BRATISLAVA. Dnes sa to začína. V športe nie je nič väčšie ako olympiáda, súťaže tisícok pretekárov spájajú svet od roku 1896. Len odhadom si dnešné slávnostné otvorenie pozrú viac ako tri miliardy ľudí. Skvelá reklama pre Čínu, ale aj pre šport. V Pekingu sa bude súťažiť v 29 odvetviach o 302 medailových kolekcií.
Akokoľvek sa zdá otrepaná olympijská myšlienka „nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa,“ platí. Diváci nemilujú len gigantov ako Michael Jordan, Sergej Bubka. Legendou sa môžu stať aj poslední z posledných.
Pred ôsmimi rokmi sa v Sydney do bazéna vrhol plavec Eric Moussambani. Útly chlapík z Rovníkovej Guiney si získal štadión a vzápätí aj svet. Na sto metrov voľným spôsobom dosiahol čas o minútu horší ako neskorší víťaz.
Pri posledných metroch v bazéne už nevládal. Už-už sa zdalo, že sa začne topiť a olympijské preteky budú potrebovať plavčíka. Napriek tomu mu všetci diváci tlieskali po stojačky a povzbudzovali ho.
Moussambani priznal, že pol roka pred olympiádou nevedel plávať. Päťdesiatmetrový bazén videl prvý raz až v Sydney. Pred súťažou. Vďaka Hrám sa zviditeľnil a stal sa symbolom nefalšovanej športovej snahy.
Michal Martikán bol pred štyrmi rokmi na niekoľko minút olympijským víťazom, aby mu zlato napokon vzali pre štuchanec do bránky, ktorý sa v skutočnosti nestal. Prípad, ktorý takmer skončil na športovom arbitrážnom súde. Martikán je zasa späť - odhodlaný. Čakajú ho veľké preteky na najdivokejšej vode, akú kedy pre vodákov na olympiáde pripravili. Na tie preteky sa treba pozrieť.
Ale nielen esá ako Martikán nosia domov medaily. Slovenský džudista Jozef Krnáč do Atén na olympiádu odchádzal potichu. A napokon medailu priniesol. V tom je krása športu, zoznámenia sa s neznámymi môžu priniesť viac radosti ako očakávané triumfy. Presne tak začal v roku 1996 zlatom Martikán.
Kedy budú hviezdy v akcii
VODNÝ SLALOM
Náš najsilnejší šport. Bez medaily sme ešte na olympiáde neskončili. Vráti Michal Martikán Francúzovi Tonymu Estanguetovi trpkú porážku z Atén? Pozerajte v utorok 12. augusta o 11.00.
V súťaži žien prvenstvo obhajuje Elena Kaliská. Finálové jazdy kajakárok sú vo štvrtok 14. augusta od 11.00.
ATLETIKA
Najrýchlejší atletický súboj sa odohrá v mužskom šprinte. Vlani bojovali bok po boku Jamajčan Asafa Powell a Američan Gay. Tento rok ich predstihol mladý Usain Bolt z Jamajky senzačným rekordom 9,72. Finále stovky pobežia v sobotu 16. augusta o 16.30.
FUTBAL
Brazílčan Ronaldinho sa po nevydarenej sezóne tešil na olympijský futbalový turnaj. Brazília je výborná. Vážnejších súperov stretne až vo vyraďovacích bojoch (od 16. augusta).
CYKLISTIKA
Na štarte bude 49-ročná Jannie Longová. Francúzka na siedmej olympiáde nie je bez šance na medailu. Nastúpi v pretekoch s hromadným štartom (10. augusta o 8.00) a v časovke (13. augusta o 7.30).
PLÁVANIE
Na svojej piatej olympiáde bude Martina Moravcová štartovať v troch disciplínach. Medaila by prekvapila. Piatykrát je na olympiáde aj Američanka Dara Torresová (41). Američanka bola na OH prvý raz už v roku 1984. Na prsiarsku dvojstovku mužov nastúpi Američan Eric Shanteau. Má rakovinu semenníkov, rozhodol sa liečbu odložiť a ísť na olympiádu. Finálové disciplíny sú na programe vždy od 4.00, rozplavby sa začínajú zajtra o 12.00
TENIS
Roger Federer môže mizériu posledných týždňov zahnať v olympijskom finále. Tam však môže naraziť na nového kráľa Rafaela Nadala. V 1. kole hrá Federer v nedeľu s Rusom Tursunovom.
Kde pozerať?
Takú olympijskú nádielku ako tento rok ešte diváci nedostali. Slovenská televízia spustila športový kanál STV 3, olympiáda ovládne aj Dvojku, spoľahnúť sa dá cez káblové televízie a satelity aj na Českú televíziu, rakúsku ORF, maďarskú MTV či Eurosport.
Priaznivý je aj časový posun, Čína je pred nami o šesť hodín popredu.
(sb)
Legenda si sadne pred televízor
Na olympiáde v Mexiku 1968 prekvapil 19-ročný Košičan atletický svet. Na 800 metrov dobehol piaty. Neskôr sa stal tvárou televíznej relácie Góly - body - sekundy. JOZEF PLACHÝ.
Koľko vydržíte pred televíznou obrazovkou?
„Najradšej 24 hodín, čo je, pravda, nemožné. Zobral som si voľno. Stanem sa televíznym maniakom, hoci ranné vstávanie nie je pre mňa.“
Čo vás zaujíma?
„Všetko. Atletika bude proiritou. A všetko, v čom budú štartovať naši. Najmä v športoch, v ktorých máme šance.“
Skúsite odhadnúť počet slovenských medailí?
„Prečo nie. Osem-deväť. Najviac ich bude z kanoistického kanála a streleckého areálu.“
Atlétom neveríte?
„Majú šancu na medailu najmä v kladivárskych súťažiach. Veľmi ma teší, že máme zastúpenie v oboch behoch na 800 metrov. Lucia Klocová má šance na finále. Mladík Jožko Repčík na semifinále. “
Štartovali ste v Mexiku v nadmorskej výške 2 200 metrov. Peking je teplý, vlhký a možno bude i znečistený. Zvykne si športovec?
„Pravdaže, aj keď to ľahké nebude. Do Mexika som išiel ako neskúsený zajac. Po rozbehu a semifinále mi museli dávať kyslík. Maratónci, chodci, triatlonisti, cyklisti budú súťažiť na hrane únosnosti.“