BRATISLAVA. Poisťovne v týchto dňoch začínajú evidovať miliónové škody a stovky nahlásených poistných udalostí v dôsledku povodní. Najväčšej poisťovni na Slovensku Allianz–SP napríklad doteraz nahlásili vyše štyristo udalostí. Odhaduje, že celkové škody sa vyšplhajú až do výšky 36 miliónov korún (takmer 1,2 milióna eur). Kooperativa má zatiaľ nahlásených sto škôd. Ich odhadovaná výška je približne 7,4 milióna korún (takmer 246–tisíc eur).
Škody treba aspoň nafotiť
Zástupcovia oslovených poisťovní predpokladajú, že súčasná bilancia nie je konečná. „Očakávame, že počet hlásených udalostí bude rásť aj počas budúceho týždňa, keď klesajúca hladina riek odhalí ďalšie škody,“ povedala hovorkyňa poisťovne Kooperativa Daniela Michaličová.
Poisťovne odporúčajú, aby poškodení škody nahlásili čo najskôr a dohodli si termín obhliadky. Ak ľudia musia s poškodenou vecou hýbať, alebo ju opravovať napríklad z bezpečenostných, alebo hygienických dôvodov, mali by si škody zadokumentovať. Inak ich poisťovňa neuzná.
Viac pohrôm = viac zmlúv pre poisťovne
Väčšina poisťovní zaznamenala, že dopyt po poistkách sa im po rôznych živelných udalostiach zvyšuje. „Zvýšený záujem registrujeme už niekoľko rokov. Súvisí to so zvýšenou frekvenciou výskytu týchto nebezpečí, ako aj s potrebou ľudí chrániť si majetok,“ povedala marketingová manažérka poisťovne Uniqa Silvia Vlasková.
Poistenie proti povodniam alebo iným živelným pohromám pritom nemusí byť drahá záležitosť. Ponuky poisťovní sa pri ročných poistkách začínajú už pri sume 500 korún (16,60 eura).
Klient by si mal všimnúť, na akú poistnú sumu je zmluva uzatvorená a čo všetko kryje. Čím viac rizík poistná zmluva istí, tým je poistka drahšia. Výška ročného poistného závisí od rôznych faktorov, ako sú napríklad vek klienta, výška poistnej sumy, stav budovy, jej umiestnenie, či od špeciálnych požiadaviek klienta.
Rizikových klientov
nepoistia všade
Poistka väčšinou kryje viaceré riziká. Okrem prípadných povodní aj škody spôsobené požiarom, krádežami alebo aj úderom blesku. Záujemcom o poistenie sa môže stať, že niektorá poisťovňa ich odmietne poistiť. Napríklad Kooperativa pri poisťovaní veľkých podnikateľských rizík využíva takzvané povodňové mapy. To znamená, že zohľadňuje, či v danej oblasti nehrozí vyšší výskyt povodní.
Union povodňovú mapu nevyužíva, ale riziko klienta posudzuje priamo na mieste, a to napríklad podľa vzdialenosti od vodného toku alebo podľa výskytu povodní v predošlých rokoch. Obhliadky miesta, aby sa posúdil objekt poistenia, vykonávajú aj zástupcovia poisťovne OTP Garancie.
Česká poisťovňa Slovensko si okrem rizika povodní trúfa posúdiť aj riziko víchrice alebo zemetrasenia. Slovensko má rozdelené do zón a klientovi pred stavbou či kúpou nehnuteľnosti dokáže poradiť.
Poisťovňa Generali zase pri poistení berie do úvahy škody za posledné roky alebo technický stav a zabezpečenie budovy. Oblasti alebo skupiny ľudí, ktorých nepoisťuje, nemá vyčlenené.
Ako nahlasovať škody
klient by mal škody nahlásiť čo najskôr, či už emailom, telefonicky alebo prostredníctvom internetu
pracovníci poisťovní vyčísľujú škody pri obhliadkach za prítomnosti poškodených poistencov
poistený by nemal meniť stav veci spôsobený poistnou udalosťou
s opravou poškodených vecí môže však začať napríklad z bezpečnostných alebo hygienických dôvodov skôr
ak začne poškodený s opravou, musí zabezpečiť dostatočné dôkazy, ako napríklad fotky alebo znalecké posúdenie
poistený musí zabezpečiť, aby sa vzniknutá škoda nezväčšovala
Zdroj: poisťovne