PRAHA, BRATISLAVA. Ak by sme mali veriť každému slovu, ktoré padlo v boji o americkú základňu v českých Brdoch, tak Čechov ovládajú buď peniaze z Moskvy, alebo z Washingtonu.
Združenie aktivistov proti radaru NE základnám je podľa zástancov radaru prepojené na bývalých agentov ŠtB a KGB a financujú ho ruské tajné služby. Lobisti za radar naopak podľa aktivistov podľahli „zámorským zbrojárskym firmám“.
Tretia svetová
„Radar bude destabilizovať celý región a môže byť spúšťačom budúcej svetovej vojny,“ povedal SME Jan Tamáš, tvár odporu proti základni. Tamáš a jeho kolega Jan Bednář na protest proti prítomnosti amerických vojakov hladovali 21 dní. Reťazovú hladovku po nich prevzali osobnosti a prevažne opoziční politici, napríklad herečka Anna Geislerová alebo šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Tamáš vedie Humanistické hnutie, ktoré sa neúspešne snaží dostať do parlamentu. Bojuje za svetový mier a v programe má aj úplné zrušenie prijímacích pohovorov na stredné a vysoké školy, pretože „obmedzujú prístup k vzdelaniu“.
K pacifistickému hnutiu, ktoré český týždenník Respekt prirovnal k sekte, sa v boji proti radaru pridávajú aj extrémni ľavičiari, islamistickí fundamentalisti a českí skíni.
Matěj Stropnický zo Strany zelených dokonca Tamášovu hladovku prirovnal k utrpeniu Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest proti sovietskej okupácii Československa.
Koniec paródie
„Takáto forma hladovky so šťavičkami a polievkami je čistý podvod,“ oponuje pre SME novinár Jiří X. Doležal.
Sám sa rozhodol ísť v stopách hladovkárov a už mesiac protestuje rovnakou hladovkou. Jeho cieľom je však schválenie radaru.
„Parodoval som ich a Česi to pochopili. Aspoň bolo počuť iný postoj,“ povedal Doležal. Dnešným podpisom zmluvy s Američanmi sa jeho protest končí.
Radar destabilizuje región a môže byť spúšťačom svetovej vojny.
Jan Tamáš, protiradarový aktivista