PARÍŽ, BRATISLAVA. Štyri tisícky pochodujúcich vojakov a 65 stíhačiek vo vzduchu, medzi nim aj jeden slovenský MiG 29. Cez centrum Paríža preletel po prvý raz v histórii na pozvanie francúzskej armády.
Pompéznu vojenskú prehliadku pri Víťaznom oblúku si tohto roku pozrelo viac ako tridsať svetových lídrov. Väčšina z nich si predĺžila pobyt po ustanovujúcej schôdzke Stredomorskej únie. Na tribúne Champs – Elysées sedel aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Hnev veteránov
Medzi hosťami bol aj sýrsky prezident Bašar Assad, čo kritizovali mnohí francúzski veteráni a opoziční socialisti. Sýriu podozrievajú z účasti na atentáte v Libanone, pri ktorom v roku 1983 zomrelo takmer šesťdesiat francúzskych vojakov. „Znepokojilo nás to,“ povedal Jean-Luc Hemar z Asociácie veteránov zo základne v Idron v strednom Francúzsku.
Assad sedel v čiernych okuliaroch na jednom pódiu aj so znepriateleným premiérom Izraela, zdržal sa však akéhokoľvek kontaktu. Počas prehliadky polícia zadržala osem aktivistov organizácie Reportéri bez hraníc, ktorí držali plagát Assad je predátor.
Ocenená rukojemníčka
Tohtoročná prehliadka k dobytiu Bastily, ktorou odštartovala francúzska revolúcia, sa konala v napätej atmosfére aj preto, že vojakom sa nepozdávajú plány Nicolasa Sarkozyho reorganizovať armádu. Prepustiť chce 50tisíc mužov a zatvoriť niekoľko základní.
Počas osláv v záhradách Elyzejského paláca prezident udelil najvyššie štátne vyznamenanie oslobodenej rukojemníčka kolumbijských rebelov Íngrid Betancourtovej (na snímke REUTERS). Označil ju za hrdinku a v prítomnosti detí jej pripol na hruď Rad čestnej légie.
VIDEO: Pocta pre Betancourtovú
Oslavám nad Víťazným oblúkom v Paríži prialo počasie. Medzi stíhačky sa zaradil aj slovenský MiG 29.
SITA/AP
Autor: hud