BRATISLAVA. Generálna prokuratúra plánovala pred trinástimi rokmi na Najvyššom súde namietať zaujatosť Štefana Harabina pri rozhodovaní o podozrivom obchodníkovi s drogami Bakim Sadikim. Žiadosť o jeho vylúčenie z procesu napokon neposlala, pretože Harabin svoju zaujatosť namietal sám.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka potvrdil, že prokuratúra mala v novembri 1995 pripravený koncept návrhu žiadosti o vylúčenie Harabina pre prípad, že by mal o Sadikim na Najvyššom súde rozhodovať.
Návrh však nikdy z prokuratúry neodišiel, pretože Harabin nakoniec nebol členom rozhodovacieho senátu.
Rozhovor nespochybnili
Denník SME napísal, že súčasťou tejto námietky bolo aj odpočúvanie rozhovoru Harabina so Sadikim, ktorý dokazuje ich osobné vzťahy.
Trnka včera potvrdil, že krajský prokurátor v Košiciach nariadil najskôr vo februári a potom v auguste 1994 viacero odpočúvaní, ktoré súviseli so Sadikiho kauzou.
Ich spisová značka sa zhoduje so značkou, ktorú má prepis rozhovoru Sadikiho s Harabinom.
Premiér Robert Fico napriek tomuto stanovisku generálneho prokurátora nevidí dôvod, aby zmenil svoj názor na odvolanie ministra.
Trnka podľa neho len potvrdil vyjadrenia bývalých Harabinových kolegov z Najvyššieho súdu Igora Burgera a Milana Lipovského, ktorí tvrdili, že prokuratúra zaujatosť súčasného ministra nikdy nenamietala.
U Fica zavážilo aj stanovisko exprokurátora Petra Filipa, ktorý je podpísaný pod námietkou, že sa na ňu nepamätá.
Všetci traja podľa premiéra „usvedčili denník SME z klamstva vo veci námietky zaujatosti“.
Vysvetľovať má minister
Ficovi neprekáža ani to, že minister stále nevysvetlil obsah rozhovoru so Sadikim. Nepovedal ani to, prečo si s ním tykal, keď teraz hovorí, že sa nepoznajú. „Ak sú nejaké ďalšie nezrovnalosti vo vyjadreniach ministra spravodlivosti týkajúce sa udalostí spred 14 rokov, musí na ne reagovať samotný minister,“ odkázal premiér cez hovorkyňu Silviu Glendovú.
Aj pre ministra vnútra Roberta Kaliňáka je podstatné to, že prokuratúra nerozhodla o vylúčení Harabina.
„Ostatné informácie musí vysvetliť minister,“ povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš.
Na otázky, či je správne, ak má minister blízky vzťah s Bakim Sadikim, neodpovedal. Ani na to, či by mal Harabin odstúpiť z funkcie.
Harabin: Poznám jeho ženu
Minister stále hovorí, že sa so Sadikim nepozná. Podstatné podľa neho je, že sa v rozhodovaní sám namietal.
Včera potvrdil, že preto, lebo sa v mladosti poznal so Sadikiho ženou. Vtedy ešte nebola vydatá.
Z rozhovoru je zrejmé, že sa so Sadikim poznal. Hovorili spolu o synovi, ale aj o tom, kedy Harabin príde navštíviť Sadikiho. „Príď, ja som doma, ty kedykoľvek môžeš prísť,“ povedal mu Sadiki.
Keď sa ho na tento kontakt pred časom pýtal denník SME, neodpovedal.
Rovnako ani na to, či sa v procese sám namietal zo zaujatosti. Včera tlačový odbor ministerstva vyhlásil, že chcel denník usvedčiť z klamstva a kamarátstva s Danielom Lipšicom z KDH, ktorý prípad odtvoril.
Harabin sa bráni aj tým, že Sadikiho nikdy súdy za obchodovanie s drogami neodsúdili. Odpykal si len trest za nelegálne ozbrojovanie.
Včera poslal stanovisko, v ktorom obvinil denník SME z klamstva. V odpočutom rozhovore podľa neho nie je nič, čo by ho v minulosti ako sudcu Najvyššieho súdu alebo teraz ako ministra diskvalifikovalo.
Hlava drogového biznisu už stála pred súdom
Jeho stíhanie žiadala švajčiarska polícia, ktorá mala dôkazy, že v 90. rokoch bol hlavou trhu s heroínom z Turecka do strednej Európy. Jeho komplicov v zahraničí vypočuli aj odsúdili.
Sadiki viackrát stál pred súdom. Krajský súd v Košiciach a neskôr v Prešove ho vždy oslobodil a Najvyšší súd prípad vrátil prokurátorovi na došetrenie.
Koncom júna tohto roka prokuratúra Sadikiho stíhanie zastavila, lebo nemohla dokázať, že s heroínom naozaj obchodoval.
Najvyšší súd totiž žiadal zopakovať výsluchy kľúčových svedkov zo zahraničia, ktorí však medzičasom zomreli.
Opozičné strany zatiaľ vyčkávajú, aké stanovisko zaujme premiér.
Ak proti ministrovi spravodlivosti nezakročí, nevylúčili, že podnietia mimoriadnu schôdzu parlamentu.