Mesiac zatieni Slnko – u nás len z pätiny

Slovenskí astronómovia museli za úplným zatmením vycestovať až do Mongolska.

BRATISLAVA. Zatmenie Slnka dnes zdvihne pohľady laikov aj astronómov. Nastane po viac ako dvojročnej pauze. Na Slovensku si ho užijeme od jedenástej doobeda do 12.30 hodiny, no iba ako čiastočné. Aj v maximálnej fáze Mesiac zakryje iba pätinu priemeru našej naj­bližšej hviezdy.

Pre Slovensko to bude na rozdiel od roku 1999 zážitok len čiastočný – jas Slnka sa príliš v obedných hodinách meniť nebude, preto astronómovia upozorňujú, že si treba zrak chrániť aj pred čiastočne zakrytým slnkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bežné slnečné okuliare neposkytujú dostatočnú ochranu. Dobre poslúžia silné zváračské sklá s najvyšším ochranným faktorom či fóliové okuliare na pozorovanie zatmení. To všetko platí len v prípade, že bude bezoblačná či mierne zatiahnutá obloha.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľom ďalekohľadov a triédrov odborníci odporúčajú ako najbezpečnejšiu a najjednoduchšiu projekčnú metódu, pri ktorej sa ďalekohľad či triéder upevní na statív a obraz Slnka sa premietne na plochu, kolmú na pozdĺžnu os ďalekohľadu.

Netreba pri nej slnečný filter a môžu ju využiť viacerí ľudia; podmienkou je, aby všetky optické časti triédrov boli zo skla a clony z kovu.

Do Mongolska za úplným zatmením vycestovali 22. júla vedci z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Vojtech Rušín a Ľubomír Klocok a členom expedície je aj Peter Zimmermann. Cestu si financujú sami alebo s pomocou sponzorov. Vedúcim expedície je slnečný astronóm V. Rušín, pre ktorého je to už šestnásta cesta za úplným zatmením Slnka.

Mesiac celkom zakryje Slnko iba pri úplnom zatmení, a to sa začne asi o 9.20 svetového času pri brehoch severnej Kanady. Potom úplné zatmenie, nazývané pásom totality, prejde cez centrálnu Sibír a oblasť Novosibirska, západné Mongolsko a Čínu, kde sa pri západe Slnka skončí. Približne za dve hodiny prejde mesačný tieň asi 10 200 kilometrov a zakryje 0,4 percenta zemského povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Zatmenie prenášajú mnohé internetové stránky. Ich zoznam je na www.astro.sk/news Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.

Ďalšie zatmenie Slnka uvidíme 4. januára 2011 a bude opäť čiastočné. Úplne zatmenie uvidia naši potomkovia až 7. októbra 2135.

O zatmení

Najdlhšie potrvá úplné zatmenie neďaleko sibírskeho mesta Nadym - 2 minúty 27 sekúnd.

Rýchlosť pohybu mesačného tieňa po povrchu Zeme bude od 0,6 km/s do 0,5 km/s.

Čiastočné zatmenie Slnka môžete na Slovensku pozorovať od jedenástej do 12.30.

Čo hovorí astronóm

JÚLIUSA KOZU z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici sme sa opýtali, prečo > sú vedci ochotní cestovať za zatmením tisícky kilometrov.

Čím sú zatmenia Slnka pre astronómov také príťažlivé?

SkryťVypnúť reklamu

„Úplné zatmenie Slnka je príležitosťou pozorovať slnečnú korónu. Ide o vrch­nú časť slnečnej atmosféry, ktorá nemá výraznú vonkajšiu hranicu a rozpína sa do medziplanetárneho priestoru v podobe slnečného vetra. Koróna stavia vedcov pred dva zásadné a stále nevyriešené problémy. Prvým je neznámy mechanizmus jej ohrevu na teploty rádovo milión Kelvinov, druhým spôsob dopĺňania hmoty do koróny z nižších vrstiev slnečnej atmosféry. Pozorovania úplných zatmení môžu prispieť k ich riešeniu.“

Prečo na zatmenie čakajú aj mnohí iní ľudia?

„Pravdepodobne je to silným emocionálnym zážitkom, vyvolaným týmto úžasným vesmírnym divadlom. Náhly šerosvit krajiny a oblohy, objavenie sa hviezd a planét na oblohe uprostred dňa, zvláštne reakcie živočíchov, a nad tým všetkým tajomná koróna žiariaca okolo mesačného disku. Človek nemusí byť vedcom, aby sa raz a navždy nadchol pre pozorovanie úplných zatmení.“

SkryťVypnúť reklamu

(ač)

Zatmenie, Einstein a sila legiend

Slávny britský astronóm Arthur Eddington a jeho osvietení kolegovia využili v roku 1919 úplné zatmenie Slnka na prvý experimentálny dôkaz Einsteinovej teórie relativity. Vedeli, čo majú merať, a poznali presný cestovný poriadok Slnka, Mesiaca a hviezd.

Boli však časy, ani nie tak dávne, keď ľudia netušili, čo sa vlastne pri zatmení Slnka s kotúčikom Mesiaca deje. Čínski delostrelci ešte dvadsať rokov pred Eddingtonovým dôkazom strieľali pri zatmení do nebies, aby zahnali neviditeľného draka, ktorý požiera Slnko.

Dve tisícročia predtým, tiež v Číne, popravili dvoch astronómov, ktorí zabudli upozorniť cisára na blížiace sa zatmenie, a ľud nestihol zastaviť blížiacu sa šialenú obludu.

SkryťVypnúť reklamu

Mierumilovní Tahiťania to videli a možno ešte vidia načisto inak: úplné zatmenie nie je nič iné ako milostný akt medzi Slnkom a Mesiacom.

Poriadkumilovní Eskimáci zas tušia, že pri zatmení si obe vesmírne telesá dočasne vymenia miesto na oblohe, aby skontrolovali, či je na Zemi všetko v poriadku.

Zatmenie 9. augusta 975 zas potešilo japonských väzňov, pretože prinieslo amnestiu.

Aj naši najbližší susedia občas podľahli sile miznúceho Slnka, a napríklad upálenie Jana Husa 6. júna 1415 spájali so zatmením, ktoré nastalo deň po tom.

Je nepredstaviteľné, čo všetko sa mohlo doteraz odohrať na Zemi v krátkych chvíľach zatmení; v jednom roku ich môže byť maximálne päť a minimálne dve. Ešte v roku 1966, keď posádka americkej lode Gemini 12 robila prvé snímky úplného zatmenia Slnka z kozmu, tisícky veriacich v Indii ponárali hlavy do vody, aby ich ochránila pred zlými démonmi.

SkryťVypnúť reklamu

Sila legiend je nesmierna. Nie nadarmo Einstein povedal, že ľahšie rozbiješ atóm ako predsudok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu