LA PAZ, BRATISLAVA. V Bolívii sa bude pokračovať v znárodňovaní, prijme sa nová ústava a bude sa ďalej budovať socialistický raj na spôsob Venezuely. Ohlásil včera pred davom stúpencov prezident a bývalý pestovateľ koky Evo Morales.
Podľa predbežných výsledkov jeho zotrvanie vo funkcii podporilo 63 percent voličov. Na svojich stoličkách sa však udržali aj štyria opoziční guvernéri, ktorých chcel Morales v referende odstaviť.
Definitívne výsledky oznámia uprostred týždňa.
Odbojné východné provincie Santa Cruz, Tarija, Pando a Beni sa odmietajú deliť o zisky z predaja zemného plynu a indiánskeho prezidenta označujú za diktátora.
Ešte viac konfliktov
Podľa analytikov je veľmi pravdepodobné, že referendum ešte prehĺbi politickú krízu v tejto najchudobnejšej krajine Latinskej Ameriky.
„Tieto víťazstvá by mali chutiť ako prehra pre obe strany. Prezident sa bude cítiť silnejší, guvernéri sa budú cítiť silnejší a ja predpovedám viac konfliktov,“ povedal nezávislý analytik George Gray Molina. Spory majú etnický, hospodársky a historický podtón.
Morales má podporu väčšinového pôvodného obyvateľstva, ktoré žije v Andách na západe krajiny a požaduje väčšie prerozdelenie národného bohatstva.
Potomkovia európskych prisťahovalcov na východe, kde je úrodná pôda i zásoby ropy a zemného plynu, s tým nesúhlasia.
Východ sa nechce deliť
Argumentujú rastúcim počtom obyvateľov, ktorí k nim prúdia z chudobnejších regiónov. Vplyvné skupiny podnikateľov, ktoré vlastnia rozsiahle sójové plantáže a dobytkárske ranče, zasa odmietajú Moralesov plán rozdeliť ich pôdu chudobným.
V konflikte sa angažuje Caracas, ktorého petrodoláre pomáhajú financovať nové cesty a stavbu domov pre Indiánov. Opozícia tvrdí, že Morales je iba Chávezova bábka a spomínané štyri provincie presadzujú autonómiu od La Paz.
Chceme prerozdeliť prírodné zdroje
znárodňovaním a preberaním súkromých spoločností.
Evo Morales,
bolívijský prezident
Autor: hud