Cintorín vrátia mestu

Študenti cez projekt spoznávali osudy židovských obyvateľov Banskej Štiavnice, teraz zachraňujú cintorín.

Študenti čistia cintorín od náletových krovín.Študenti čistia cintorín od náletových krovín. (Zdroj: ARCHÍV BEÁTY NEMCOVEJ)

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Približne tridsiatka študentov a pedagógov z Gymnázia A. Kmeťa v Banskej Štiavnici pracuje na záchrane židovského cintorína. Ten bol dlhodobo terčom vandalov. Cieľom je vrátiť obnovený cintorín späť do života mesta.

„Študenti sa zapájajú predo­všetkým do čistenia cintorína a náhrobkov. Všetky práce konzultujeme s odborníkmi, spolupracujeme s pamiatkovým úradom, so Židovskou náboženskou obcou a fakultou architektúry,“ povedala autorka projektu, pedagogička Beáta Nemcová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po študentoch reštaurátori

SkryťVypnúť reklamu

Študenti gymnázia spoznávali osudy židovskej komunity v Štiavnici počas niekoľkoročného projektu s názvom Zabudnutí ľudia, ktorý sa stal podnetom na záchranu cintorína. „Veľká časť ďalších prác si už bude vyžadovať odborné reštaurátorské zásahy,“ dodala Nemcová.

Študenti odstraňujú náletové kroviny a brečtan, ktorý dokáže výrazne rozrušiť náhrobky. „Niektoré náhrobky sú mimoriadne vzácne, no časť z nich už bude zložité zachrániť. Najviac ma prekvapuje, že hoci je cintorín ohradený a uzamknutý, krádežiam sa nevyhne. Už zmizol aj celý náhrobok,“ povedala tretiačka Alexandra Pastorková.

Z domu smútku bude múzeum

Cintorín je zaujímavý domom smútku postavenom v netradičnom byzantskom štýle. Stavba je jednou z dominánt mesta v tesnej blízkosti Nového zámku. V budúcnosti sa tu uvažuje nad zriadením múzea pripomínajúceho židovských obyvateľov Štiavnice.

SkryťVypnúť reklamu

Židovskú náboženskú obec tvorilo pred druhou svetovou vojnou viac ako 560 obyvateľov Štiavnice, dnes sa k židovskej národnosti hlásia poslední dvaja obyvatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu