Distribučná spoločnosť musí vopred oznámiť prerušenie elektriny.Ak odstávkou vzniknú niekomu škody, nemá nárok na náhradu.
BRATISLAVA. Nájomca kúpaliska Jaroslav Špik v okrese Bardejov mohol prísť približne o 200-tisíc korún (vyše 6,6-tisíca eur). Východoslovenská energetika mu totiž oznámila, že budúci týždeň mu na päť dní preruší dodávky elektriny.
To by pre Špika znamenalo, že kúpalisko musí zatvoriť. K ďalším stratám by došlo aj na zásobách mrazeného tovaru, ktoré nemá kde umiestniť.
Odstávku mu energetici oznámili 18 dní pred prerušením dodávky. Zákon hovorí o 15dňovej lehote, spoločnosť teda zákon neporušila. Špik si však myslí, že spoločnosť by mohla odstávky konzultovať a naplánovať ich aj s tými, ktorých sa dotýka, aby sa predišlo ich stratám. Jemu by stačilo, keby sa prerušenie dodávok posunulo na september, keď je už kúpalisko zatvorené.
Na poľnohospodárov energetici myslia
Plánované prerušenie dodávky elektriny zákazníkom Východoslovenskej energetiky súvisí podľa hovorkyne spoločnosti Andrey Danihelovej s opravami alebo s budovaním distribučných sietí. Preto zohľadňovať špecifické požiadavky každého zákazníka osobitne nie je možné. „Berieme však ohľad napríklad na každoročne sa opakujúci kalendár poľnohospodárskych prác,“ povedala Danihelová.
Zákazníci, ktorým avizovaná odstávka spôsobuje komplikácie, sa môžu podľa nej obrátiť listom, telefonicky, e-mailom alebo osobne s požiadavkou na mimoriadne rokovanie. „Ak to kapacity umožnia, poskytneme zákazníkovi alternatívne riešenie,“ povedala Danihelová.
Špik po neúspešných telefonátoch poslal energetikom list. Ten firme prišiel v deň, keď sa na plánované odpojenie pýtalo SME.
Záver bol pre podnikateľa Špika úspešný, zavolali mu z bardejovskej pobočky distribučky a ponúkli dve nové možnosti riešenia. Buď mu firma poskytne generátor, alebo skráti lehotu odstávky elektriny na niekoľko hodín mimo prevádzkových hodín kúpaliska.
Vo všeobecnosti to však nie je zákonnou povinnosťou energetickej firmy. Zákon o energetike firme prikazuje „zabezpečiť rozvoj a prevádzkyschopnosť sústavy“. „A k tomu patrí údržba a obnova zariadení, ktoré sústavu tvoria,“ povedala vedúca oddelenia pre styk s verejnosťou Magdaléna Hlavatá. Upozorňuje, že pri prácach, ktoré sú plánované, zároveň nevzniká nárok na náhradu škody.
Dlhšia lehota
Aj Stredoslovenská energetika sa pri odstávkach nespolieha len na 15dňovú lehotu. Tvrdí, že dôležitým odberateľom dáva viac času. Spoločnosť ich kontaktuje vtedy, keď len uvažuje o vypínaní, a teda konzultuje s nimi termín vypnutia.
Dôležití odberatelia sú pre SSE tí, ktorí majú vyšší elektrický výkon alebo vlastnú elektrickú výrobu. „Minimálne 40 dní pred vypínaním možno žiadať o posunutie termínu vypnutia,“ povedala Anna Žatková, hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky.
V minulosti bola lehota na oznámenie prerušenia dodávok dvakrát dlhšia ako terajších 15 dní. Podľa Danihelovej bola z pohľadu zákazníkov nevýhodná. „Často sa stávalo, že za taký dlhý čas na avizované prerušenie zabudli a vznikali nedorozumenia,“ povedala.