Do včerajška Rusi obsadili iba separatistické Južné Osetsko a Abcházsko, ktoré sa chcú od Gruzínska odtrhnúť. Na gruzínske územia útočili iba zo vzduchu. Včera poslali za hranice tanky. Obsadili mesto Senaki neďaleko Abcházska, a podľa gruzínskej vlády aj Gori, ktoré je pri Osetsku.
Gruzínska armáda sa stiahla do Tbilisi. Chce brániť hlavné mesto.
„Nikdy neodídem. Nikdy! Tu som sa narodil a tu aj zomriem,“ hovorí Akaki Griguladze z Gori. Posledné dni ho budilo ruské bombardovanie. V meste zostal, aj keď väčšina ľudí odišla a vracali sa len vyhrabávať spálené telá obetí. Jeho odhodlanie nemuselo vydržať. Rusi totiž Gori večer podľa Gruzíncov obsadili tankami. Z Gori, kde sa narodil Stalin, je to len hodina autom do Tbilisi.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili vystúpil večer v televízii a obvinil Rusko z okupácie. Západ vyzval na okamžitú pomoc. „Cieľom Ruska je ukončiť existenciu gruzínskeho štátu,“ povedal. Gruzínski analytici už niekoľko dní tvrdia, že Moskve ide o zosadenie prozápadného lídra, ktorý sa usiluje o vstup do NATO. To spoločne s OSN, Európskou úniou a so Spojenými štátmi vyzýva Rusko na ukončenie bojov. Gruzínsko s podporu Západu včera opäť ponúklo prímerie. Rusko ho odmietlo.
V Gruzínsku sa včera začala skutočná vojna o Gruzínsko.
Naši z Gruzínska dorazili domov
Vládny špeciál priviezol na Slovensko štrnástich Slovákov. V krajineuž zostali iba tí,ktorí odmietli pomoc.
Neistý prechod vojnovou zónou, čakanie na víza na hranici a odlet zo sparného Jerevanu. Slováci, ktorí uviazli v Gruzínsku, sa nedostali do priameho ohrozenia života. Niektorí z nich však boli v oblastiach, ktoré neskôr Rusi bombardovali.
Štrnástich ľudí zo Slovenska včera z arménskeho Jerevanu priviezol vládny špeciál. „Hlavne sme boli veľmi nahnevaní, tí ľudia si to nezaslúžia,“ povedala krátko po prílete Monika Vargová, ktorej vojna v Gruzínsku prekazila svadobnú cestu.
Navrátilci boli najmä mladí turisti. Niektorí videli presun žltých autobusov s vojakmi, väčšina sa konfliktu vyhla. Hoci boli počas bombardovania letiska v Tbilisi, výbuchy bômb si ani nevšimli.
„Smútok bol cítiť z domácich. Že taká malá krajina bola napadnutá takým veľkým agresorom,“ povedal jeden z cestovateľov Andrej Návojský.
Slovenský špeciál Jak40 má obmedzený počet miest. Včera večer to vyzeralo, že nie všetci sa budú môcť z krajiny dostať. Odvoz napokon odmietla dcéra herečky Božidary Turzonovovej Andrea Adamovičová so štyrmi deťmi. „Je v nebezpečenstve. Ale zostala tam, pretože tam je jej rodina,“ povedal jej manžel a gruzínsky veľvyslanec na Slovensku Nikoloz Nikolozišvili. Adamovičová sa podľa slovenskej diplomacie chystala na pobrežie, kde rodina plánovala dovolenku.
Dobrovoľne v Gruzínsku zostáva aj jeden Slovák, ktorý tam má snúbenicu.
V nebezpečenstve mohli byť najmä deviati turisti v horskej oblasti Kazbegi blízko ruských hraníc. Skupina sa najskôr nehlásila, podľa ministerstva sa však už vlastnými mikrobusmi presunula do Turecka.
S hľadaním Slovákov v Gruzínsku pomohol aj český veľvyslanec v Tbilisi Ivan Jeřáb. V rámci českopoľskej akcie sa z krajiny podľa neho včera dostala aj ďalšia Slovenka.
Evakuovaní Česi sa v Jerevane museli spoľahnúť na komerčné lety, Praha im špeciál neposlala.
Juraj Koník
Futbalista Krško: Do Tbilisi už nie
Vojna zastihla v Gruzínsku aj slovenského futbalistu Miloša Krška. Bývalý reprezentant do 21 rokov hráva za najslávnejší miestny klub Dinamo Tbilisi. Z krajiny odišiel po porade s diplomatmi v sobotu.
Tbilisi bolo vtedy pokojné, no výbuchy bômb sa približovali. „Na ľuďoch bolo vidieť, že sú nervózni. V čase môjho odchodu už bombardovali mesto Gori asi 60 kilometrov od nás,“ povedal Krško. Domáci spoluhráči podľa neho neboli takí vydesení, hoci sa asi nevyhnú povolávaciemu rozkazu. Viacerých už armáda kontaktovala.
Krško je na Slovensku od nedele a rozmýšľa, ako by mohol ukončiť kontrakt, ktorý mu vyprší v zime. „Už nikdy tam nebude pokoj. Nechcem sa vrátiť,“ hovorí.
Klub opustili aj ostatní legionári z Afriky a Čiernej Hory a nemecký tréner.
(juk)
Autor: Gruzínsko