BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa včera stretol s obchodníkmi na pôde Národnej banky, aby si vypočul ich výzvu k cenovej stabilite. Zdalo sa akoby s tými, ktorých podozrieval zo zámerov obohatiť sa na eure, našiel spoločnú reč.
Obchodníci sa tu síce svojimi podpismi zaviazali, že nebudú zvyšovať ceny tovarov na pultoch svojich predajní, ale len, ak ceny nezvýšia dodávatelia či svetový trh. Ceny teda garantovať nebudú.
Strážiť ceny bude osobnosť
V stredu sa vláde na druhýkrát podarilo schváliť takzvaný súbor nástrojov, ktorým chce zabrániť podnikateľom obohatiť sa pri prechode na euro cez neodôvodnené zvýšenie cien. Teda také, ktoré ide nad rámec rastu nákladov či cien komodít na svetových trhoch.
Kým predvčerom ani ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová, ani tajomník ministerstva financií František Palko nechceli povedať, čo sa za týždeň zmenilo v pôvodnom znení vládneho materiálu, včera to predseda vlády obchodníkom povedal bez vyzvania. Rozdiel je v tom, že takzvanej Cenovej rade, ktorá ma dohliadať na zdražovanie, nebude šéfovať on, ale niekto, kto nepracuje pre vládu.
„Bude to osobnosť, ktorá je všeobecne akceptovaná, ktorá už aj tým, že je a čo robí bude určitou garanciou, že bude dostávať relevantné informácie a jej výzvy budú brané úplne vážne,“ vysvetlil Fico. Cenovú radu chce vytvoriť vláda na to, aby sledovala všetky ceny a navrhovala, ktoré regulovať.
Zásahy vlády do cien sú podľa Fica len krajnou možnosťou v prípade extrémnej situácie, ktorej pravdepodobnosť sa podľa Fica blíži k nule. „Vláda musí mať efektívne nástroje,“ obhajoval nové právomoci Fico.
Takéto nástroje vláda podľa Prezidenta Zväzu obchodu Pavla Konštiaka potrebovať nebude: „Vláda len prijala technickú regulu, o ktorej neverím, že by ju pri prechode na euro použila.“
Vláda podľa premiéra zasiahne napríklad vtedy, keď pekárenský výrobok, ktorý teraz stojí 2 koruny, teda 7 centov, bude stáť v januári napríklad 10 centov.
Ceny podrží len konkurencia
Podľa obchodníkov však spotrebiteľov môže pred zdražovaním ochrániť len zdravá konkurencia. „Len tá dokáže znížiť ceny, žiaden úrad, ktorý rozhodne o nejakej cene,“ povedal Konštiak.
Myslí, že nebezpečná je silná koncentrácia v prvovýrobe a medzi spracovateľmi. Tam vidí trhlinu produkčno-distribučného reťazca, cez ktorú sa môžu zvýšiť ceny.
Vysvetľuje, že spotrebiteľ vidí len konečnú cenu v predajni. Preto zo zvýšenia cien bude obviňovať obchodníkov a euro a nie celosvetový rast cien.
„Nikto reálne nepočítal s tým, že obilie bude stáť skoro 10tisíc korún, že ropa sa vyšplhá na 150 dolárov za barel, že nafta bude stáť 45 korún,“ vysvetlil Konštiak.
Autor: Zdenka Zajičková