SOUL, BRATISLAVA. Silný prúd vody včera rozprášil juhokórejských odporcov Georgea Busha. Policajti použili na tisícku demonštrantov vodné delá a amerického prezidenta tak v Soule vítali prevažne usmiate tváre.
Na avizované masové protiamerické protesty už pred zásahom polície prišla iba hŕstka ľudí, naopak, tisíce ľudí Busha vítali modlitbami. A keď zverejnili menu dnešného obeda, demonštranti dostali ďalšiu ranu.
Juhokórejčania mesiace protestujú proti obnoveniu dodávok amerického hovädzieho. Jeho dovoz bol zakázaný od roku 2004, keď sa v Amerike objavila nákaza choroby šialených kráv. Prezidenti oboch krajín budú mať podľa agentúry AFP dnes na stole práve hovädzie.
VIDEO: Južná Kórea privítala Busha protestom
Tlak iba na malých
Bush sa na posledné veľké ázijské turné vydal ako mierotvorca i milovník športu.
V Soule chce zatlačiť na Severnú Kóreu, aby sa nevracala k jadrovému programu. V Thajsku sa má cez týždeň stretnúť s barmskými disidentmi a podľa Bangkok Post plánuje odsúdiť vládu vojenskej junty v Barme (oficiálne Mjanmarsko). Prvá dáma Laura Bushová zase navštívi utečenecký tábor na hraniciach Thajska s Barmou, kde žijú politickí emigranti na úteku pred barmským vojenským režimom.
Tvrdý postoj voči porušovaniu ľudských práv však Bush zanechá pred hranicami Číny. Olympiádu si chce užiť. Aj preto odmietol hry politizovať a obhajoval svoju účasť na piatkovom otváracom ceremoniáli.
„Sú hypercitliví na možný teroristický útok,“ povedal Bush v rozhovore na palube Air Force One pre Washington Post. „Keďže ručia za bezpečnosť, verím, že zachovajú ducha hier a nepoužijú násilie v prípade provokácií.“ S čínskymi disidentmi sa neplánuje stretnúť.
Kritizovaný za olympiádu
Bushovo rozhodnutie ísť na otvárací ceremoniál kritizovali opoziční demokrati aj ľudskoprávni aktivisti.
„Vzbudzuje úsmev, keď zo seba robí iba fanúšika,“ napísal v komentári denník New York Times.
Hoci má Bush v pláne postaviť sa v Číne na stranu slobody vierovyznania, podľa kritikov by mal hovoriť aj o podpore Pekingu barmskej junte a sudánskej vláde, ktorá zásobuje islamistické milície vraždiace v Dárfúre.
Bush sa ešte pred odletom do Ázie vo Washingtone stretol s čínskym exilom. Po diplomatickom proteste z Pekingu ich podporu obmedzil.
Bushove zásnuby s Čínou
Pár dní pred začiatkom olympiády sa sústredil najmä na zlepšovanie vzťahov oboch krajín. „Je dôležité sa s Číňanmi zasnúbiť,“ povedal pre Washington Post.
Pozitívny signál svojim čínskym kolegom počas rozhovoru vyslal ešte niekoľkokrát. Zblíženie oboch národov má podľa agentúry Nová Čína symbolizovať aj to, že Bush v piatok, teda v prvý deň olympiády, otvorí novú americkú ambasádu v Pekingu.
George Bush do úradu nastupoval obklopený ľudmi, ktorí striehli na každú chybu Číny, či už v občianskoprávnej, alebo vojenskej oblasti. Postupne sa jeho názory menili.
Jeho tohtotýždňová návšteva najľudnatejšej krajiny je už štvrtá v úrade. Ostatní americkí prezidenti Čínu navštívili maximálne raz.
Idem na olympiádu, pretože chcem vyjadriť rešpekt čínskemu ľudu. Je to moment, na ktorý môžu byť hrdí.
George Bush, americký prezident