BRATISLAVA. Zatmenie Slnka dnes zdvihne pohľady laikov aj astronómov. Nastane po viac ako dvojročnej pauze. Na Slovensku si ho užijeme od jedenástej doobeda do 12.30 hodiny, no iba ako čiastočné. Aj v maximálnej fáze Mesiac zakryje iba pätinu priemeru našej najbližšej hviezdy.
Pre Slovensko to bude na rozdiel od roku 1999 zážitok len čiastočný – jas Slnka sa príliš v obedných hodinách meniť nebude, preto astronómovia upozorňujú, že si treba zrak chrániť aj pred čiastočne zakrytým slnkom.
Bežné slnečné okuliare neposkytujú dostatočnú ochranu. Dobre poslúžia silné zváračské sklá s najvyšším ochranným faktorom či fóliové okuliare na pozorovanie zatmení. To všetko platí len v prípade, že bude bezoblačná či mierne zatiahnutá obloha.
Majiteľom ďalekohľadov a triédrov odborníci odporúčajú ako najbezpečnejšiu a najjednoduchšiu projekčnú metódu, pri ktorej sa ďalekohľad či triéder upevní na statív a obraz Slnka sa premietne na plochu, kolmú na pozdĺžnu os ďalekohľadu.
Netreba pri nej slnečný filter a môžu ju využiť viacerí ľudia; podmienkou je, aby všetky optické časti triédrov boli zo skla a clony z kovu.
Do Mongolska za úplným zatmením vycestovali 22. júla vedci z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Vojtech Rušín a Ľubomír Klocok a členom expedície je aj Peter Zimmermann. Cestu si financujú sami alebo s pomocou sponzorov. Vedúcim expedície je slnečný astronóm V. Rušín, pre ktorého je to už šestnásta cesta za úplným zatmením Slnka.
Mesiac celkom zakryje Slnko iba pri úplnom zatmení, a to sa začne asi o 9.20 svetového času pri brehoch severnej Kanady. Potom úplné zatmenie, nazývané pásom totality, prejde cez centrálnu Sibír a oblasť Novosibirska, západné Mongolsko a Čínu, kde sa pri západe Slnka skončí. Približne za dve hodiny prejde mesačný tieň asi 10 200 kilometrov a zakryje 0,4 percenta zemského povrchu.
Zatmenie prenášajú mnohé internetové stránky. Ich zoznam je na www.astro.sk/news Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
Ďalšie zatmenie Slnka uvidíme 4. januára 2011 a bude opäť čiastočné. Úplne zatmenie uvidia naši potomkovia až 7. októbra 2135.
O zatmení
Najdlhšie potrvá úplné zatmenie neďaleko sibírskeho mesta Nadym - 2 minúty 27 sekúnd.
Rýchlosť pohybu mesačného tieňa po povrchu Zeme bude od 0,6 km/s do 0,5 km/s.
Čiastočné zatmenie Slnka môžete na Slovensku pozorovať od jedenástej do 12.30.
Čo hovorí astronóm
JÚLIUSA KOZU z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici sme sa opýtali, prečo > sú vedci ochotní cestovať za zatmením tisícky kilometrov.
Čím sú zatmenia Slnka pre astronómov také príťažlivé?
„Úplné zatmenie Slnka je príležitosťou pozorovať slnečnú korónu. Ide o vrchnú časť slnečnej atmosféry, ktorá nemá výraznú vonkajšiu hranicu a rozpína sa do medziplanetárneho priestoru v podobe slnečného vetra. Koróna stavia vedcov pred dva zásadné a stále nevyriešené problémy. Prvým je neznámy mechanizmus jej ohrevu na teploty rádovo milión Kelvinov, druhým spôsob dopĺňania hmoty do koróny z nižších vrstiev slnečnej atmosféry. Pozorovania úplných zatmení môžu prispieť k ich riešeniu.“
Prečo na zatmenie čakajú aj mnohí iní ľudia?
„Pravdepodobne je to silným emocionálnym zážitkom, vyvolaným týmto úžasným vesmírnym divadlom. Náhly šerosvit krajiny a oblohy, objavenie sa hviezd a planét na oblohe uprostred dňa, zvláštne reakcie živočíchov, a nad tým všetkým tajomná koróna žiariaca okolo mesačného disku. Človek nemusí byť vedcom, aby sa raz a navždy nadchol pre pozorovanie úplných zatmení.“
(ač)
Zatmenie, Einstein a sila legiend
Slávny britský astronóm Arthur Eddington a jeho osvietení kolegovia využili v roku 1919 úplné zatmenie Slnka na prvý experimentálny dôkaz Einsteinovej teórie relativity. Vedeli, čo majú merať, a poznali presný cestovný poriadok Slnka, Mesiaca a hviezd.
Boli však časy, ani nie tak dávne, keď ľudia netušili, čo sa vlastne pri zatmení Slnka s kotúčikom Mesiaca deje. Čínski delostrelci ešte dvadsať rokov pred Eddingtonovým dôkazom strieľali pri zatmení do nebies, aby zahnali neviditeľného draka, ktorý požiera Slnko.
Dve tisícročia predtým, tiež v Číne, popravili dvoch astronómov, ktorí zabudli upozorniť cisára na blížiace sa zatmenie, a ľud nestihol zastaviť blížiacu sa šialenú obludu.
Mierumilovní Tahiťania to videli a možno ešte vidia načisto inak: úplné zatmenie nie je nič iné ako milostný akt medzi Slnkom a Mesiacom.
Poriadkumilovní Eskimáci zas tušia, že pri zatmení si obe vesmírne telesá dočasne vymenia miesto na oblohe, aby skontrolovali, či je na Zemi všetko v poriadku.
Zatmenie 9. augusta 975 zas potešilo japonských väzňov, pretože prinieslo amnestiu.
Aj naši najbližší susedia občas podľahli sile miznúceho Slnka, a napríklad upálenie Jana Husa 6. júna 1415 spájali so zatmením, ktoré nastalo deň po tom.
Je nepredstaviteľné, čo všetko sa mohlo doteraz odohrať na Zemi v krátkych chvíľach zatmení; v jednom roku ich môže byť maximálne päť a minimálne dve. Ešte v roku 1966, keď posádka americkej lode Gemini 12 robila prvé snímky úplného zatmenia Slnka z kozmu, tisícky veriacich v Indii ponárali hlavy do vody, aby ich ochránila pred zlými démonmi.
Sila legiend je nesmierna. Nie nadarmo Einstein povedal, že ľahšie rozbiješ atóm ako predsudok.