Dnešok udá istý kurz

Oficiálny výmenný kurz koruny bude 30,126, tvrdia experti. Už o mesiac budú na všetkých cenovkách aj výplatných páskach údaje v korunách aj v eurách.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – Vladimir Šimiček)

BRATISLAVA. Brusel nám dnes oznámi, za aký kurz sa 1. januára prepočítajú všetky korunové príjmy, dôchodky či úvery na eurá. Väčšina ekonómov predpokladá, že to bude 30,126 koruny za euro, čo je hodnota úradného kurzu koruny.

Konečný výmenný kurz nám musia odobriť ministri financií 27 krajín Európskej únie. V skorých popoludňajších hodinách ho oficiálne oznámi eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Doteraz všetky krajiny v eurozóne menili domácu menu za euro pri oficiálnom kurze. Trhová hodnota koruny sa už dlhšie pohybuje tesne nad úrovňou jej oficiálneho kurzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Brusel nám dnes okolo obeda oznámi konečný výmenný kurz pravdepodobne na úrovni 30,126 koruny za euro. To zodpovedá úrovni oficiálneho stredového kurzu koruny. Na tejto hodnote sa včera zhodlo 11 z 12 oslovených slovenských ekonómov združených v Klube ekonomických analytikov.

Premiér Robert Fico sa viackrát vyjadril, že chce ešte silnejší kurz, ako je centrálna parita. Podľa ekonómov neuspeje.

Konverzný kurz musia dnes odobriť ministri financií 27 členských krajín Európskej únie. Neoficiálne informácie hovoria, že konverzný kurz koruny je posledný bod programu ministerského stretnutia. To môže predznamenať, že sa precedens konať nebude. „Aj keď premiér Fico viackrát spomenul, že chce ešte silnejší kurz, ako je centrálna parita, považujem to skôr za jeho osobné želanie, ktoré nebude realizované,“ povedal analytik VÚB Martin Lenko.

SkryťVypnúť reklamu

Cez konverzný kurz sa 1. januára prepočítajú na eurá všetky korunové dôchodky, platy, sociálne dávky, hodnoty podielov vo fondoch či splátky úverov.

Doteraz všetky krajiny, ktoré vstupovali do eurozóny, vymieňali domácu menu na euro pri úrovni centrálnej parity. „Keďže precedensy sú v politike Európskej únie kľúčové, radikálne by sa jej tým zhoršila vyjednávacia pozícia voči budúcim záujemcom o vstup do eurozóny. Európska komisia by tým vyslala signál: môžete kurzom hýbať takmer kam chcete, meniť paritu, keď chcete a vlastne môžete fixovať kurz, kde chcete,“ myslí si hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý.

Analytik inštitútu HPI Peter Pažitný ako jediný z oslovených očakáva, že konverzný kurz bude na úrovni 30 korún za euro. „Môj jediný argument je ten, že je to ľahko zapamätateľné a deliteľné číslo.“

SkryťVypnúť reklamu

Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák nevylúčil, že pri diskusiách o konverznom kurze mohli zohrať úlohu aj správy o možnom úniku informácií pri zmene oficiálneho kurzu, ktorá sa uskutočnila 27. mája.

Oboje na jednej cenovke

Od 8. augusta by sa na všetkých cenovkách mali objaviť sumy v slovenských korunách aj eurách. Na eurá sa prerátajú podľa konverzného kurzu. Ten musí byť uvedený na každom pokladničnom bločku. Sumy v korunách a eurách budú aj na výplatných páskach, faktúrach alebo na výpisoch z bankových účtov.

Do konca roku 2008 budú na pokladničných účtoch dvojaké cenovky, ale ceny jednotlivých tovarov a služieb budú v korunách. Od januára budú všetky položky uvedené v eurách. Na koruny sa prepočíta až výsledná suma.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojaké ceny budú povinné ešte rok po zavedení eura, teda do konca roka 2009. No od 1. januára bude na cenovkách výraznejšie označená cena v eurách.

Kto si neuloží do konca roka korunové úspory na účet v banke, zameniť ich na eurá môže hocikedy aj po tomto termíne. Banky budú bez poplatku meniť koruny za eurá do konca roku 2009. Mince však vymenia len do konca júna.

Národná banka bude vymieňať slovenské mince, bankovky a pamätné mince bez časového obmedzenia. Korunami sa bude dať platiť do 16. januára, no obchodník vydá kupujúcemu už len eurá.

Koniec špekulácií

Koruna si bude aj po dnešnom dni žiť až do konca roka vlastným trhovým životom. Trhový kurz sa síce bude líšiť od konverzného, no špekulanti už na korune veľa nezarobia. „Očakávam, že skutočný trhový kurz sa oproti konverznému bude pohybovať v rozpätí desiatich halierov,“ povedal analytik VÚB Martin Lenko.

SkryťVypnúť reklamu

O väčšinu biznisu tak prídu aj veksláci.

Dovolenka u susedov zdražie

Česká koruna, maďarský forint, ale aj poľský zloty by sa mali oproti euru dlhodobo posilňovať. V budúcnosti by to mohlo pomôcť napríklad slovenským exportérom do týchto krajín.

Ľudia, ktorí majú príjmy v českých korunách alebo maďarských forintoch, no budú ich míňať na Slovensku, budú na zavedení eura u nás získavať. Každá z týchto mien by sa mala voči euru z dlhodobého hľadiska posilňovať. A to až dovtedy, kým tieto krajiny tiež ne­vstúpia do eurozóny.

Pre eurových turistov zo Slovenska môže dovolenka v ostatných krajinách V4 naopak zdražieť. A to vďaka kurzovému vývoju domácich mien k euru. Na rovnaké vreckové tak slovenskí občania budú musieť z roka na rok zameniť viac eur.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko sa však stane dostupnejšou turistickou destináciou pre najbližších susedov. Rovnako naši výrobcovia budú schopnejší lepšie konkurovať na tamojších trhoch.

Jedno euro stálo včera na devízovom trhu 23,54 českej koruny alebo 231,80 maďarského forintu. Hoci najbližšie vyhliadky nie sú pre českú korunu a maďarský forint najlepšie, na konci roka 2009 by euro podľa hlavného ekonóma Volksbank Vladimíra Vaňa mohlo stáť 23 českých korún. Maďarský forint by sa mal voči euru posilniť k úrovni 230.

(of)

Ako sa bude zaokrúhľovať

Dôchodky a sociálne dávky sa k 1. januáru po prepočte na euro zaokrúhlia na desať eurocentov smerom nahor. Všetky platby, ktoré bude občan platiť štátu, sa zaokrúhlia smerom nadol.

Predpokladajme, že dôchodca dostáva penziu 8400 korún. To po prepočte očakávaným konverzným kurzom 30,126 koruny za euro zodpovedá sume 278,83 eura. Občan však dostane dôchodok 278,90 eura.

SkryťVypnúť reklamu

No ak niekto platí daň za psa 1200 korún, čo je 39,83 eura, po zaokrúhlení úradu zaplatí 39,80 eura.

Platy sa zaokrúhlia na najbližší eurocent smerom nahor. Ak má zamestnanec príjem na úrovni priemernej mzdy 20443 korún, čo je po prepočte cez 678,58 eura, po zaokrúhlení dostane 678,59 eura. Konečná cena za nákup v obchode či účet za elektrinu sa zaokrúhlia na dve desatinné miesta podľa matematických pravidiel. Od 0 do 4 smerom nadol, od 5 do 9 smerom nahor.

Ceny za liter benzínu či kilowatthodinu elektriny sa môžu zaokrúhliť aj na tri desatinné miesta, aby sa predišlo stratám u obchodníkov.

(of)

S výmenou na eurá sa oplatí počkať

Ešte aj 31. decembra kúpia ľudia v bankách euro drahšie ako za konverzný kurz. Platiť začne až od januára. Kto má na účte či v šuplíku eurá, nemal by ich teraz meniť na koruny.

SkryťVypnúť reklamu

Kto má korunové úspory a nechystá sa na dovolenku alebo zahraničnú pracovnú cestu, nemal by ich už do konca roka vymieňať na eurá. Bez ohľadu na to, aký nám dnes Brusel pošle konverzný kurz, občania budú v bankách alebo zmenárňach kupovať eurá drahšie.

„Pre ľudí je výhodnejšie zamieňať si teraz len toľko korún na eurá, koľko potrebujú a zvyšok si radšej ponechať na účte, kde sa im to 1. januára automaticky prepočíta konverzným kurzom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Jedno euro stálo včera na devízovom trhu asi 30,250 koruny, no banky predávali klien­tom eurá za približne 31 korún. Valutový kurz bol tak nevýhodnejší zhruba o 75 halierov.

„Myslím, že sa to až do konca roku nebude príliš líšiť od súčasnosti,“ povedal Mušák. Dá sa predpokladať, že trhový kurz koruny a eura bude o niečo slabší ako konverzný. Je to preto, že koruny a eurá nie sú úročené rovnako a niektorí devízoví špekulanti sa začnú postupne zbavovať korún.

SkryťVypnúť reklamu

Kto má naopak eurá, nemal by ich už zamieňať na koruny. Oplatilo by sa mu to len vtedy, ak by mu banka za jedno euro ponúkla viac, ako bude hodnota konverzného kurzu. To však nie je reálne. Banky včera kupovali eurá zhruba za 29,90 koruny.

(of)

Čo nahradí mobily za korunu? Budú stáť tri centy alebo jedno euro?

Z korún na eurá sa od januára nezmenia len platy či ceny, ale aj marketingové ťaháky.

Na reklamné akcie volania za korunu alebo mobil za korunu musia mobilní operátori od januára zabudnúť.

Nových zákazníkov musia prilákať inak: cenovými ponukami v centoch alebo v eurách.

Ak by mobilní operátori chceli ponúkať marketingové ceny zodpovedajúce jednej korune, ponúkali by volania alebo mobily za tri centy. Oficiálne to nechcú komentovať s tým, že zverejňovať akciové ceny platné od januára je predčasné a zmeny vysvetlia zákazníkom postupne.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Orange Slovensko Richard Fides včera povedal len toľko, že samotný prepočet z korún na eurá nie je dôvodom na zvýšenie cien. „Konverziu na euro nebudeme využívať na neodôvodnené zvyšovanie cien.“

„Ceny všetkých akciových telefónov, ktoré budú v čase začiatku dvojakého oceňovania v ponuke, a rovnako aj ceny hovorov budú prerátané platným konverzným kurzom, “ reagoval hovorca operátora T–Mobile Slovensko, Michal Korec. Viac neprezradil.

V ponukách leteckých spoločností budú od januára zase chýbať letenky za korunu.

Hovorca SkyEurope Tomáš Kika včera povedal, že skôr ako prechod na euro ovplyvní marketingovú komunikáciu snaha poskytnúť klientom informáciu o konečnej cene letenky.

Letecká spoločnosť od včera začala ponúkať letenky za konečnú cenu jedno euro.

SkryťVypnúť reklamu

(of)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 317
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 835
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 210
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 699
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 380
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 741
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu