V Európskej únii nie sú ani dva roky a už sú jej čiernou ovcou. Bulharsko čaká tvrdý trest pre neschopnosť štátnych úradníkov a politikov čeliť korupcii: zmrazenie peňazí z európskych fondov vo výške až jednej miliardy eur a možno aj odklad vstupu do schengenskej zóny plánovaný na rok 2011.
Štát sa spája s mafiou
Európski úradníci budúci týždeň uverejnia správu, ktorá monitoruje používanie únijných peňazí v krajine a jej záver je zdrvujúci. Bulharsko má obrovský problém s korupciou a je preto nutná urýchlená akcia, aby peniaze na projekty hradené z fondov neskončili v nesprávnych rukách.
„Existujú vážne podozrenia z napojenia zástupcov štátu na organizovaný zločin,“ píše sa v texte, ktorý má SME k dispozícii.
„Je potrebné urýchlene zasiahnuť, pretože sa blíži uzávierka niektorých projektov, po jej uplynutí prostriedky prepadnú Bulharsku,“ dodáva sa v dokumente.
Európska komisia sa nechce k veci zatiaľ oficiálne vyjadrovať, podľa dostupných informácií sa však zmrazenie fondov týka priamo dvoch hlavných bulharských agentúr.
Ide ešte o projekty financované z predvstupového fondu PHARE a uvedená suma je 600 miliónov eur. „To je spodná hranica. Dostali sme návrh hovoriaci až o jednej miliarde eur,“ povedal SME euroúradník oboznámený s prípadom, ktorý si neželal byť menovaný.
Problémoví Bulhari
Bulharsko sa pre rozsah korupcie v krajine a slabému súdnictvu – ktoré symbolizuje tucet stále nevyriešených politických vrážd – dostalo pod drobnohľad hneď so vstupom do únie v roku 2007. Európska komisia pre neuspokojivé výsledky už začiatkom tohto roku niekoľko stoviek miliónov eur Bulharom zastavila.
Tentoraz je situácia o to vážnejšia, že únia zatvorí celý hlavný peňažný kohútik. Konkrétna výška dotácií sa môže do uverejnenia správy na budúcu stredu zmeniť. Na samotnom fakte, že Bulhari stratia najmenej na pár mesiacov eurodotácie, sa však nič nezmení.
Ohrozený aj Schengen
Na základe kritickej správy komisie a záverov bruselskej protikorupčnej jednotky OLAF sa prihlásilo niekoľko štátov, ktoré pre Bulharov žiadajú ešte tvrdší trest.
Skupina krajín na čele s Holandskom, Britániou a Francúzskom podľa serveru Euobserver chce, aby sa Bulharom zatvorili brány Schengenu. Do neho má síce krajina vstúpiť až v roku 2011, dúfala, že sa v krátkom čase pripojí aspoň na elektronickú databázu monitorujúcu pohyb hľadaných osôb alebo ukradnutých áut po bloku. Kritici sa obávajú, že Bulhari môžu „obchodovať“ s informáciami z databázy.
Autor: Brusel