BREZNO. Dohodu o spoločnom postupe pri eliminácii pytliactva uzavreli Obvodný lesný úrad a Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Brezne. Organizované pytliactvo na Horehroní sa totiž v poslednom období stalo rozšíreným adrenalínovým športom a zrejme aj výnosným nelegálnym podnikaním.
Pytliaci sú motorizovaní, kvalitne ozbrojení a nepochybne majú dobré odberateľské zázemie. S pytliactvom súvisí vybíjanie genofondu lesnej zveri, ale tiež chránených druhov - rysa, vlka, hlucháňa.
Lesníci a polícia: spoločne
„Som presvedčený, že akcie v spolupráci s políciou budú účinné a podstatne zmenia situáciu v regióne,“ povedal Miroslav Tokár, prednosta Obvodného lesného úradu v Brezne. Úrad eviduje 122-tisíc hektárov poľovných pozemkov.
Na potláčaní pytliactva budú spolupracovať všetky zainteresované zložky vrátane lesnej stráže, poľovnej stráže a členov poľovníckych združení. Budú kontrolovať ľudí v revíroch so zbraňou, doklady poľujúcich osôb a doklady o pôvode diviny.
„Stratégia organizovaného pytliactva je založená na mobilných telefónoch, motorkách a terénnych autách,“ povedal Dušan Brozman, predseda takmer 650členného Okresného poľovníckeho združenia v Brezne. „Jeden ide v predvoji, zastrelí zviera, telefónom dá echo kde, a odchádza. Na miesto vyrazí terénny voz, samozrejme bez zbrane, naloží úlovok, a ak ho pritom aj prichytí lesná či poľovná stráž, nič závažné mu nehrozí. Môže smelo tvrdiť, že srnca náhodou našiel,“ opísal stratégiu pytliakov šéf breznianskych poľovníkov.
Pytliaci sú lepšie vybavení
Pri dokázaní organizovaného pytliactva pritom hrozí páchateľom odňatie slobody na šesť mesiacov až päť rokov.
„Mladí na džípoch, pre ktorých sa stal takýto lov súčasťou životného štýlu, majú lepšie vybavenie ako polícia. Pritom strácajú zábrany. Ak ich aj lesná stráž prichytí s neoznačeným úlovkom, sama nezmôže nič,“ dodal Tokár.
Pytliactvo je okrem novodobého adrenalínového športu aj výnosný biznis.
„Nelegálnym lovom lesnej zveri a trofejí je dnes nakazené celé Horehronie. Mäso z diviny sa pohybuje od 200 do 700 korún za kilogram a hotelov je dosť. Nikomu nedokážete, koľko porcií stvoril z dvoch kilogramov suroviny kúpenej v obchodnom reťazci a koľko z mäsa dovezeného z hory. Inými slovami, dodávateľsko-odberateľský marketing nepochybne funguje,“ dodáva šéf lesného úradu.
Vedia kedy, kde a s kým
„Na sklonku minulého roka, na Silvestra, som bola priamou svedkyňou pytliactva, a nedávno znova. V noci. Páni boli štyria a bili hlavanehlava,“ hovorí Elena Gregorová, riaditeľka Národného parku Nízke Tatry.„Čo sa deje teraz, to je drzosť a absolútne ignorantstvo. Sú to ľudia, ktorí majú veľmi dobre zmapované terény, ovládajú podmienky, vedia, ako môžu, kedy môžu, s kým môžu. Jednoducho, tam treba striktné opatrenia,“ dodala.
V súvislosti s bojom proti pytliactvu sa už kedysi na úrovni ministerstva životného prostredia uvažovalo o zriadení zložky, ktorá by mala v kompetencii celý komplex lesnej, poľovnej, vodnej, poľnej stráže pod jednou strechou.
Podobná, nazvime ju ekopolícia, by musela mať kvalitné technické vybavenie a zrejme aj mocenské oprávnenie.