BRATISLAVA. Notárka Helena Hrušovská, ktorej kancelária overovala podpis podnikateľa Jozefa Oceľa, čo daroval HZDS štyri milióny korún, pred niekoľkými rokmi falšovala dokumenty v kauze B.M.G a Horizont Slovakia. Hrozilo jej päťročné väzenie, ktorému sa však vyhla.
V marci 2003 začala polícia Hrušovskú stíhať za trestné činy falšovania a pozmeňovania verejnej listiny a skresľovania údajov hospodárskej evidencie. Notárka napríklad overovala zápisnice z valných zhromaždení, na ktorých nebola. Podľa obchodného registra sa angažovala vo viacerých transakciách firiem, za ktorými stál Jozef Majský.
Hrušovská sa k falšovaniu priznala, vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic jej pozastavil výkon funkcie. V novembri 2003 však prokuratúra trestné stíhanie podmienečne zastavila. „S prihliadnutím na bezúhonný život obvinenej, skutkové okolnosti prípadu a skutočnosť, že nedošlo k žiadnej priamej škode, boli na to splnené podmienky,“ povedala SME hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Lipšic tvrdí, že aj tento prípad bol dôvodom, prečo zmenili Trestný poriadok. Pri verejných činiteľoch, ktorými sú aj notári, už nie je podmienečné zastavenie stíhania možné. Exminister však nechápe, „ako môže človek, ktorý falšuje verejnú listinu, naďalej zastávať svoju funkciu“.
Prezident notárskej komory Miroslav Duriš sa bráni, že notára môžu vylúčiť len v prípade právoplatného rozsudku. „Nechápem, prečo do tejto kauzy (darcov HZDS – pozn. red.) ťaháte notára. Veď to mohli overiť u hocikoho, pričom si treba uvedomiť, že notár pri overovaní podpisu nezodpovedá za obsah listiny, pokiaľ ju sám nevyhotovil.“
Iné by to podľa Duriša bolo, keby sa zistilo, že podpis darcu je falošný alebo bol overený spätne. „Na to sú tu však iné orgány. Keď na niečo prídu, vlastnoručne napíšem návrh na disciplinárku, pričom budem požadovať okamžité vyhodenie z komory.“
S Hrušovskou sa nám spojiť nepodarilo. „Myslím, že k darcom ani k tej veci z minulosti sa už nebude vyjadrovať,“ povedala Dagmar Grunská z jej kancelárie.