MOSKVA, PRAHA. Rusko a Líbya prejavujú spojenectvo a dobré vzťahy. Líbyjský premiér Bagdadí alMachmudí, ktorý priletel včera do Moskvy uzatvoriť obrovské kontrakty, priviezol so sebou darček pre ruského premiéra Vladimira Putina.
Na palube premiérovho lietadla bol ruský občan Alexander Cygankov, pracovník ruskej spoločnosti Lukoil, obvinený v Líbyi v novembri minulého roku z priemyselnej špionáže. V Moskve už však vystúpil z lietadla ako slobodný človek.
Putin: Ďakujem
Premiér Putin začal schôdzku so svojím partnerom obradným ďakovaním za Cygankova, ktorý bol omilostený líbyjským prezidentom Muammarom Kaddáfím a posadený do vládneho lietadla, čo je v medzinárodnej praxi krajne nezvyčajné.
Premiér al-Machmudí zdôraznil, že ide o darček špeciálne Putinovi. „Ďakujem vám za toto gesto, a zvláštne poďakovanie patrí vodcovi líbyjskej revolúcie,“ odvetil ruský premiér. Po krátkej prestávke dodal: „Tým viac, že ste ho priviezli vlastným lietadlom. To je bezprecedentné.“
Pozorovatelia poukazujú na to, že Putin je pokladaný za neoficiálneho patróna všetkých ruských špiónov. Preto Cygankova daroval líbyjský vodca práve jemu. Avšak líbyjské tajné služby trvajú na tom, že Cygankov je vinný a že jeho prepustenie je len gestom dobrej vôle, nie oslobodenie z viny.
„Stalo sa tak vďaka osobným vzťahom Kaddáfího s Putinom,“ povedal al-Machmudí novinárom a dodal, že dúfa v ronako pozitívny rozvoj spolupráce i v ďalších oblastiach.
Podľa expertov je priateľstvo Putina s Kaddáfím a kauza Cygankov len súčasťou veľkého plánu na rozšírenie spolupráce Moskvy s Líbyou a upevnením vplyvu Ruska v tejto oblasti.
Rusko si upevňuje vplyv
Putin nedokázal včera skryť radosť, keď po schôdzke s al Machmudím oznámil, že Líbya zostane významným odberateľom ruských zbraní.
Rusko v tomto roku odpustilo Líbyi staré sovietske dlhy vo výške 4,5 miliardy dolárov. Práve vrátenie Cygankova i miliardové zákazky na ruské zbrane majú byť odpoveďou na zhovievavosť Moskvy v pohľade na staré pôžičky Líbye. O tom sa dohovoril Putin s Kaddáfím v tomto roku v apríli, keď ešte v úlohe prezidenta Ruskej federácie navštívil Líbyu.
Po niekoľkoročnom ochladnutí rusko-líbyjských vzťahov, keď Kaddáfí koketoval pre Moskvu neprípustne so Západom, našli ruský a líbyjský vodca spoločnú reč.
Rusi budú takto nielen dodávať Tripolisu rakety a systémy protileteckej obrany, ale tiež stavať v Líbyi aj železnice a spolupracovať pri dobývaní ropy a plynu.
Hlavné pre Moskvu je však rozšírenie jej ekonomicko-vojenského i politického vplyvu do tejto časti Afriky.
Autor: Agentúra Epicentrum