Ak by ste sa chceli zamestnať ako sprievodca v niektorej z cestovných agentúr, pravdepodobne zistíte, že sa od vás očakáva viac, ako znalosť cudzieho jazyka. Budete potrebovať aj doklad o absolvovaní odborného vzdelania.
Sprievodca históriou aj problémami
V cestovnej kancelárii Aeolus napríklad požadujú od uchádzačov certifikát o absolvovaní kurzu sprievodca cestovného ruchu a znalosť jazykov na vysokej úrovni.
„Sprievodcov nezaškoľujeme, očakávame hotových ľudí. Jazykové znalosti by mali byť takmer na úrovni tlmočníka a doložené certifikátom zo štátnej jazykovej školy, z British Councilu, Kanadského inštitútu, Goetheho inštitútu a podobne,“ hovorí Tomáš Rybárik z tejto cestovnej kancelárie.
Sprievodca v Aeoluse, ale aj v iných cestovkách, vykonáva vlastne aj povinnosti manažéra zájazdu; pomáha klientom riešiť problémy na hraniciach, s ubytovaním a podobne.
„Musí ovládať aj základy techniky a metodiky cestovného ruchu a musí byť pripravený aj na hraničné situácie, že sa napríklad počas zájazdu narodí dieťa alebo niekto umrie. A, samozrejme, musí mať historické aj geografické znalosti a spoločenský prehľad,“ vyratúva Rybárik.
V cestovnej kancelárii Bubo, ktorá sa venuje aktívnej poznávacej turistike, zas nevyžadujú od uchádzačov o prácu sprievodcu odborné kurzy, ale uprednostňujú kandidátov z vysokoškolským vzdelaním; najčastejšie sú to absolventi humanitných odborov univerzít. Samozrejmosťou sú vynikajúce jazykové znalosti, výhodou osobné skúsenosti so životnými podmienkami v niektorej z destinácií, do ktorých zájazdy Bubo mieria.
Rýchlokurzy radšej nie
Akreditované sprievodcovské kurzy poskytuje na Slovensku pomerne veľa inštitúcií – všetky možno nájsť na webovej stránke Ministerstva školstva SR v sekcii Ďalšie vzdelávanie. Hodinová dotácia sa pohybuje približne od 100 do 450 hodín.
Ktoré sú najkvalitnejšie? „Určite s vysokým podielom praktickej výučby,“ tvrdí predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Marián Bilačič. Odporúča napríklad kurz Bratislavského informačného a kultúrneho strediska. Ten je podľa neho vyvážene postavený – z celkového počtu hodín tvorí až 40 percent praktická výučba, teda exkurzie a cvičenia.
Za chybu Bilačič považuje, keď sa záujemcovia o toto povolanie orientujú na kurzy „rýchlokvašky“ s čo najmenšou hodinovou dotáciou.
A na záver upozorňuje: „Keď sa prihlásite na kurz sprievodcu, mali by ste už cudzí jazyk ovládať.“
Sprievodcovské kurzy
Academia Istropolitana, Bratislava, 120 h. - víkendová forma
Akadémia vzdelávania
Stredné odborné učilište obchodné, Bratislava, 344 h.
Stredné odborné učilište, Pod amfiteátrom 7, Levice – 300 h.
Stredné odborné učilište obchodné, T. Vansovej 2, Topoľčany
Obchodná akadémia, Hronca 8, Rožňava - 160 h.
Stredná lesnícka škola Jozefa Dekréta Matejovie , Hradná, Liptovský Hrádok – 299 h.
Agroinštitút Nitra, Akademická Nitra – 90 h.
Odborné učilište internátne, Palárikova 1603, Snina – 450 h.
Obchodná fakulta Ekonomickej Univerzity, Dolnozemská 1,
Bratislava – 180 h.
Park kultúry a oddychu, Lazovná 19, Banská Bystrica – 100 h.
IVAKS, Radlinského 36/B, Bratislava – 120 h.
Európska vzdelávacia akadémia, Nobelova 16, Bratislava – 124 h.
PhDr. Anežka Čižmárová – Inštitút vzdelávania, Kurská 3, Košice – 150 h.
Združená stredná škola hotelových služieb a obchodu,
Spišská Nová Ves – 320 h.
Viac informácií o akreditovaných kurzoch v sekcii Ďalšie vzdelávanie na ww.minedu.sk
Autor: gal)