BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Maďarsko rieši už druhý týždeň trochu absurdný spor medzi ministrom financií Gyurcsányovej vlády Jánosom Veresom a spravodajskou televíziou Hír TV, patriacou medzi médiá viac než blízke opozičnej strane Fidesz expremiéra Viktora Orbána.
Drogy v aute
Na začiatku augusta prišla Hír TV s tvrdením, že sa Veresov blízky spolupracovník a bývalý šéf jeho volebnej kampane Viktor Tóth snažil prepašovať do auta dvoch jej reportérov drogy. Akcia mala mať za cieľ diskreditáciu oboch novinárov, ktorí sa už dlhší čas zaoberajú podnikaním ľudí z Veresovho (na snímke SITA) okolia.
Drogy mal v aute za honorár asi 200tisíc korún umiestniť v minulosti už trestaný údajný drogový díler Miklós Baráth, s ktorým Tóth udržiaval kontakt cez advokáta a podpredsedu Maďarského futbalového zväzu Lászlóa Helmeczyho.
Obvinení reagovali na správu Hír TV predložením vlastnej verzie. Podľa nej naopak Baráth sám s ponukou na diskreditáciu novinárov vyhľadal ministrovho pobočníka Tótha, ktorý ho poslal za advokátom Helmeczym. Keď obaja zistili, aká je podstata plánu, Helmeczy všetko oznámil polícii.
Podľa vládnej strany šlo od počiatku o snahu diskreditovať ministra: televízia vyslala dílera a dúfala, že ministrovi ľudia na jeho ponuku skočia. Tejto verzii však odporuje tvrdenie polície, že od Helmeczyho žiadne oznámenie nedostala.
Namočení sú všetci
S treťou, zatiaľ poslednou a najzamotanejšou verziou prišiel Baráth. Tóth a Helmeczy s ním vraj naozaj hovorili o tom, ako by bolo možné novinárov zdiskreditovať. On však s reportérmi sympatizoval a prezradil im, že sa na nich možno niečo chystá.
Novinári sa mali chytiť šance a sami navrhnúť, aby Baráth Tótha prehovoril na riešenie s drogou „prepašovanou“ do novinárskeho auta. Potom by mohli s veľkou slávou odhaliť praktiky súčasnej vlády.
O nepríjemnosti kauzy svedčí, že si ju medzi sebou rôzne zložky prokuratúry prehadzujú ako horúci zemiak a žiadna ju nechce vyšetrovať.
Ostatné maďarské médiá sú pri hodnotení prípadu tradične rozdelené. Väčšina sa ich však bez ohľadu na to, či majú bližšie k vláde, či k opozícii, zhodne na tom, že Veres musí odstúpiť. Aj keby sa ukázalo, že má k pravde bližšie verzia jeho ľudí, zostáva v ich správaní príliš veľa nejasností. Ako píše najčítanejší denník Népszabadság, musí mať minister najmä v čase zostavovania rozpočtu „ruky a dokonca aj chrbát nielen čisté, ale až sterilné“.