PRAHA, BRATISLAVA. Je zvyknutá, že po svete ju okrem štátnikov vítajú aj divoké demonštrácie. Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová dnes v Prahe definitívne potvrdí dohodu o umiestnení radaru v Česku. Aj tam bude čeliť protiamerickým protestom.
Pesničkou za mier
Centrom českej metropoly sa majú ozývať heslá proti radaru a za mier.
„Čakáme, že prídu tisíce ľudí,“ povedal Ján Májíček, hovorca iniciatívy NE základnám, ktorá demonštráciu na Václavskom námestí organizuje. Polícia však nechystá žiadne mimoriadne bezpečnostné opatrenia.
K aktivistom sa pridali aj známe osobnosti a starostovia obcí z okolia vojenskej oblasti Brdy, kde má radar vyrásť. Neprekáža im, že námestie zaplnia až tri hodiny po podpise zmluvy. Názor vlády už vraj nezmenia.
Aktivisti sa nepokúsia stretnúť priamo s Riceovou. Svoj odkaz jej zaspievajú. Pesničkou už na radar reagovala aj ministerka obrany Věra Parkanová počas minuloročnej návštevy Georgea Busha v Prahe. Na rozdiel od aktivistov však vtedy radar privítala.
S Riceovou sa nestretne ani najväčší odporca základne Jiří Paroubek, ktorý ministerke iba poslal list, v ktorom sa odvolával na podporu Bratislavy. Sám pritom rokovania s Američanmi začal.
Kým slovenská diplomacia označila protiraketový systém v strednej Európe za príspevok k bezpečnosti Severoatlantickej aliancie, premiér Robert Fico ho považuje za škodlivý.
Napriek odhodlaniu vlády umiestniť radar v Brdoch, prieskumy verejnej mienky hovoria o odpore väčšiny voličov. Trvalo je proti základni až 60 percent Čechov. Nepomohla ani rozsiahla vládna kampaň.
Maratón pokračuje
Podpis dohody neznamená koniec radarového maratónu. Zmluvu ešte musí ratifikovať parlament a podpísať prezident. Koalícia nateraz v Snemovni na to nemá dostatok hlasov.
Proti základni sú navyše aj viacerí poslanci vládnej trojky. Šéf koaličných zelených Martin Bursík napríklad podľa časopisu Týden spochybnil pravdivosť správ o neškodnosti radaru. Minister životného prostredia Bursík priznal, že ani sám podrobne nepozná dosahy radaru na zdravie a prírodu.
„Na známom modeli radaru sa bude meniť takmer výlučne softvér. A žiadne štúdie ani merania doteraz neukázali, že by zariadenie bolo škodlivé,“ povedal SME štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Tomáš Pojar.
Rusov nechceme
Vláda proti kritike aktivistov a politikov vytiahla aj osobnosti. Radar podporil napríklad americký astronaut českého pôvodu Eugene Cernan či viacerí herci.
„Sme vo vojnovom stave, nepriateľa sme nazvali terorizmom. Dialóg s ním je nemožný. Najmúdrejšie by vraj bolo nemiešať sa do toho a beštiu nedráždiť. Ak však zaujmeme takýto postoj, tak to oslabí spojencov a za odmenu budeme zožraní až ako poslední,“ hovorí vo vládnom šote Zdeněk Svěrák.
Praha stále čelí aj mocenskému tlaku Ruska. To výmenou za akceptovanie radaru v strednej Európe žiada nasadenie svojich vojakov v oblasti.
„Rusku sme ponúkli prítomnosť troch atašé pri veľvyslanectve, hoci aj vojenských, ktorí by mali prístup na základňu. Zároveň môže mať Moskva online prehľad o tom, ako je radar používaný,“ povedal Pojar.
Česká vláda tvrdí, že základňa nemôže byť ohrozením ruských záujmov. Protiraketa odpálená napríklad z Poľska vraj nestihne zasiahnuť balistickú strelu odpálenú z ruského územia.