MOSKVA, PRAHA. Zbrane a ropa boli hlavnými témami rozhovorov medzi ruským vodcovským dvojzáprahom a venezuelským prezidentom Hugom Chávezom, ktorý priletel včera do Moskvy. Schôdzka s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom bola nečakane neformálna. Predovšetkým preto, že Chávez vyhlásil včerajšok za „najkrajší deň jeho života“.
Ropné veľmoci chcú alianciu
Vzápätí venezuelský prezident odovzdal svojmu ruskému partnerovi odkaz od exprezidenta Kuby. „Fidel vás pozdravuje.“ Zdôraznil, že kubánsky líder považuje väčšinu sveta za „šialenú“, ale v Rusku podľa neho zvíťazil zdravý rozum.
Chávez sa stretol nielen s Medvedevom, ale i s ruským premiérom Vladimirom Putinom v jeho rezidencii, ktorá mu zostala ešte z „prezidentských“ čias v Novo Ogarjovo.
Hlavným výsledkom včerajšieho rokovania, na ktorom sa zúčastnila i celá plejáda ruských oligarchov, je, že Venezuela a Rusko budú koordinovať svoje kroky na svetových energetických trhoch.
Najskôr sa jednotná energetická politika bude týkať cien a množstva surovín vyvážaných do rôznych krajín oboma ropnými veľmocami. Chávez dokonca navrhuje v budúcnosti vytvoriť s Ruskom strategickú energetickú alianciu, na čo Moskva zareagovala opatrným súhlasom.
Aj oficiálne rozhovory sa viedli v duchu latinskoamerického temperamentu a bezprostredného správania Cháveza. Etiketa išla bokom, nech už bola reč o rope či raketách. O zbraniach sa zatiaľ verejne nehovorilo, aj keď sa ich rozhovory celkom isto týkali.
Venezuela si chce z Ruska odviezť podpis kontraktu na dodanie troch nejadrových ponoriek typu „Varšavanka“, dvadsať raketových komplexov stredného doletu Top-M1 a Top-M2E, 24 stíhačiek Su, dvanásť vojenských dopravných lietadiel Iľjušin a bojových vrtuľníkov Mi-28. Celkom chce Chávez za ruské zbrane minúť asi dve miliardy dolárov. Venezuela už v Rusku za zbrane minula päť a pol miliardy dolárov.
Odplata Moskvy
Rusko a Venezuela sa stávajú nielen významnými obchodnými partnermi, ale snažia sa koordinovať i svoje pozície na medzinárodnej scéne. Rusko sa spojenectvom s latinskoamerickými štátmi snaží „odplatiť“ Spojeným štátom ich zasahovanie do sovietskych, respektíve ruských sfér vplyvu.
Rozširovanie NATO na východ, budovanie amerického radaru v Čechách a raketovej základne v Poľsku, americkí vojenskí poradcovia v Gruzínsku, cvičenie NATO na Ukrajine či americkí vojaci v Strednej Ázii – to sú dôvody, pre ktoré by bol Chavéz i bez zákaziek na zbrane v Moskve vítaným hosťom.
Autor: Agentúra Epicentrum