Ada Augustová: Tigria diéta
Ikar
„Kdesi som čítala, že tigre žerú iba raz denne, preto som svoj nový cvičebný a stravovací režim pomenovala tigria diéta,“ dozvieme sa od hlavnej hrdinky príbehu Ady Augustovej. Spisovateľka sa predstavuje čitateľom ako vtipná, pohodová autorka, ktorá na osudoch niekoľkých žien stvárňuje spletitosť medziľudských vzťahov. S jemným humorom opisuje trápenie hlavnej hrdinky Ivany s vlastnou postavou. Cieľom je však ukázať rozmanitosť ľudských charakterov, načrieť do života bratislavskej bohémy a hádam aj varovať, že nie vždy je výhodné byť v trojuholníku tretím.
Lajos Kemény: Bratislavský hrad a Podhradie
Albert Marenčin Vydavateľstvo PT
Zaujímavé detaily z archívov o Hrade v jeho starej podobe i stáročných premenách. Autor nás zavedie do komnát so vzácnymi umeleckými dielami a rozpráva o živote obyvateľov Hradu. Oživí kráľovské návštevy, zásnuby, svadby, veľkolepé slávnosti na počesť hradného panstva. Nazrieme do podzemných žalárov, prejdeme sa po podhradí s domami bohatých mešťanov, nazrieme do šľachtických kúrií a obydlí patricijských rodín. Sme svedkami obliehania mesta či ničivých požiarov.
Dominik Dán: Hriech náš každodenný
Slovart
Na oddelení vrážd kriminálnej polície panuje tradične dobrá nálada. Chosé všetkých zabáva opisom vášnivých chvíľ, ktoré v noci strávil so svojím najnovším objavom. Dobrú náladu ukončí telefonát šéfa... majú naliehavú prácu. V priechode starého domu v centre mesta našli smetiari zakrvavenú mŕtvolu muža.
Dominik Dán sa dvadsať rokov zaoberá vyšetrovaním zločinu. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi či únoscami mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia.
John Faunce: Lucrezia Borgia
Slovenský spisovateľ
Lucrezia Borgia – záhadná krásavica, obviňovaná z incestu, otráv súperiek a nepriateľov, ba dokonca z vraždy vlastného otca – podáva v románe vlastnú verziu mýtu, ktorý jej prisúdili dejiny. Ako nemanželská dcéra úskočného kardinála Roderiga Borgiu a neskôr pápeža Alexandra VI. sa stáva súčasťou súkolesia politických intríg svojho ambiciózneho otca a zvrhlého brata Cesareho. Ako pešiak na šachovnici pápežových dobyvateľských zámerov musí obetovať aj muža, ktorého ľúbi, a vlastné šťastie. Autor vykresľuje dekadenciu pápežského dvora v období významných historických objavov.