KOJŠOV. Obyvatelia Kojšova v okrese Gelnica sa ešte nestihli poriadne spamätať zo stredajšieho šoku, keď ich voda v sobotu podvečer znovu zaliala. Stačila krátka búrka a potok v rodisku režiséra Juraja Jakubiska sa opäť rozbesnil. Voda útočila na domy, cesty, mosty.
Podobne na tom boli desiatky obcí.
V ceste živlu
Dom Škrobiánovcov ochránil len mohutný smrek a navozené kamene z lomu. „Vyrúbali všetky vŕby na brehu potoka. Kým tu stáli, aspoň trochu nás chránili. Musel som vypíliť smrek pred domom. Ten odrážal vodu. Tu pomôže len regulácia potoka,“ hovorí Emil Škrobián.
Záplavy v Kojšove sú na programe takmer každý rok. Dedinčania sú presvedčení, že príčinou je zlé hospodárenie v lesoch a neochota vodohospodárov problém riešiť. Voda z okolitých holín steká do dolín.
Dom Škrobiánovcov stojí vode v ceste. „Roky nám sľubujú, že pred domom postavia oporný múr. Keď sa nič nedialo, rozhodli sme sa, že ho postavíme za vlastné. Dali sme aj žiadosť na Povodie Bodrogu a Hornádu. Odpoveď sme zatiaľ nedostali,“ sťažuje sa domáca pani.
Osemdesiatročná Alžbeta Lazárová býva v susedstve. Dom má podmyté základy, pivnica sa premenila na bazén.
Pohroma na vládu
Starosta Rudolf Kušnír má povodeň v Kojšove dokonale zdokumentovanú. Voda zaplavila tridsať domov, podmyla tri miestne cesty, ktoré sú po generálnej oprave financovanej z peňazí Európskej únie, poškodila vodovod i plynovod. „V sobotu ráno sme si ešte mysleli, že to najhoršie máme za sebou. Ale čerta starého! Všetko je tak nasiaknuté vodou, že stačí, aby trochu zapršalo. Stačila pätnásťminútová prietrž mračien nad Kojšovskou hoľou a znovu sme sa topili.“
Aj Kušnír má ťažké srdce na vodohospodárov. Na úpravu vodného toku mohla obec získať peniaze z Európskej únie. Regulácia potoka by stála deväťdesiat miliónov: „Vodohospodárov by to nestálo ani korunu. Na povodí napriek tomu našu žiadosť zamietli. “
Starosta je rozhodnutý videozáznam z povodne zostrihať a poslať na Úrad vlády a ministerstvo životného prostredia. „Nech vidia, čo sa tu deje. Nie je predsa možné, aby sme každý rok tŕpli, či nás voda neodnesie.“
Povodne sa končia. Bude teplo
Hladiny riek včera stúpali už len na juhovýchode Slovenska. Povodne však už nehrozia. Naopak, bude slnečne a teplo.
Slovensko, najmä severné a východné, si po piatich dňoch konečne vydýchlo. O povodniach, ktoré si vyžiadali dva ľudské životy a miliónové škody, včera meteorológovia vyhlásili, že sú preč. Situáciu nezmenili ani sobotňajšie lokálne povodne v okresoch pri ukrajinskej hranici.
„Povodní sa už nemusíme obávať,“ predpovedá meteorológ Peter Jurčovič. „Na východnom Slovensku je väčšina riek v miernom až výraznom poklese,“ potvrdzuje optimistický scenár Peter Smrtník z hydrologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Na Latorici a Bodrogu na juhovýchode Slovenska meteorológovia ešte včera zaznamenali vzostup, ale ten je podľa Smrtníka spôsobený dotekaním, ktoré len dočasne dvíha hladiny riek a povodne z neho nehrozia.
Jurčovič poznamenáva, že v nasledujúcich dňoch by sa mali zrážky vyskytnúť len ojedinele, aj to len v horských oblastiach. Ak budú búrky, pôjde zväčša o búrky z tepla.
Ortuť teplomera sa v najbližších dňoch vyšplhá na 25 až 30 stupňov. Teplé počasie bude sprevádzať jasná a slnečná obloha.
Napriek optimistickej predpovedi Jurčovič vyzýva na ostražitosť. „Aj tri dni pred týmito povodňami to nevyzeralo na žiaden extrém a odrazu bol,“ upozorňuje meteorológ na vrtkavosť počasia.
Podľa jeho predpovede by pekné počasie malo trvať do štvrtka, keď predpokladá opäť zvýšené riziko zrážok. Jurčovič tvrdí, že pôjde najmä o búrky z tepla.
Ján Krempaský
Livov spojili so svetom
Do obce Livov v okrese Bardejov sa od soboty večera opäť dá dostať po ceste. V stredu ju zničila voda.
Livov i Livovská Huta boli tri dni odrezané od sveta. Zásobovanie potravinami, pitnou vodou a liekmi zabezpečovala počas troch dní armáda pomocou vrtuľníka a obrneného transportéra.
„Vďaka sprejazdneniu cesty sa k nám dostala ťažká technika a nákladné autá s lomovým kameňom. Upravujú koryto potoka a cestu do Livovskej Huty, ktorá je ešte stále neprístupná. Aj tam voda zobrala cestu na viacerých úsekoch,“ povedal starosta Livova Jaroslav Stracenský.
V Livovskej Hute žije vyše 50 ľudí.
V Lukove, ktorý bol rovnako postihnutý záplavami, bol včera pokoj. Obec je však naďalej bez telefonického spojenia a vodovodu.
|
|