WASHINGTON, BRATISLAVA. Množstvo nocí prebdel ukrytý v skrini s nožom v ruke. V reštauráciách sedel výhradne pri stene. Niekoľkokrát dokonca pri šoférovaní havaroval, keď sa vyhýbal fiktívnym bombám na ceste.
Joseph Dwyer, ktorého fotografia záchrany irackého chlapca z prvého týždňa vojny obletela svet, svoj návrat do civilného života nezvládol. Podobne ako mnohí iní veteráni trpel syndrómom posttraumatického stresu a depresiami.
V utorok americké médiá informovali, že koncom júna zomrel na predávkovanie liekmi.
Každý piaty vojak
Pred piatimi rokmi sa pre zástancov vojny stala jeho tvár symbolom ľudskosti americkej invázie. Teraz sa môže stať symbolom vojakov trpiacich psychickými chorobami z vojnových hrôz. Dwyerov prípad totiž nie je výnimočný.
Nedávno zverejnená štúdia amerického thinktanku RAND ukázala, že každý piaty americký vojak, ktorý slúžil v Afganistane či Iraku, trpí po návrate domov syndrómom posttraumatického stresu či depresiami.
„Jednoducho to už nebol Joseph. Joseph sa nikdy nevrátil domov,“ opisovala podľa Daily Telegraph Dwyerova matka, ako sa jej syn po štyroch mesiacoch v Iraku zmenil. Okrem depresií trpel aj halucináciami.
Pomáhajú tabletky
Časté nasadzovanie amerických vojakov či priame boje spôsobujú, že „psychická pomoc“ je potrebná už počas služby. Na začiatku konfliktov v Iraku a v Afganistane Pentagon povolil, aby sa vojakom mohli predpisovať lieky. Podľa prieskumov až 12 percent vojakov v Iraku užíva antidepresíva či tabletky na spanie.
„Posielame tam vojakov znova a znova. Toto je jeden zo spôsobov, ako ich udržať v boji,“ povedal pre CBS šéf asociácie veteránov Paul Rieckhoff. „Je to však dlhodobá cena pre vojsko a jednotlivcov,“ dodal.