Ruské atlétky usvedčil z podvodu test DNA

Všetci sú čistí, tvrdil eštev pondelok ruský olympijský šéf Leonid Ťagačov. Po tom, ako svetová atletická federácia suspendovala sedem Rusiek, vzniká otázka, vďaka čomu.

MOSKVA, BRATISLAVA. Rusko odvolalo zo svojej olympijskej výpravy do Pekingu päť elitných atlétok. Figurovali na zozname siedmich, ktorým svetová atletická federácia v stredu s okamžitou platnosťou zastavila činnosť.

Dôvod? Rozdiely v DNA vzoriek, ktoré odovzdali na mimosúťažnej antidopingovej kontrole najskôr vlani v apríli-máji, potom na augustových majstrovstvách sveta v Osake a naostatok minulý týždeň v Moskve. Skrátka: atlétky neodovzdali vždy svoj moč, čiže podvádzali. Zakázaná manipulácia sa trestá rovnako ako dokázaný doping.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vzali nám pár medailí

„Žiaden doping vo vzorkách našich športovkýň nenašli, aspoň nie v lanských,“ ubezpečil ruské médiá riaditeľ Antidopingovej inšpekcie Ruského olympijského výboru Nikolaj Durmanov, no zároveň priznal, že „došlo k zámene“, ktorú musí zväz objasniť a atlétky, hoci majú sa právo do 14 dní odvolať, sa musia rozlúčiť s olympiádou.

„Vzali nám pár medailí,“ posťažoval si denník Komsomolská pravda. To je fakt. Medzi suspendovanými atlétkami sú aj líderky svetových tabuliek olympijského roka v behoch na 800 a 1500 m, resp. v hode diskom Jelena Sobolevová a Darja Piščalnikovová.

„Testy DNA slúžia na určenie pravosti, originality biologickej vzorky, pričom akreditované laboratóriá si už dva-tri roky aj týmto údajom dopĺňajú svoju databázu,“ povedal nám generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík.

SkryťVypnúť reklamu

Ide vraj o provokáciu

Jobova zvesť z monackého sídla IAAF dorazila na ruský atletický zväz v stredu o 13.00 h moskovského času. Včera napoludnie už Sobolevovú ruskí novinári zastihli v Moskve na sekretariáte zväzu. „Dozvedela som sa o tom až dnes,“ tvrdila. „Obraz toho, čo sa udialo, sa ukáže o pár hodín.“

O pár hodín vyhlásila: „Ide o provokáciu.“ Jej tréner Matvej Teľatnikov bol ešte ostrejší: „Za tým sú čisto politické dôvody a v tom prípade sa to už netýka len športovkýň, ale celej krajiny.“

Atlétky sa tvárili, že je to pre ne novinka. V skutočnosti však o tom, že sú v podozrení, vedia mesiac. „Oficiálnu informáciu o týchto prípadoch som dostal už koncom júna, no mala dôverný charakter, takže som nemal právo zvestovať ju nikomu okrem športovcov,“ priznal šéf ruskej atletiky Valentin Balachničev podľa webovej stránke echo.msk.ru.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme sa s tým nezveril ani šéfovi Ruského olympijského výboru Leonidovi Ťagačovovi, ktorý v pondelok, keď predstavoval zbornú do Pekingu, vyhlásil: „Všetci sú čistí.“ Teraz sa núka otázka, vďaka čomu.

Striehli na ne vyše roka

Svetová federácia včera oznámila, že ide o výsledok špeciálneho vyšetrovania, ktoré trvalo vyše roka.

„Federáciu nemožno obviňovať, že čakala vyše roka,“ vravel Balachničev, „no mala možnosť hovoriť o podozreniach aj skôr.“

Navidomoči nemala záujem. Medzi sedmičkou hriešnic figuruje o. i. Olga Jegorová, ktorá mala v roku 2001 pozitívny výsledok A-vzorky na EPO, ale B-vzorka sa vtedy – podľa francúzskych médií za prispenia jej zástupcu v laboratóriu – rozbila a nielenže ju nemohli potrestať, ale zakrátko sa stala majsterkou sveta na 5000 m.

SkryťVypnúť reklamu

Škandály na pokračovanie

Ruský šport sa zmieta v dopingových škandáloch už vyše desaťročie. Vlani aj vďaka porovnávaniu DNA usvedčili ôsmich ruských veslárov z nepovolenej manipulácie s krvou pred majstrovstvami sveta. Po ZOH 2002 v Salt Lake City musela Larisa Lazutinová vrátiť jednu zlatú a dve strieborné medaily, Oľga Danilovová jednu zlatú - obe užívali darbopoetín, ktorý je účinnejší ako EPO. Na predvlaňajších ZOH v Turíne doplatila na doping biatlonistka Oľga Pylevová. Na minulej letnej olympiáde v Aténach vracala zlatú medailu guliarka Irina Koržanenková.

O súperky menej pre Slovenky?

Doma ostane aj pár pekinských favoritiek z dvoch disciplín, v ktorých má svoje tromfy Slovensko: v behu na 800 m a v hode kladivom.

Odvlani majú zastavenú činnosť aktuálna kladivárska svetová rekordérka Tatiana Lysenková a juniorská európska rekordérka Jekaterina Chorošichová. Teraz sa mimo hry ocitla i bývalá svetová rekordérka Guľfija Chanafejevová, ktorá je v aktuálnych svetových tabuľkách piata. Na ich čele tróni Bieloruska Miaňkovová (77,32) a hneď za ňou Slovenka Martina Hrašnová (76,82).

SkryťVypnúť reklamu

V behu na 800 m figuruje naša Lucia Klocová na 12. mieste, ale pred ňou je osem Rusiek. Na OH môžu štartovať len tri (takže v redukovaných tabuľkách je siedma), ale ani ďalšie nie sú oveľa slabšie ako Sobolevová, ktorá snívala o zlatom double. To platí aj o predpokladanej náhradníčke za Chanafejevovú.

Hriešničky

Jelena Sobolevová (25 r.): líderka svetových tabuliek 2008 na 800 (1:54,85) aj 1500 m (3:56,59), halová svetová rekordérka na 1500 m.

Darja Piščalnikovová (23): líderka svetových tabuliek 2008 v hode diskom (67,28), majsterka Európy 2006 a strieborná z MS 2007.

Guľfia Chanafejevová (26): bývalá svetová rekordérka v hode kladivom, tohto roku vo svetových tabuľkách piata (75,07).

Tatiana Tomašovová (33): majsterka sveta 2003 a 2005 na 1500 m, v tohtoročných svetových tabuľkách na 1500 m druhá (3:59,42).

SkryťVypnúť reklamu

Julia Fomenková (28): halová majsterka sveta 2006 na 1500 m.

Svetlana Čerkasovová (30): ôsma osemstovkárka na ME 2006 a siedma na MS 2007, vo svetových tabuľkách 2008 deviata (1:58,37).

Oľga Jegorovová (36): majsterka sveta 2001 na 5000 m, strieborná medailistka MS 2005 na 1500 m.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu