DENVER, BRATISLAVA. Slovenský hokejista Marek Svatoš predĺžil zmluvu s klubom NHL Colorado Avalanche o ďalšie dva roky za 4,1 milióna dolárov. V nasledujúcej sezóne zarobí pravý krídelník z Košíc 1,75 milióna dolárov (asi 34 mil. korún) a zvyšných 2,35 milióna mu vyplatia v ročníku 2009/2010. Zo 17 našich hokejistov v NHL tak zostávajú bez zmluvy už len Andrej Meszároš a Ladislav Nagy.
Vyhol sa arbitráži
Svatoš si v novej sezóne polepší oproti vlaňajšku o 550 000 dolárov. Klub z Denveru sa spolieha najmä na jeho strelecké schopnosti. V minulom ročníku bol s 26 gólmi druhým najlepším hráčom za Čechom Milanom Hejdukom (29), hoci pre zranenie v posledných 16 zápasoch chýbal.
Ešte pred záverom základnej časti podstúpil Svatoš v Amerike operáciu roztrhnutých väzov v ľavom kolene, 27. júna sa v Chorvátsku oženil s americkou priateľkou Dianou a pod dohľadom klubového fyzioterapeuta Scotta Woodwarda sa teraz v zámorí pripravuje na novú sezónu.
„Marek bol kľúčovým hráčom našich úspechov v posledných rokoch,“ povedal pri podpise novej zmluvy generálny manažér tímu Avalanche Francois Giguere. „Vsietil mnoho dôležitých gólov a očakávame, že v blížiacom sa ročníku bude opäť dôležitou súčasťou tímu.“
O plate Svatoša sa malo rozhodnúť na arbitráži, nakoniec sa však dohodol s klubom a na pojednávanie do Toronta už nemusel cestovať.
Klub si ušetril na Sakica
V minulom ročníku vypadlo Colorado z play off v 2. kole s neskorším víťazom Detroitom hladko 0:4 na zápasy. Vedenie klubu už nepredĺžilo kontrakt trénerovi Joelovi Quennevillovi, nahradí ho jeho doterajší asistent Tony Granato. Mužstvo opustil skúsený brankár Jose Theodore (do Washingtonu), a tak sa teraz slovenský gólman Peter Budaj pobije o post jednotky s iným Kanaďanom Andrewom Raycroftom (prišiel z Toronta).
Colorado má teraz na budúcu sezónu pod zmluvou 25 hráčov za celkových 46 miliónov dolárov a do platového stropu 56,7 milióna má dosť veľkú rezervu, aby podpísalo aj najväčšiu hviezdu Joea Sakica. Dlhoročný kapitán lavín bral vlani 6,75 mil. dolárov. Veľmi otázny je návrat švédskeho útočníka Petra Forsberga, ktorého dlhodobo trápia zdravotné problémy.
Najviac si prilepšil Višňovský
Svatoš je po Mariánovi Hossovi, Šatanovi, Demitrovi, Halákovi ďalším slovenským hokejistom s novou zmluvou v NHL. Počet našich hráčov v severoamerickej profesionálnej lige sa oproti vlaňajšku zníži, keďže šestica Baranka, Radivojevič, Ružička, Marcel Hossa, Mezei a Stümpel zamierila do ruskej KHL.
Najlepšie zarábajúcimi slovenskými hokejistami budú v ročníku 2008/2009 obranca Bostonu Zdeno Chára a útočník Minnesoty Marián Gáborík. Zarobia po 7,5 milióna dolárov, čo je v prepočte asi 145,5 mil. korún.
Oproti vlaňajšku si najviac prilepšil obranca Ľubomír Višňovský, z 2,052 mil. USD poskočil o takmer päť miliónov dolárov, ale namiesto pôvodného klubu Los Angeles Kings ho už bude platiť nový zamestnávateľ Edmonton Oilers.
NHL odštartuje do novej sezóny 4. októbra zápasmi Tampa Bay - NY Rangers v Prahe a Ottawa - Pittsburgh v Štokholme, prípravné kempy sa začnú v polovici septembra.
Platy Slovákov v NHL v sezóne 2008 - 2009
Chára (o, Boston) 7,5
Gáborík (ú, Minnesota) 7,5
Marián Hossa (ú, Detroit) 7,4
Višňovský (o, Edmonton) 7,0
Demitra (ú, Vancouver) 4,0
Handzuš (ú, Los Angeles) 4,0
Šatan (ú, Pittsburgh) 3,0
Svatoš (ú, Colorado) 1,75
Zedník (ú, Florida) 1,75
Valábik (o, Atlanta) 0,925
Jurčina (o, Washington) 0,912
Budaj (b, Colorado) 0,8
Halák (b, Montreal) 0,75
Sekera (o, Buffalo) 0,659
Kopecký (ú, Detroit) 0,525
Meszároš (o, Ottawa) bez zmluvy
Nagy (ú, Los Angeles) bez zmluvy
(b - brankár, o - obranca, ú - útočník. Sumy sú v miliónoch dolárov)
Výsledkový servis