BRATISLAVA. Licenčná rada, ktorá posudzuje, ako rádiá a televízie dodržujú zákon, vydala v júni rozhodnutie hraničiace s cenzúrou. Povedala, že hoci výber hostí diskusnej relácie Z prvej ruky Slovenského rozhlasu „odrážal pluralitu názorov“, celkovo program nezaručil vyváženosť a nestrannosť. Mohli za to názory hostí, ktorými boli komentátori denníka SME a Pravda a ľavicový politológ Eduard Chmelár.
Rada došla k paradoxnému výsledku. Konštatovala, že „zostava pozvaných hostí odrážala pluralitu názorov a odrážali širšie názorové spektrum“. Problémom pre ňu však je, že niektoré názory „vyznievali voči vláde, jej politickej činnosti a predstaviteľom negatívne“. Tým rada popiera podstatu práce komentátorov – hodnotiť, a teda aj kritizovať politikov.
„Tvrdenia prizvaných komentátorov boli prezentáciou ich subjektívnych postojov, s prihliadnutím na závažnosť odprezentovaných obvinení, neboli v žiadnom smere v prospech plurality a vyváženosti sprostredkovaných informácií.“
Zákon objektivitu nepozná
Zákon nehovorí, čo je objektívne a nestranné. Dramaturg relácie Róbert Kotian považuje rozhodnutie rady za bizarné a neobjektívne a pripomína, že takýmto metrom nehodnotí Sobotné dialógy s premiérom.
Rozhlas je presvedčený, že zákon neporušil, chystá podanie na súd. Nie je to prvý prípad, keď rada kritizovala reláciu Z prvej ruky. Riaditeľka Miloslava Zemková považuje za závažnejšiu pokutu za reláciu, do ktorej pozvali ministra Ľubomíra Jahnátka, no neprišiel. Program odvysielali a rada im vyčítala, že nezabezpečili vyváženosť.
Je bežné, že relácia sa odvysiela s upozornením, že hosť odmietol pozvanie. „Všetky televízie a rádiá s tým bežne pracujú. V BBC, ale aj v TA3, a tú nikto nepokutuje,“ hovorí Zemková.
Zemková vidí zaujatosť
Riaditeľka hovorí, že sa snažili vybrať komentátorov a analytikov z celého spektra. „Nikto nepredpokladal, že budú kritizovať vládu.“ Chmelár hovorí, že rada prehliadla, že v debate o tlačovom zákone „držal stranu“ skôr vládnej argumentácii.
Zemková si myslí, že rada je voči nej zaujatá, keďže podobné prípady v iných médiách prehliada. Tvrdí, že ak sa Rozhlasová rada s rozhodnutím licenčnej stotožní, môže sa to skončiť aj hlasovaním o jej odvolaní. Šéf Rozhlasovej rady sa zatiaľ k prípadu nechcel vyjadrovať, počká na zasadnutie rady.
„Rozhlas mal porušiť zákon tým, že sa v relácii hovorilo niečo iné, než by chceli počuť členovia licenčnej rady. A to je otvorená výzva na cenzúru,“ povedal ľavičiar Chmelár.
Celé rozhodnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu - KLIKNITE
Mediálny analytik INEKO Gabriel Šípoš považuje za nezmysel argument rady, že ak v relácii ku komentátorom nie je prizvaná vláda, relácia je nevyvážená. „Ako keby sa rada snažila v zákone nájsť význam plurality názorov, aký tam nie je.“
Rovnakým zákonom, ako mal porušiť Slovenský rozhlas, sa pritom riadia aj všetky slovenské súkromné televízie a rádiá. Verejnoprávny rozhlas chce výrok rady napadnúť na súde. „Je to prejav nastupujúcej normalizácie verejnoprávnych médií,“ komentoval rozhodnutie dramaturg relácie Robert Kotian.
Člen rady: Svoj názor nepoviem, hlasujem
O relácii Z prvej ruky smesa rozprávali s niekdajším dramaturgom rozhlasu VLADIMÍROM HOLANOM. Do rady ho nedávno nominoval Spolok slovenských spisovateľov. Z rozhlasu odišiel po príchode jej súčasnej riaditeľky.
Licenčná rada rozhodla, že rozhlas v relácii Z prvej ruky porušil zákon. Čo si o tom myslíte? Boli v relácii porušené pravidlá objektívnosti a nestrannosti, alebo neboli?
„Rada je kolektívny orgán a rokuje hlasovaním, a to je všetko.“
Ale aký je váš názor? Bola relácia nezákonná? Nebola v nej dodržaná pluralita názorov?
„Už som vám povedal, aké je rozhodovanie rady a môj osobný názor nie je v tomto zaujímavý. Aj z toho hľadiska, že ja som v rozhlase robil.“
Tak preto sa k tomu nechcete vyjadrovať?
„Ja som sa vyjadril – hlasovaním.“
Budete sa v rade venovať aj relácii Sobotné dialógy, v ktorej vystupuje Robert Fico už bez relevantnej oponentúry?
„Naša rada sa venuje každému podaniu. Ak príde takýto podnet, tak sa tým bude rada zaoberať. Samozrejme, potom bude hlasovať deväť ľudí, či je to v poriadku.“
A podľa vás je táto relácia v poriadku? Dodržuje sa tam pluralita názorov, keď tam hovorí svoje postoje a názory len premiér Fico?
„Ja vyjadrím svoj názor hlasovaním. Toto hlasovanie nie je verejné a ja som viazaný mlčanlivosťou. Prosím, aby ste to brali takto.“
Mňa nezaujíma ako budete hlasovať, ale aký je váš názor.
„Ale nemôžem vám to povedať, lebo by som predbiehal. Keď príde podnet, budem hlasovať.“
(hr)
Nie je relácia ako relácia
V programoch, kde sólo vystupuje premiér a prezident, zatiaľ licenčná rada problém nezbadala.
Mesiac pred problematickou diskusiou Z prvej ruky, v ktorej hovorili komentátori a publicista, odznela v rozhlase vyslovene „koaličná“ verzia. V štúdiu o poslaneckej imunite diskutovali Rudolf Pučík z SNS, Katarína Tóthová z HZDS a Mojmír Mamojka za Smer, opozícia chýbala. Túto reláciu ako problematickú rada nepostrehla. Správne konanie sa môže začať na podnet zvonku, ale aj zo samotnej rady.
Raz do mesiaca je hosťom sobotných dialógov premiér Robert Fico, ktorý prezentuje postoje, hodnotenia či kritiku opozície už len v prítomnosti moderátora. Rada sa pluralitou a objektívnosťou vystúpení často ostrého premiéra nezaoberala.
„Očakávam, že rada sa bude zaoberať aj touto reláciou,“ hovorí riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková.
Podobne je to aj s Rozhovormi s prezidentom, kde Ivan Gašparovič komentuje, hodnotí politické dianie bez toho, aby mali priestor dotknuté strany. Podľa riaditeľky rozhlasu, ak je problémom Z prvej ruky, problémom pre radu by mali byť aj Nočné dialógy a Kontakty, kde sa v živom vysielaní objavujú aj názory na politiku.
(hr)
O tom, čo je objektívne, rozhodujú subjektívne
V rade pribúdajú členovia blízki vládnej koalícii. Najviac riešia Slovenský rozhlas a rádio Expres.
Okrem Slovenského rozhlasu najčastejšie počúva výhrady k objektívnosti aj rádio Expres. Je to väčšinou za spôsob spracovania politických príspevkov. Spomínané rádiá majú najširší priestor na spravodajstvo a publicistiku. Rada pre vysielanie a retransmisiu, ktorá dohliada na dodržiavanie zákona v elektronických médiách, im vyčíta nedostatočný priestor pre vládnu moc.
Deväť členov rady volí parlament. Naposledy sa tam dostala napríklad bývalá poslankyňa HZDS Dana Podracká, ktorú navrhol poslanecký klub HZDS, Milan Vendrinský či Vladimír Holan, všetci traja s jasnou podporou vládnej koalície.
O tom, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu zákona, rozhodujú členovia hlasovaním. Výsledky sa nezverejňujú. Definícia, čo je objektívne a pluralitné spravodajstvo a publicistika, neexistuje. To, aký je osobný názor členov rady na posledný prípad relácie Z prvej ruky, sa osloveným včera hovoriť veľmi nechcelo.
„Keby som bola na mieste moderátora, možno by som postupovala rovnako,“ povedala predsedníčka rady Valéria Agócs. Viac sa k prípadu vyjadrovať nechcela s tým, že je na dovolenke.
Podpredseda rady Jozef Brázdil si na prípad nevedel ani spomenúť. Osobný názor neprezradil ani člen rady Peter Abrahám. Odvolal sa na štatút rady, podľa ktorého sú rozhodnutia rady záväzné pre všetkých členov rady.
(hr)
Kliknite - obrázok zväčšíte.