Zákaz zisku vláde nestačí

Súkromným zdravotným poisťovniam hrozí, že plán ich hospodárenia nebudú robiť iba ich majitelia. Vláda bude môcť povedať, že sa jej nepáči.

Nový minister zdravotníctva Richard Raši pokračuje v tlaku na zdravotné poisťovne.Nový minister zdravotníctva Richard Raši pokračuje v tlaku na zdravotné poisťovne. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ministerstvu zdravotníctva nestačí, že si akcio­nári zdravotných poisťovní nemôžu vyplácať zisky. Najnovšie chce, aby aj rozpočty súkromných poisťovní schvaľovala vláda.

Ministerstvo zdravotníctva chce, aby aj rozpočty súkromných poisťovní schvaľovala vláda. Nový minister zdravotníctva Richard Raši tak pokračuje v návrhoch, ktoré majú obmedziť súkromné zdravotné poisťovne.

Eduard Kováč, výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní, ktoré zastupuje súkromné zdravotné poisťovne, považuje návrh za zasahovanie štátu do hospodárenia súkromných spoločností. Vysvetľuje, že informácie o hospodárení poisťovní sú dobre známe. Poisťovne o nich pravidelne podľa v súčasnosti platného zákona informujú ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo financií aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Sú totiž súčasťou okruhu verejných financií, ktorého deficit musí vláda kontrolovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto nie je najväčšej súkromnej poisťovni Dôvera jasný dôvod, prečo má do vzťahu súkromná obchodná spoločnosť a jej akcionár zasahovať vláda. „Takisto nám nie sú jasné ani praktické dôsledky, napríklad čo ak vláda neschváli návrh rozpočtu tohto opatrenia,“ povedala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková. Dôvera má podozrenie, že vzniká rozpor s Obchodným zákonníkom aj so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

A prečo nie banky

Vláda sa schválením tohto návrhu podľa analytika HPI Tomáša Szalaya ocitne v konflikte záujmov. „O rozpočtoch konkurencie budú rozhodovať ministerstvá, ktoré sú akcionármi dvoch štátnych poisťovní,“ povedal Szalay. Na argument, že poisťovne nespravujú svoje peniaze, reaguje otázkou, prečo potom napríklad vláda neschvaľuje rozpočty bankám.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo návrh odôvodnilo tým, že poisťovne hospodária s verejnými financiami, a preto je namieste, aby verejnosť poznala rozpočty všetkých zdravotných poisťovní.

Poslankyňu KDH Máriu Sabolovú návrh prekvapil. „Pán minister ide meniť základy systému. Neviem si návrh predstaviť v praxi,“ povedala. Podľa Ivana Mikloša z SDKÚ návrh svedčí o tom, že ministerstvo ani vláda nevedia, čo má štát v zdravotníctve robiť. Tiež poukázal na to, že z verejných zdrojov žijú aj súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, farmaceutické firmy a ďalšie súkromné spoločnosti. „Ich rozpočty vláda neschvaľuje,“ povedal Mikloš.

Viac solidarity

Prvá novela, s ktorou prichádza nový minister, nanovo rieši aj prerozdelenie peňazí v zdravotnom poistení. Nič nemení na princípe, že Všeobecná zdravotná poisťovňa so staršími poistencami doň platí menej ako z neho získava. Ostatné poisťovne, ale najmä rovnako štátna Spoločná zdravotná poisťovňa, ktoré majú mladších poistencov, zasa platia viac, ako zo spoločného dostávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Mimo tejto solidarity je v súčasnosti 15 percent vybraného poistného, podľa novely by to malo byť trikrát menej. Pre poisťovne to znamená, že v súčasnosti sa môžu spoľahnúť, že z toho, čo vyberú, budú mať istých 15 percent, po novom len 5 percent. Podľa riaditeľa Dôvery Martina Šimuna to môže znížiť chuť poisťovní investovať do tlaku na poistencov, aby si svoje povinnosti riadne plnili. „Efektivita peňazí vložených do vyberania poistného z pohľadu poisťovne klesne, skôr či neskôr na tom stratia všetci,“ povedal.

O rozpočtoch konkurencie budú rozhodovať ministerstvá, ktoré sú akcionármi štátnych poisťovní.

Tomáš Szalay, analytik HPI

Hľadajú poisťovňu

Štát sa snaží bývalých poistencov najmenšej zdravotnej poisťovne preradiť inam, takaby neplatil staré dlhy.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenci zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) aj naďalej ostávajú v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Včera to povedal predseda Úradu pre dohľad Richard Demovič.

Zdravotná poisťovňa Dôvera prejavila záujem o prevod poistného kmeňa v polovici júla, povedal hovorca skupiny Penta Martin Danko. Navrhované podmienky prevodu sú podľa neho predmetom obchodného tajomstva a sú platné iba do konca tohto augusta. Aj záujem Union zdravotnej poisťovne o prevod kmeňa stále pretrváva. Podmienkou je splnenie ňou deklarovaných požiadaviek.

Apollo zdravotná poisťovňa oznámila, že o poistný kmeň EZP nemá záujem. Union a Dôvera uviedli, že sú ochotné prevziať poistencov až od januára 2009, ale bez záväzkov poisťovne. „Tieto podmienky neúmerne predlžujú proces likvidácie a nevedú k odstráneniu negatívneho dosahu v hospodárení zdravotnej poisťovne,“ reagoval Demovič.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 382
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 794
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 914
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 829
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 717
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 804
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu