BRATISLAVA. Družstvo vo Vajnoroch, veľký kravín, bučanie kráv, lavica zo základnej školy a čerstvý novembrový vzduch. V autentickom prostredí poľnohospodárskeho družstva sa pred takmer deviatimi mesiacmi rozlúčil s funkciou minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
Legendárny kravín
„Maštaľ je miesto, kde sa rodia zvieratá, narodil sa v nej Ježiš Kristus. Zvieratá vedia, kedy majú dosť, na rozdiel od ľudského egoizmu,“ hovoril, zatiaľ čo jedna z kráv lízala nohu stoličky jeho mediálneho poradcu Braňa Krála a druhá bučala.
Počas tlačovej besedy zúrivo búchal do stola a nadával na premiéra Roberta Fica za to, že ho odvolal. Vladimír Mečiar vtedy stál na jeho strane.
Zdenka Kramplová prišla na svoju rozlúčkovú tlačovú besedu rezkým krokom, vysmiata, v ružovom kostýme. Lúčila sa v zasadačke na ministerstve pôdohospodárstva, ktorá hostí víta anglickým nápisom Ministry of agriculture. Aj Kramplová si vopred pripravila svoje vystúpenie, na rozdiel od Jureňu sa však neopierala o v HZDS kľúčovú podporu predsedu Mečiara.
Tentoraz sa nebúchalo
„Môžem vás ubezpečiť, že do stola búchať nebudem,“ pokúsila sa hneď na začiatok o vtip. Snažila sa pôsobiť veselo, trasúci sa hlas však prezradil, že je to pre ňu ťažká chvíľa. Bolo jasné, že aj ona sa lúči a jasne dala najavo aj to, že z ministerstva odchádza proti svojej vôli.
Začala tým, že tlačovú besedu si odmoderuje sama, neskôr však pri organizovaní tlačovky požiadala ženu sediacu vedľa nej o pomoc. Oficiálna hovorkyňa ministerstva a bývalá hovorkyňa HZDS Katarína Belická sedela medzi novinármi.
„Je to pre mňa dosť prekvapenie a aj šok,“ hovorila o odvolaní, priznala, že je aj sklamaná. S Mečiarom pracuje od začiatku deväťdesiatych rokov. Pripomenula, že stála pri zrode samostatnej Slovenskej republiky, na čo je „veľmi hrdá“.
Odvolanie tušila
Či bolo odvolanie pre Kramplovú naozaj šokom, je otázne. Po pol hodine už hovorila, že odvolanie už tušila, rôzne náznaky vraj registrovala dva mesiace.
„Keď niečo vypukne, hneď ten dôvod nevidíte, vidíte ho postupne,“ vysvetľovala ministerka.
„V HZDS je nesmierne množstvo príjemných, zodpovedných a čestných ľudí,“ vysvetľovala, prečo hneď neodchádza z hnutia.
Časť svojho vystúpenia venovala svojmu predchodcovi na ministerstve Jureňovi, hovorila, že bol nekompetentný a možno sa ním Mečiar nechal oklamať.
„Je to v určitej emocionálnej rovine a táto komunikácia nie je náležitá ministra,“ komentoval podvečer jej vystúpenie kedysi ešte emocionálnejší Jureňa.
Je to v určitej emocionálnej rovine a táto komunikácia nie je náležitá ministra.
Miroslav Jureňa, podpredseda HZDS
Odvolanie sprevádzala intriga
Predseda HZDS Vladimír Mečiar zrejme nemal dostatočnú guráž povedať Zdenke Kramplovej, že už ju nechce. Nepríjemnú situáciu vyriešil tak, že jej klamal.
Kramplová bola pritom roky považovaná za jedného z najbližších a najvernejších spojencov predsedu hnutia, práve od neho si vyslúžila prezývku „hruštička húževnatá“.
Ešte minulý týždeň sa Kramplová a Mečiar stretli a hovorili o financovaní strany pätnásť minút „aj s cestou“. Podľa Kramplovej sa dohodli, že sa k tomu ešte zídu.
V pondelok však už Mečiar Kramplovej zatelefonoval, že, bohužiaľ, premiér Robert Fico trvá na jej odvolaní.
„Dnes som sa s pánom premiérom stretla a pán premiér nevidí dôvod na moje odvolanie,“ povedala Kramplová.
To isté povedal zakrátko aj Fico – návrh vraj dostal od Mečiara.
„Ak ja osobne mám záujem odvolať konkrétneho ministra, nepotrebujem na to návrh od predsedu politickej strany,“ povedal Fico.
Kramplová verí premiérovi. „Som presvedčená, že pán premiér, keby mal dôvod, určite by mi to povedal. Skôr si myslím, že pravda je na strane premiéra.“ Vo vláde vraj veľmi korektne spolupracovali.
To, že o odvolaní ako prvý hovoril Mečiar a nie predseda vlády, nevyvrátil ani exminister pôdohospodárstva a strojca Kramplovej odvolania Miroslav Jureňa.
Na poznámku, že predsa Kramplovej Mečiar povedal, že Fico ju chce odvolať, Jureňa povedal: „Nebudeme sa tu teraz hrať na slovíčka.“
(mož)
Ministrom sa má stať šéf družstva
Na južnom Slovensku kandidáta HZDS na ministra pôdohospodárstva poznajú ako šikovného manažéra, ktorý mal vždy kontakty na hnutie. Kandidatúru Stanislava Becíka zvažovali už dvakrát.
Už minulý rok v novembri sa o Stanislavovi Becíkovi hovorilo, že by sa mal stať nástupcom Miroslava Jureňu.
Vtedy to predseda úspešného družstva z Dvorov nad Žitavou odmietal, vraj sa straníckej práci príliš nevenuje a nebýva ani delegátom na snemoch Hnutia za demokratické Slovensko. Neodmietol prvýkrát, hovorilo sa o ňom už aj ako o nástupcovi Petra Baca z HZDS.
Po včerajšku je už Becík kandidátom strany oficiálne – potvrdil to aj predseda vlády, hoci v rozhovore pre TA3 ešte ráno Becík hovoril, že mal na túto tému len neoficiálny rozhovor s Miroslavom Jureňom. Zakrátko už pripustil, že je pripravený na túto tému s hnutím hovoriť.
Profil Becíka zodpovedá zameraniu HZDS, ktoré sa v posledných mesiacoch čoraz výraznejšie pred verejnosťou predstavovalo ako agrárna strana, ktorá práve na vidieku bude hľadať podporu.
Práve včera bol Becík podľa aktuálne.sk v Holandsku, kde kupoval odstavčatá. Becík už dvakrát zastával post tieňového ministra pôdohospodárstva v hnutí – tento post v HZDS si však veľa námahy a času nevyžadoval.
Becík je dlhoročný poľnohospodár, ktorý vedie Združenie agropodnikateľov v Dvoroch nad Žitavou, družstvo, ktoré prežilo bez väčšej ujmy začiatok deväťdesiatych rokov.
V polovici deväťdesiatych rokov napríklad získali Dvory nad Žitavou ocenenie najlepšieho družstva spomedzi tých, ktoré vznikli pred rokom 1993 a Becík je všeobecne na južnom Slovensku medzi kolegami považovaný za osobnosť, ktorá za úspechmi veľkého družstva stojí.
Družstvo v Dvoroch nad Žitavou sa zaoberá pestovaním obilnín, olejnín, strukovín a krmovín. Živočíšna výroba je v družstve zameraná na predaj kravského mlieka a predaj bravčového mäsa.
|