BRATISLAVA. Medzi najznámejšími poskytovateľmi meteorologických služieb, Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) a Meteom, sa schyľuje ku konfliktu. Štátny SHMÚ podozrieva súkromné Meteo, že z ich web stránky nelegálne preberá informácie o aktuálnych teplotách. V hre je postavenie na trhu aj prestíž oboch poskytovateľov.
Podnetom bol test SME
SHMÚ si po teste SME z minulého mesiaca, z ktorého vyplynulo, že kvalita predpovedí SHMÚ a Metea je rovnaká, začalo všímať, odkiaľ berie Meteo informácie. „Áno, bol to podnet,“ priznáva meteorológ Martin Benko, že ľudí v štátnom SHMÚ naštartoval práve článok SME. Zo štátneho rozpočtu dostal ústav vlani vyše 347 miliónov korún, na Slovensku má sieť meracích staníc a na konkurenciu, ktorá sa viac spolieha na verejne dostupné informácie, ako na svoje vlastné merania, sa pozerá zvrchu.
„Štatisticky je to výnimočné,“ hovorí o zhode odchýlky medzi nameranou a predpovedanou najvyššou dennou teplotou u obidvoch poskytovateľov meteorológ Oldřich Španiel.
Tím SHMÚ preto spravil minulú stredu a štvrtok porovnanie údajov o aktuálnej nameranej teplote, ktoré poskytuje ich ústav aj Meteo. Až v 14 z 25 lokalít, ktorých aktuálne teploty zobrazujú portály oboch poskytovateľov, sa údaje zhodovali.
Séria pokusov
„Fyzikálne je veľmi málo pravdepodobné, aby sa dve nezávislé merania teploty na jednom mieste nikdy nelíšili o viac ako pol stupňa,“ komentuje porovnanie Benko. Aby sa teploty tak vzácne zhodovali na toľkých miestach, prístroje by museli byť totožné, rovnako nakalibrované a umiestnené tesne vedľa seba.
V presvedčení, že Meteo nelegálne prezentuje merania SHMÚ utvrdili meteorológov aj pokusy, v ktorých dvakrát zmenili teplotu na Chopku na fiktívnu. Zakrátko ju na webovej stránke prezentovalo Meteo.
„Je tu vážne podozrenie, že www.meteo.sk, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť Omega plus, zverejňuje údaje SHMÚ a používa ich na svoje obchodné aktivity,“ hovorí Benko. Tie sú zverejňované s označením autorských práv meteo.sk. Podľa meteorológa je „zarážajúce, že zmluvu s SHMÚ spoločnosť Omega plus nemá uzatvorenú a údaje zverejňuje bez povolenia“. Na podozrenia Meteo nereagovalo ani po dvojdňovom urgovaní.
Môže ísť o nekalú súťaž
Ako bude SHMÚ podozrenia riešiť, nie je jasné. Zástupca generálneho riaditeľa SHMÚ Juraj Béreš odmietol záležitosť komentovať.
Právne čistým spôsobom by Meteo mohlo získať informácie SHMÚ ak by ich malo od organizácie so súhlasom na to, aby ich posúvala aj iným. Túto možnosť však SHMÚ ani nikto z Metea včera nevedel potvrdiť.
Nelegálne preberanie údajov by sa dalo podľa právnika Petra Kováča nazvať nekalou súťažou, tú však nie je možné postihnúť ako trestný čin. Trestné stíhanie prichádza do úvahy len ak páchateľ koná tak, že by išlo o trestný čin zneužitia účasti na hospodárskej súťaži. Toho sa dopustí fyzická osoba, ak nekalou súťažou poškodí dobrú povesť súťažiteľa, spôsobí mu značnú škodu, či ohrozí chod jeho podniku. Hrozí jej za to až trojročné odňatie slobody.
Chopok ochladili, aby nachytali konkurentov
Na Chopku pred týždňom podľa hlásení meteorológov náhle klesla teplota až o osem stupňov. Nespôsobil to mráz, ale zámerne zlá informácia, ktorá má dokázať krádeže údajov medzi meteorológmi.
Podozrenie, že Meteo používa bez vedomia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) údaje z ich staníc, v sebe nosil meteorológ Martin Benko aj jeho kolegovia už roky.
Len si v ústave na dokázanie tejto skutočnosti nevedeli spraviť čas, ani vyčleniť pracovné kapacity. Keď denník SME zverejnil porovnanie medzi predpovedanými a nameranými teplotami oboch poskytovateľov za jeden mesiac, v SHMÚ sa definitívne dopálili. To, že odchýlka medzi nameranou a predpovedanou teplotou SHMÚ aj Metea je v podstate rovnaká, považovali za profesionálnu urážku.
Ako potvrdiť podozrenie
Keď sa objavili 6. augusta technické problémy na internetovej stránke SHMÚ, skrsol v Benkovej hlave plán, ako konkurencii dokázať, že si „požičiava“ ich údaje.
Tie totižto neboli tri hodiny aktualizované a presne v tom istom čase prestali aktualizovať aj na stránke meteo.sk. Počas normálnej prevádzky sa pritom objavujú nové údaje niekoľkokrát za hodinu. Krátko po tom, ako SHMÚ aktualizovalo údaje o nameraných teplotách na jednotlivých miestach Slovenska, tak urobilo aj Meteo. V prevažnej väčšine sa podľa meteorológa zhodovali s tými od ústavu.
Krátky pokus
„Je absolútne nereálne, aby boli rovnaké hodnoty tam aj tam,“ hovorí Benko. Keby išlo o údaje z dvoch nezávislých meraní, „tak sa to bude určite odlišovať vo väčšine prípadov“.
Nasledujúci deň sa meteorológovia zo SHMÚ rozhodli, že nachytajú Meteo zámerne. Fiktívne zmenili údaje na meracej stanici na Chopku.
Z nameraných 9,5 stupňa znížili teplotu na jeden stupeň Celzia. Zakrátko reagovalo aj Meteo. Pre Chopok juh, uviedli zhodnú teplotu, ako SHMÚ - jeden stupeň.
Pokus trval niekoľko hodín. Meteorológovia vybrali Chopok, aby minimalizovali dezinformáciu užívateľov. „Za čo sa aj verejnosti ospravedlňujeme, že tam boli chvíľu iné údaje,“ hovorí Benko a na vysvetlenie kladie otázku: „Vás by neštvalo, keby vám niekto kopíroval celú sadu meraní?“
(jkr)
Boj o médiá
Meteorológovia a médiá sa navzájom potrebujú. Pre meteorológov sú televízie, rádiá a denníky významnými zákazníkmi.
Predpoveď počasia je pre médiá nevyhnutná informácia, bez ktorej sa nezaobídu. Najmä televízie k nej zháňajú ľahko inzerentov, keďže záruka vyššej sledovanosti je pri tomto programe istá.
Meteo poskytuje služby TA3 a JOJ, SHMÚ zasa STV. Počasie zo štátnej inštitúcie preberá aj Slovenský rozhlas. Z denníkov len SME.
Prečo zlyhávajú predpovede počasia
Atmosféra je chaotický systém,ktorý pripúšťa množstvo scenárov, ktoré sa môžu v okamihu zmeniť.
Počasie je premenlivé aj na malom území - ak je búrka v Petržalke, v neďalekej Dúbravke môže byť slnečno. Symbol počasia však pre mesto býva len jeden.
Situáciu meteorológom komplikuje členitý reliéfnašej krajiny - pre rovinaté Maďarsko sa predpoveď spraví ľahšie ako pre hornaté Slovensko.
Pri prechode hornatým terénom dochádza k mnohým zmenám prúdenia vetra, ktoré môžu mať vplyv na nepredpokladateľnú zmenu počasia.
Prechodné ročné obdobia, kritický je apríl, ale aj mesiace neskorej jesene, október a november.
Meteorológ nemá šťastnú ruku pri výbere z viacerých rovnako pravdepodobných vývojových scenárov. Dôležité sú skúsenosti.
Veľkou pascou úspešnosti predpovede počasia sú búrky, ktoré sa v podstate nedajú predpovedať. Dajú sa len podchytiť podmienky, ktoré žičia vzniku búrok, ale kde udrú a v akej sile, je problém predpovedať.
(jkr)
Kliknite - obrázok zväčšíte.