WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to jedno z posledných veľkých víťazstiev prezidenta Georgea Busha. Americký senát včera schválil novelu zákona, ktorá zmierňuje pravidlá tajných odpočúvaní.
Diskusia o kontroverznom dodatku sa vo Washingtone ťahala rok. Kým jedni hovorili, že pomôže efektívne predchádzať teroristickým útokom, iní apelovali, že útočí na právo na súkromie a možné zneužite informácií“.
Dodatok ako kompromis
„Odteraz budeme vedieť, s kým teroristi hovoria a o čom hovoria,“ povedal prezident George Bush. K novele sa napokon pridali aj demokrati, ktorí doteraz s návrhom nesúhlasili.
Schválený dodatok sa podľa agentúry AP dá chápať ako kompromis.
Napríklad sledovanie bez povolenia súdu bude možné iba týždeň. Pre ľudskoprávne organizácie je to málo. Lisa Graves z Centra pre národné bezpečnostné štúdie povedala pre Reuters, že to povedie k väčšiemu „špehovaniu bez oprávenia“.
Zákon o odpočúvaní prijali Spojené štáty v roku 1978. Ustanovil špeciálny súd, ktorý musel schváliť každú plošticu v krajine. K jeho vzniku mu výdatne „pomohla“ vojna vo Vietname a aféra Watergate, pri ktorej tím republikánskeho prezidenta Richarda Nixona dal sledovať štáb demokratov.
Po útokoch zo septembra 2001 a následnej vojne proti terorizmu začala Národná bezpečnostná agentúra na Bushov príkaz tajný program odpočúvaní bez oprávnení.
Jeho zverejnenie denníkom New York Times v roku 2005 naštartovalo kritiku, že prezidentov program porušuje základné práva Američanov na súkromie a obchádza doterajší zákon.
Na hlavy telekomunikačných spoločností, ktoré spolupracovali na nelegálnom programe, sa začali sypať množstvá žalôb. Z čerstvej novely majú najväčšiu radosť práve ony. Získali imunitu proti minulým odpočúvaniam a 46 žalôb, ktorým museli čeliť, sa ukončí.
Odposluchy rieši aj Európa
O voľnejšom systéme odpočúvania v súvislosti s bojom proti terorizmu sa teraz diskutuje aj v Európe. Naposledy prijali kontroverzný zákon Švédi. Nariaďuje záznam každého hovoru či e–mailu do zahraničia.
V liste pre denník Dagens Nyheter proti zákonu protestovalo osem hlavných mobilných operátorov. Spoločnosť Google sa tiež vyhráža, že zo Švédska stiahne svoje servery.
Zákon pomôže našej spravodajskejslužbe zistiť, s kým teroristi hovoria a o čom hovoria.
George Bush, americký prezident
Autor: Tomáš Vasilko © SME