NEW YORK - Vyzývanie OSN na dialóg medzi civilizáciami v roku 2001 prerástlo do medzinárodného festivalu poézie, ktorý bude v marci tohto roku. Poézia sa bude čítať v 130 mestách po celom svete. Organizátori plánujú urobiť 160 čítaní. Poézia zaznie v horolezeckom tábore pod Everestom, na oceánskej lodi, vrtnej plošine v západnom Filipínskom mori, ale aj vo Ware v Západnej Virgínii.
„Projekt sa zrodil z nápadu čítať v ústredí OSN poéziu s myšlienkou internacionalizmu,“ hovorí hlavný organizátor Ram Devineni, majiteľ malého vydavateľstva v New Yorku. „No zrazu to prerástlo do niečoho oveľa väčšieho.“ A v posledný marcový týždeň sa budú čítať básne v mnohých mestách Ameriky, na šestnástich miestach New Yorku, v Paríži, Ríme, Moskve, Tokiu, Reykjavíku, Nigérii, Slovensko v zozname nie je.
Eric Simonson, líder expedície 2001 Mallory and Irvine Research, prečíta báseň v marci, keď sa výprava pokúsi vyjsť na Mount Everest severnou stenou. Na Antarktíde zaznie chvíľka poézie na základni Casey z úst vedúceho člena Paula Cullena. Spolu s tretím miestom, kam poézia nezablúdi často, na palube lode kapitána Carla Richtera, však tri základne riešia malý problém: ešte nenašli vhodné diela. Básne totiž musia mať do 45 veršov, musia byť o „svetovom mieri“ a nesmie ich navrhnúť sám ich autor.
Čítanie v sídle OSN bude 29. marca. Zaznie tvorba nositeľa Pulitzerovej ceny Yusefa Komunyakaa, spisovateľky a poetky Joyce Carol Oatesovej a Jamesa Ragana. Devineni hovorí, že ďalší sa ešte môžu pridať. „Je to otvorená udalosť, nakoniec, čítanie vo svojom meste môže zorganizovať ktokoľvek a pridať sa k projektu.“ Stačí si vraj pozrieť jeho internetovú stránku www.dialoguepoetry.org. (reuters, dv)