BELEHRAD, BRATISLAVA. Táto vláda zradila, pretože zadržala srbského hrdinu Radovana Karadžiča. S podobným názormi sa stretlo včera na Námestí republiky v hlavnom srbskom meste okolo 16tisíc Srbov.
Na najväčší míting na podporu zadržaného bývalého lídra bosnianskych Srbov ich zavolala Srbská radikálna strana. Podporu našla aj v strane bývalého premiéra Vojislava Koštunicu. Demonštranti skandovali mená ako Karadžič či Mladič a spievali nacionalistické piesne.
Karadžič na každom rohu
„Protest je symbol odporu proti diktátorskému režimu prezidenta Borisa Tadiča,“ povedal podľa Reuters generálny tajomník Srbskej radikánej strany Aleksandar Vučič.
Pred mítingom polepili sympatizanti Karadžiča ulice Belehradu plagátmi s jeho fotografiou. Z ich podpory sa bývalý prezident Srbov v Bosne, ktorého tribunál v Haagu viní mimo iného z genocídy či zločinov proti ľudskosti, mohol tešiť aj v predchádzajúcich dňoch. Väčšinou však išlo iba o protesty desiatok či stoviek ľudí.
Radikálom sa na včerajšom proteste nepodarilo dosiahnuť masu ľudí ako po vyhlásení nezávislosti Kosova. Proti jednostrannému rozhodnutiu Prištiny odtrhnúť historickú kolísku Srbov od Belehradu vtedy protestovalo niekoľko stotisíc ľudí. Mladí radikáli vo februári napadli veľvyslanectvá západných krajín. V horiacej budove americkej ambasády vtedy dokonca zahynul jeden z protestantov.
Práve spomienka, ako to vyzeralo v Belehrade pred pár mesiacmi, prinútila policajné zložky zlepšiť bezpečnosť a pripraviť sa na nepokoje. V meste bolo vidieť stovky príslušníkov špeciálnych jednotiek. Nenaplnili sa však obavy, že míting sa zvrhne na násilné zrážky. Tým sa nevyhli demonštrácie z minulého týždňa, keď dav brutálne zbil kameramana televízie B92.
Mešká pošta?
Za napätej situácie na uliciach sa zatiaľ obhajcovia Radovana Karadžiča naťahujú so srbskými úradmi. Advokát zadržaného zločinca potvrdil, že v piatok poslal poštou odvolanie proti vydaniu jeho klienta do Haagu. Srbskému súdu však dovčera stále nič neprišlo. Obhajca chce, aby počkali minimálne týždeň. Podľa analytikov je možné, že advokát nič neposlal a len naťahuje čas.
Prevoz Karadžiča do Haagu sa vzhľadom na napätie v Belehrade zrejme odohrá v tichosti, najneskôr do konca týždňa. Včera Európska únia potvrdila, že trvá na svojom. Obchodné body predstupovej dohody so Srbmi začnú platiť až keď im pošlú Karadžiča a budú ďalej spolupracovať s Haagom.
Je to protest proti zradnému diktátorskému režimu prezidenta Tadiča.
Aleksandar Vučič, generálny tajomník Srbskejradikálne j strany
Odsúdili Srbov za Srebrenicu
Doteraz prvý rozsudok od sarajevského súdu za genocídu vyhlásili nad siedmimi bosnianskimi Srbmi.
Najmenej 38 a najviac 42 rokov. Toľko si posedia vo väzení siedmi Srbi z Bosny, ktorí sa zúčastnili na masakre moslimov v Srebrenici v roku 1995. Rozhodol o tom včera súd v bosnianskom hlavnom meste.
Ide o vôbec prvý rozsudok za genocídu, ako aj prvý rozsudok týkajúci sa Srebrenice, ktorý riešili súdy v Bosne.
„Obžalovaní pri plnom vedomí popravili stovky Bosniakov s cieľom vyhladiť moslimské obyvateľstvo Srebrenice,“ zdôvodnil sudca Hilmo Vučinič výšku trestov, ktoré padli po dvojročnom procese. Presný počet ľudí, ktorých odsúdení bosianski Srbi zabili, podľa neho nebolo možné určiť.
Obvinení Srbi mali zabíjať moslimov v sklade v dedine Kravice, kde držali viac ako tisíc Bosniakov. Niektorí na nich strieľali automatickými zbraňami, jeden hodil granát. Ďalší strážili vchod. Sedem odsúdených sa podľa Vučiniča tiež podieľalo aj na vyhnaní 25–tisíc moslimov zo Srebrenice.
Celkovo bolo obžalovaných jedenásť bosnianskych Srbov, štyroch z nich však súd pre nedostatok dôkazov oslobodil. Všetci obvinení boli policajti či vojaci bosnianskosrbskej armády. Doteraz za masakru v Srebrenici odsúdil Haag iba bosnianskosrbského veliteľa Radislava Krstiča.
Autor: vas