PARÍŽ. Španielska dominancia na cyklistickej Tour de France pokračuje tretí rok v rade, po Oscarovi Pereirovi Siovi (2006) a Albertovi Contadorovi (2007) sa ďalším víťazom stal Carlos Sastre.
Na 95. ročníku triumfoval jazdec tímu CSC po vyše 3558,5 km s náskokom 58 sekúnd pred Austrálčanom Cadelom Evansom, tretí skončil prekvapujúco Rakúšan Bernhard Kohl. Slovák Peter Velits pri svojej premiére na Tour de France obsadil 58. miesto a dosiahol najlepší výsledok slovenského cyklistu.
Sastre si za celkové prvenstvo pripísal finančnú prémiu 450-tisíc eur. Tridsaťtriročný rodák z Madridu dosiahol najväčší úspech kariéry. V tíme CSC jazdí od roku 2002, doteraz bolo jeho maximom 2. miesto na Vuelte 2005 a 2007.
Na Tour de France skončil v minulosti najvyššie pred dvoma rokmi na 3. mieste. V minulosti často pomáhal k úspechom kolegom z tímu, na tohtoročnej Tour de France ukázal všetkým chrbát v 17. etape s cieľom na L'Alpe d'Huez a obliekol si žlté tričko lídra, v 20. etape, individuálnej časovke, si svoj náskok na čele bez problémov udržal.
Kto nešiel Tour, nepochopí
Peter Velits včera ako tretí Slovák v histórii po Milanovi Jurčovi a Jánovi Svoradovi dokončil náročnú a prestížnu Tour de France.
Môže byť so svojím účinkovaním na Tour de France 2008 spokojný. Vyšla mu najmä stredajšia horská etapa na vrchol v L'Alpe d'Huez, v ktorej bol takmer 200 km v úniku a vyhral horskú prémiu po najdlhšom stúpaní Tour na Col de la Croix de Fer vo výške 2067 m.
„Čo som chcel dosiahnuť, to sa mi podarilo. Možno som dúfal, že v niektorej etape dosiahnem lepší výsledok, ale kráľovská etapa mi všetko vynahradila. Atmosféra počas nej bola skvelá,“ povedal Velits.
„Kto nešiel Tour de France, ten to nepochopí. Nedá sa to ani opísať. Sú to síce tri týždne trápenia, ale pre atmosféru na pretekoch ju človek až tak nevníma. Je to síce trápenie, ale veľmi pekné. Naozaj sa to ťažko opisuje.“
Velits také dlhé etapové preteky ešte nikdy v kariére nezažil. „Išiel som už viaceré náročné a ťažké preteky. Pred Tour som absolvoval veľmi ťažké Dauphine Libere, kde som išiel aj na umiestnenie. Toto však boli tri týždne a ešte k tomu na Tour. Človek to vníma úplne inak. Aj únava sa prejavuje úplne inak ako iných pretekoch,“ dodal Velits.
Plánuje si oddýchnuť
Najlepší výsledok dosiahol v 14. etape, v ktorej finišoval na 30. mieste.
„Nemal som žiadne špeciálne úlohy. Myslím, že som manažérov najmä svojím výkonom v alpskej etape na L'Alpe d'Huez prekvapil. Dúfam, že boli so mnou spokojní,“ poznamenal.
Velits plánuje po Tour de France ešte pár dní zostať v Paríži, potom ísť do Púchova a napokon sa vráti do Belgicka, kde má druhý domov. „Chcem si oddýchnuť. Potom ma už čaká ďalší súťažný program,“ povedal.
Úspech Španielov na Tour de France doplnil víťazstvom v súťaži aktivity o zelené tričko Oscar Freire. Stal sa prvým Španielom, ktorý priviezol zelené tričko do Paríža. Rovnako premiéru na najvyššom stupni mali v súťažiach vrchárov a mladých jazdcov cyklisti z Rakúska a Luxemburska.
Bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára si vybojoval Bernhard Kohl, biely pre najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov Andy Schleck. Rakúšan Kohl získal prémiu 25-tisíc, Luxemburčan Schleck o 5-tisíc eur menej.
Švagrovi do neba
Pred Tour de France sa o ňom toľko nehovorilo, i keď do širšieho okruhu favoritov patril.
„Už pred pretekmi som tušil, že som v životnej forme. V príprave som sa nešetril, trénoval som na maximum. Byť v kondícii a vyhrať Tour sú však dve odlišné veci. Mne sa splnil sen najmä vďaka tomu, že mi pomáhal celý tím. Bez nich by som to nedokázal,“ povedal médiám tridsaťtriročný Madridčan.
Carlos začínal s cyklistikou ako osemročný. Jeho otec Victor vlastní cyklistickú školu pre deti. Veľký vplyv na neho mal i švagor José María Jiménez, ktorý bol známy najmä dravým jazdeckým štýlom v kopcoch.
Jiménez mladému Carlosovi radil a pomáhal v jeho začiatkoch. Zomrel koncom roka 2003 na zlyhanie srdca v 32 rokoch. Svoj úspech na Tour venoval Sastre práve jeho pamiatke. „Stále ho nosím hlboko v srdci. Vždy stál po mojom boku a toto víťazstvo patrí jemu. Dnes by sa tešil so mnou,“ povedal Sastre.
Svoju profesionálnu kariéru začal Sastre v španielskom tíme ONCE v roku 1997. Bez veľkého úspechu po piatich rokoch prestúpil do dánskeho tímu CSC. Tam sa po boku talianskeho kolegu Ivana Bassa vypracoval na všestranného jazdca. Najviac sa zlepšil v časovkách, kde na veľkých podujatiach výrazne strácal. Nikdy sa mu však nepodarilo vyhrať veľké preteky, Giro d'Italia ani domácu Vueltu.
(sb)
![]() |
Fakty
20. etapa (časovka, 53 km): 1. Schumacher (Nem.) Gerolsteiner 1:03:50, 2. Cancellara (Švajč.) CSC +22,... 47. Velits (SR) Milram +5:02.
21. etapa (Etampes – Paríž, 143 km): 1. Steegmans (Belg.) Quick Step 3:51:38, ... 60. Velits (SR) Milram +14.
Konečné poradie: 1. Sastre (Šp.) CSC 87:52:52, 2. Evans (Austr.) Silence -Lotto +58, 3. Kohl (Rak.) Gerolsteiner +1:13, 4. Meňšov (Rus.) Rabobank +2:10, 5. Vandevelde (USA) Garmin,... 58. Velits (SR) +1:49:49.
Carlos Sastre pod víťazným oblúkom na Champs Elysees. FOTO – REUTERS |