Chicago/Bratislava 22. júla (TASR) Otec originálneho súkromného detektíva Phila Marlowa, americký prozaik a scenárista Raymond Chandler sa narodil pred 120 rokmi 23. júla 1888 v Spojených štátoch.
Aj keď spisovateľovým rodným mestom sa stalo Chicago, rodičia mali írske korene a po ich rozvode kvôli otcovmu beznádejnému alkoholizmu sa matka so synom vrátili do Írska. Rozvedená žena s dieťaťom to v katolíckej krajine nemala ľahké, čoskoro sa presťahovali k strýkovi - advokátovi do Londýna, ktorý sľúbil zabezpečiť Raymondovi vzdelanie. Sľub dodržal a Raymond, nadpriemerný študent, získal v jednej z lepších súkromných stredných škôl v Dulwichi klasické európske vzdelanie.
Na vysokú školu práva, po ktorej Raymond túžil, už strýko financie neposkytol, poslal však synovca do Francúzska a Nemecka, aby sa naučil jazyky, čo mu po návrate a získaní britského občianstva otvorilo cestu do štátnej správy.
Už v tom čase začali Raymondovi vŕtať v hlave myšlienky o písaní. Napriek strýkovým počiatočným protestom napísal niekoľko básní a keď ho napokon rezignovaný strýko zoznámil s vydavateľmi, v nasledujúcich štyroch rokoch sa sporadicky objavovali v tlači predovšetkým poémy, ale aj reportáže podpísané R. T. Chandlerom. Aby sa uživil, učil - popri literárnej tvorbe - na strednej škole, ktorú pred časom sám vyštudoval.
V roku 1912 vycestoval do Spojených štátov, na západné pobrežie do Kalifornie. Bez výraznejšieho úspechu striedal rôzne zamestnania, v roku 1917 sa rozhodol narukovať ako dobrovoľník do kanadskej armády, s ktorou prežil zákopovú vojnu vo Francúzsku. Po prevelení do Anglicka začal s výcvikom za letca, vojna sa však skončila skôr, ako sa v nej ako pilot uplatnil. Vojna ho však inšpirovala k návratu k literatúre napísal svoje prvé poviedky. Keď sa vrátil do Kalifornie, zoznámil sa so svojou budúcou manželkou Cissy, ktorej rodina opatrovala jeho ťažko chorú matku. 18-ročný vekový rozdiel v neprospech Cissy nebol pre nich prekážkou vzniku hlbokého vzťahu. Zobrali sa v roku 1924, po štyroch rokoch od ich prvého stretnutia a dva týždne po matkinej smrti, ktorá so zväzkom nesúhlasila. V tom čase sa Chandlerovi darilo ako účtovníkovi a neskôr viceprezidentovi v ropnej spoločnosti. Spriatelil sa však s alkoholom a v roku 1932 zostal na ulici bez zamestnania. O rok neskôr uverejnil svoju prvú poviedku, prispieval do časopisov a zarábal na živobytie príležitostnými prácami vypletaním tenisových rakiet alebo zberom ovocia. Za desať rokov publikoval len 24 poviedok, predovšetkým v detektívnom časopise Black Mask.
Keď napísal prvý román, mal už cez päťdesiat. Hrdinom románového debutu The Big Sleep - Hlboký spánok (1939) bol Phil Marlowe, súkromné očko z prvej Chandlerovej poviedky Blackmailers Don't Shoot - Vydierači nestrieľajú, kde sa ešte volal Mallory. Neskôr ho premenoval na Carmadyho, ale aj Johna Dalmasa.
Počas nasledujúcich 20 rokov napísal sedem románov. Ak s niektorým počas písania nebol spokojný, zahodil ho a začal odznova. Taký bol napríklad aj osud populárnej knihy Farewell, My Lovely - Zbohom buď, láska moja (1940).
Popri literatúre inklinoval Chandler aj k filmu, prijal ponuku Hollywoodu na spoluprácu a vytvoril niekoľko pôvodných scenárov a adaptácií svojich kníh. V Hollywoode nakrútili niekoľko príbehov jeho najznámejšieho detektíva Phila Marlowa, stvárnili ho napríklad aj také filmové hviezdy ako Humphery Bogard alebo Robert Mitchum. Okrem iných režisérov spolupracoval aj s Alfredom Hitchcockom (na filmovej podobe Strangers on a Train - Cudzinci vo vlaku - 1951). Filmu sa venoval v rokoch 1943 1951.
V roku 1954 zomrela Chandlerova manželka Cissy a depresívny spisovateľ podporovaný alkoholom sa po jej smrti pokúsil o samovraždu zastrelením.
Ďalšiu knihu začal písať až v roku 1957, nasledujúcu - v roku 1958 už nedokončil, po tridsiatich rokoch ju dopísal Robert B. Parker (román Poodle Springs a TV film Prípad z Poodle Springs).
Raymond Chandler, otec súkromných detektívov, dôsledných vykonávateľov spravodlivosti a neohrozených ochrancov slabých, zomrel 26. marca 1959 v nemocnici v meste La Jolla v Kalifornii, ktorá mu bola v posledných rokoch častým útočiskom, na zápal pľúc.
Rozprávačský štýl originálneho predstaviteľa tzv. tvrdej detektívnej školy (hard-boiler school) inšpiroval mnoho nasledujúcich autorov a zaznamenal prelom v dovtedajšom poňatí práce s písaným slovom. Na príbehoch Phila Marlowa stavali vedome alebo podvedome aj neskorší tvorcovia sci-fi literatúry.
Evelyn Waugh, jeden z najlepších literárnych štylistov 20. storočia označil v roku 1949 Raymonda Chandlera za najlepšieho amerického spisovateľa, ktorý inšpiroval čierny film (film noir) a detektívne poviedky a romány na nasledujúcich 50 rokov.