Rok po tom, ako Veľká Británia akceptovala metrickú sústavu, stojí pred súdom v Sunderlande obchodník, ktorý sa nechce zmieriť s novou skutočnosťou a svoj tovar váži v librách a unciach. Volá sa Steven Thoburn, predáva v stánku ovocie a zeleninu a o politiku sa nikdy nezaujímal. Akurát mu nevyhovovali európske metrické miery. Hrozí mu za to pokuta až päťtisíc libier, informuje britská BBC.
„Keby mi niekto v roku 1999 povedal, že budem bojovať proti mestskej rade, britskej vláde a tyranii Európskej únie, vysmial by som sa mu. Ako som sa však mýlil!“ priznáva Thoburnov priateľ a obchodník s rybami Neil Herron. Aj jemu mesto nariadilo vymeniť váhy a čelí rovnakému obvineniu. Thoburn spolu s Herronom založil fond na súdne trovy. Podarilo sa im už zhromaždiť 30-tisíc libier a ďalšie peniaze sa vraj hrnú. Medzi obchodníkmi sa podarilo zozbierať päťtisíc podpisov pod protestnú petíciu, ktorú odovzdali premiérovi Tonymu Blairovi.
„Som pripravený ísť aj do väzenia,“ tvrdil pred rokom prezident obchodného reťazca Trago Mills Bruce Robertson, bojovník proti „byrokratom v Bruseli“, ktorí zrušili tradičné britské miery. Už vtedy dostali odporcovia zmien od britskej tlače označenie mučeníci metrického systému. Prvým skutočným martýrom sa stal až Thoburn.
Ešte v júli mu mestskí kontrolóri zobrali váhy. Banány totiž odvážil namiesto v kilogramoch v librách. Rok platná direktíva EÚ z roku 1994 však stanovuje, že zákazník síce môže požiadať o libru (asi pol kilogramu) banánov, ale predavač musí svoj tovar vážiť v metrických mierach. Od „banánového“ prípadu má Thoburn vo svojom stánku už pre istotu váhy dvojaké.
Právnici na strane Thoburna tvrdia, že britskí obchodníci majú zákonné právo používať staré britské miery podľa ustanovení z roku 1985. Argumentujú, že vláda uisťovala, že stánkari budú môcť naďalej používať imperiálne miery. Sunderlandská mestská rada oponuje, že predavač neposlúchol jej vyhlášku.
(mch, čtk)