BRATISLAVA. Asociácii tenisových profesionálov ATP sa v spolupráci s vyšetrovateľmi od vlaňajšieho leta nedarí rozuzliť prípad mimoriadne podozrivých stávok na zápas 2. kola na turnaji v poľskom Sopote Davydenko (Rus.) - Vassallo-Arguello (Arg.), zato v snahe očistiť tenis od korupcie zistili a potrestali za tipovanie cez internet rad iných hráčov.
Na prelome rokov dostali stop i finančné pokuty piati tenisti z Talianska Federico Luzzi, Giorgio Galimberti, Alessio Di Mauro, Potito Starace, Daniele Braccialia a najnovšie sa aféra s tipovaním dotkla aj skúseného slovenského hráča Michala Mertiňáka.
Za drobné tipovanie za celkových šesť eur si na turnajoch ATP nezahrá dva týždne a musí zaplatiť pokutu 3000 dolárov (vyše 57 000 korún).
Dve stávky po tri eurá
Mertiňák priznal, že v októbri 2006 stavil cez internet na tenisové výsledky dve stávky po tri eurá.
„Nebolo to na moje zápasy, nemohol som ovplyvniť ich výsledky,“ tvrdil 28-ročný tenista. „Napokon, ani jeden z tiketov mi nevyšiel. To si mohli na ATP overiť z podkladov.“
Slovenský daviscupový reprezentant podal stávku v spoločnosti Bwin z dlhej chvíle po večeroch v hoteli, zväčša sa zameriaval na futbal i hokej. Vlani jeho konto náhle zrušili, zostatok okolo 50 eur mu previedli na účet. To sa už o prípad zaujímali vyšetrovatelia, v súvislosti s tipovaním vypočúvali aj ďalších asi pätnásť tenistov.
Niektoré stávkové spoločnosti majú dohodu s ATP o informovaní sa pri podozrivých okolnostiach v súvislosti s tipovaním.
Lavínu spustil Davydenko
Vedenie ATP sústredilo pozornosť na stávkovanie po spomínanom zápase z augusta 2007 Davydenko – Vassallo-Arguello. Tipy na víťazstvo argentínskeho outsidera (87. v rebríčku) na internetovej tipovacej burze Betfair sa hromadili aj napriek tomu, že so svetovou štvorkou z Ruska prehral prvý set hladko 2:6. V 2. sete sa Davydenko nechal ošetrovať a v treťom odstúpil pre zranenie ľavej nohy.
Na zápas prijali stávky za sedem miliónov dolárov, čo je približne desaťnásobok bežných vkladov. Betfair sa potom po prvý raz v histórii rozhodol stornovať stávky a tipujúcim vklady vrátil. Vzápätí vyšli na povrch ďalšie tenisové stretnutia s nezvyčajným priebehom.
Tipovacia mafia
Český tenista Jan Hernych priznal, že počas turnajov v Moskve a Petrohrade v roku 2006 ho telefonicky kontaktovali, či nechce prehrať svoj zápas. Podozrivé osoby oslovili aj Francúza Arnauda Clementa, peniaze za zmanipulovanie zápasov ponúkli takisto Srbovi Novakovi Djokovičovi či Rusovi Dmitrijovi Tursunovovi. Hráči ich odmietli, ale tipovaciu mafiu dosiaľ nikto neodhalil.
„Tipovacie podvody sú pre tenis zhubnejšie ako doping. Hriešnici si zaslúžia doživotný trest,“ zdôraznil šéf ATP Etienne de Villers. Tenis nasadil zo všetkých športov najprísnejší kurz. Podľa antikorupčného programu hráči nesmú tipovať na tenisové zápasy.
Okrem Mertiňáka oznámili v pondelok z ústredia ATP trest aj pre českého deblistu Františka Čermáka (stop na 10 týždňov, pokuta 15 000 dolárov) a možno čakať, že za malé stávky pribudnú ďalšie mená. Avšak podozrenia z veľkých podvodov zostávajú stále zahalené.
Podozrivý futbal
Korupcia prekvitala aj vo futbale. Tvrdí to najmä rozhodca Marián Diňa.
Po prvý raz sa podozrenie objavilo pri prehre Slovana v tureckom Trabzone v 2. predkole Ligy majstrov v roku 1996. Doma bolo 2:1, v odvete Slovan podľahol 1:4. Tieň podozrenia padol na brankára Ladislava Molnára, ktorému však nič nedokázali.
Korupcia s podplácaním a tipovaním sa objavila v najpamätnejšom a najkontroverznejšom zápase ligy R. Sobota – Trnava (2:1) v roku 1997. Spartak prišiel o titul a hovorilo sa o skorumpovaných hráčoch. Július Šimon priznal, že od neho chceli, aby zápas zmanipuloval. „Z Košíc mi núkali peniaze, ale nezobral som ich. Titul sa nepredáva,“ tvrdí dodnes.
Spartak prehral 1:2 a titul získali Košice. Nešlo o čistú hru, čo tvrdili zainteresovaní a tí, ktorí to videli na vlastné oči. Vtedajší prezident Jozef Bachratý si myslí, že Spartak potopili najskúsenejší hráči. „Nemenujem ich, ale nik mi to nevyvráti,“ zdôraznil.
Fanúšikovia asi najviac podozrievali kapitána Šimona. Vedenie klubu okrem neho vyradilo z kádra brankára Fišana stopéra Čmilanského.
Výsmechom športovej etiky bol zápas jesene 2007 Artmedia – Trnava (1:2). Tipujúci húfne vsádzali na Trnavu.
Stávkové kancelárie znižovali kurzy na výhru Trnavy, až ich to prestalo baviť, a zápas niekoľko hodín pred výkopom stiahli. „Ak sú podozrivé zápasy, stiahnu sa z ponuky alebo ich do nej nezaradíme,“ povedali nám na dispečingu pre blokovanie Prvej slovenskej stávkovej spoločnosti Niké.
(ja)