TBILISI. Piaty deň vojny medzi Gruzínskom a Ruskom priniesol prvý prelom. Ruský prezident Dmitrij Medvedev oznámil, že Rusko zastavuje svoje vojenské operácie na gruzínskom území. Neznamená to však, že z neho svoje jednotky stiahne. Obidve strany sa navyše obviňovali z prestreliek.
Napriek tomu, že západná diplomacia ostro odsúdila ruskú inváziu do Gruzínska, Moskva sa správa ako ten, kto bude určovať podmienky. „Agresor bol potrestaný, jeho vojenské sily utrpeli ťažké straty a sú demoralizované,“ povedal Medvedev krátko potom, čo Rusi zbombardovali vyľudnené gruzínske mesto Gori a zabili najmenej päť civilistov.
VIDEO: Medvedev zastavil boje v Gruzínsku
Mier ešte neprišiel
„Toto ešte nie je mier. Len sa zastavili násilnosti,“ povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý medzitým rozbehol mierové vyjednávanie medzi Tbilisi a Moskvou. Počas návštevy Moskvy mu ruský prezident Medvedev navrhol mierový plán, kde sa počíta so zvýšením počtu ruských vojakov. Práve pôsobenie ruských mierotvorcov na svojom území Gruzínsko dlhodobo kritizovalo a obviňovalo ich, že chcú držať v šachu krajinu, ktorá chce vstúpiť do NATO a EÚ.
Tisícky svojich vojakov Rusko aj naďalej nechá na území separatistických regiónov Gruzínska. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov otvorene povedal, že Južné Osetsko ani Abcházsko nebudú nikdy patriť Tbilisi.
Saakašviliho drží opozícia
Znovuzískanie separatistických regiónov pod gruzínsku vládu pritom bolo jedným z najväčších ambícií prozápadného prezidenta Michaila Saakšviliho. Teraz sa ocitol v nepríjemnej situácii, keď ich môže stratiť úplne.
„V tomto momente je Rusko určite víťazom,“ hovoril gruzínsky opozičný líder Republikánskej strany David Usupašvili. „Ešte záleží na tom, ako tvrdo na ruskú inváziu zareaguje Západ,“ dodáva.
Napriek tomu, že v minulosti opozícia obviňovala Saakašviliho z nedemokratických praktík a vyzývala ho na rezignáciu, dnes za ním stojí.
„Pokiaľ z Gruzínska neodíde posledný ruský vojak, nesmie odísť. To by sa ruský plán vyplnil do poslednej bodky,“ dodal Usupašvili.
NATO stále chce Gruzínsko
Severoatlantická aliancia vyslala včera pozitívny signál smerom k Tbilisi. Napriek ruskému odporu, ktoré sa všemožne snaží zabrániť vstupu Gruzínska do aliancie, jej šéf zopakoval, že sa stále môže stať jej členom.
„Summit v Bukurešti platí. Spojenci tam Gruzínsku odkázali, že sa raz jeho členom stane,“ citovala agentúra Reuters generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera.
Práve na summite však Berlín a Paríž zbrzdili ambície a neponúkli akčný členský plán pre Gruzínsko a Ukrajinu, čo analytici označili za jednoznačné víťazstvo Moskvy.
Európska päťka
Priamo do Tbilisi včera prišli podporiť Saakašviliho štyria európski prezidenti: ukrajinský Viktor Juščenko, litovský Valkdas Adamkus, poľský Lech Kaczyński a estónsky Toomas Hendrik Ilves. Doplnil ich premiér Lotyšska Ivars Godmanis. Päť krajín spolu už cez víkend vydalo silné spoločné vyhlásenie, kde nahlas odsúdili ruskú inváziu a vyzvali európskych partnerov na rázne diplomatické kroky.
Mierový plán
Dohoda o nepoužívaní sily.
Zastavenie všetkých vojenských operácií.
Voľný prístup pre humanitárnu pomoc.
Návrat gruzínskych jednotiek na ich stabilné vojenské základne.
Stiahnutie ruských jednotiek. Kým nebudú vypracované medzinárodné opatrenia, ruské mierové zbory „prijmú dodatočné bezpečnostné opatrenia“.
Začnú sa medzinárodné rozhovory o štatúte Južného Osetska a Abcházska a o zárukách pre ich bezpečnosť.
Studená vojna sa (zatiaľ) nevracia
Rusi napadli významného amerického spojenca. Ukončenie bojov predišlo tomu, aby sa vzťahy medzi oboma veľmocami zničili.
Najskôr povinné výzvy na všeobecný pokoj zbraní, potom diplomatické výhrady až nakoniec tvrdé slová. Spojené štáty stupňovali rétoriku voči Rusom priamo úmerne počtu kilometrov, ktoré ruské tanky ukrajovali z gruzínskeho územia.
„Rusko napadlo svoju susednú krajinu a ohrozuje demokraticky zvolenú vládu. Takáto akcia nemá v 21. storočí miesto,“ povedal v pondelok ráznym tónom americký prezident George Bush na tlačovej konferencii len hodinu po svojom návrate z olympijského Pekingu.
VIDEO: Bush žiada Rusko o ukončenie bojov
Pre Gruzíncov zničiť vzťahy?
Bush priamo potvrdil, že pokiaľ Rusi neukončia ofenzívu, môže to „zničiť vzťahy s Ruskom“. Analytici už začínali oprašovať termín studenej vojny. Včerajšie oficiálne vyhlásenie zastavenia vojenských operácií Moskvou tak upokojilo nielen Američanov.
Rusi sa dostali do konfliktu s významným americkým spojencom. Gruzínci podporili Spojené štáty počas invázie do Iraku. Malý, päťmiliónový národ im poslal dvetisíc vojakov, jeden z najväčších kontingentov.
Na odplatu pôsobí v Gruzínsku 150 amerických vojenských dôstojníkov, ktorí vyškoľujú miestnych vojakov. Svoje spojenectvo by najradšej obe krajiny spečatili v NATO, čo je pre Moskvu vážnym strašiakom.
Riskovať však pre malého spojenca spor s čoraz väčším a silnejším Ruskom? Dilemu Washingtonu vyriešilo včerajšie vyhlásenie prímeria Rusmi. No aj keby neprišlo, analytici sa pre Reuters zhodli, že „vojenská intervencia USA by bola takmer nemysliteľná“.
Američanom by tak ostali iba diplomatické páky, no ani tie by na súpera ruskej veľkosti nemali veľký vplyv. „Keď máte veľmi slabé vzťahy, nie je miesto pre veľa diplomatických nástrojov,“ povedal pre Reuters bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine Steven Pifer.
„Rusko má peniaze a my potrebujeme ich ropu viac, ako oni náš kredit,“ dodal pre LA Times nemenovaný vládny analytik pre bývalé sovietske republiky.
Rázny McCain
Ako sa budú ďalej uberať vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi určí ďalší vývoj udalostí. A nielen na Kaukaze. Bushova éra sa končí a ako bude Amerika reagovať na Rusov, naznačí aj to, kto ho nahradí v Bielom dome.
Práve konflikt v Gruzínsku sa pre oboch kandidátov na jeho stoličku stal skúškou ich schopností viesť krajinu v krízovej situácii. Demokrat Barack Obama dupľoval oficiálny postoj Američanov. Zaujal len jeho poradca Zbigniew Brzezinski, ktorý slúžil aj vo vláde Jimmyho Cartera. Prienik ruských vojsk do Gruzínska prirovnal k akcii Hitlerovho Nemecko, ktorý cez Sudety obsadil Čechy.
VIDEO: Je Gruzínsko šancou pre McCaina? Analytici tvrdia, že áno
Republikán John McCain bol tvrdší. Navrhol „vykopnúť“ Rusov zo spolku G 8 a obmedziť ich kontakt s NATO. „Keď som sa pozrel do Putinových očí, videl som tam K, G a B,“ povedal McCain. Narážal tým na minulosť ruského premiéra v štruktúrach sovietskej tajnej služby.
Tomáš Vasilko
Moskvu nechceme dráždiť
Slovensko podporí prešetrenie gruzínskej vojny. O vinníkovi mlčí.
Česi, Ukrajinci i pobaltské krajiny označili ruské vojská v Gruzínsku za agresorov. Slovenská diplomacia sa podobne tvrdým slovám vyhýba.
„Chceme s Rusmi po dobrom, pretože najskôr treba urovnať konflikt. Nechceme vášne ešte rozkrúcať,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Oľga Algayerová (Smer-SD).
Český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg konflikt na Kaukaze prirovnal k invázii sovietskych vojsk do Československa. Poľský prezident Lech Kaczyński včera do Tbilisi priviedol delegáciu piatich štátov, aby podporili Gruzíncov. Slováci chýbali, pretože podľa štátnej tajomníčky nechceme podporiť žiadnu z bojujúcich strán.
„Budeme sa najskôr dlho rozprávať. A až potom to bude mať následky,“ povedala Algayerová. Slovensko podľa nej súhlasí, aby konflikt prešetrila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Na hľadanie vinníka treba súhlas dvanástich členov.
Slovensko nie je podľa Petra Novotného z Občianskeho oka aktívne aj preto, že si nechce pokaziť vzťahy s Moskvou. „Tento nový obraz smerom k Rusku priniesla Ficova vláda,“ povedal.
Gruzínsku zatiaľ pomôžeme zdravotníckym materiálom. Do Tbilisi podľa informácií SME pošleme krvné konzervy a obväzy v hodnote asi 320-tisíc korún (10,6-tisíca eur). Rozhodnúť o presnej sume sa má dnes. Humanitárnu pomoc samostatne pošleme aj do Južného Osetska.
Juraj Koník