Mečiar vyhodil Kramplovú

Premiér odvolá ministerku Kramplovú z funkcie. Nahradí jú šéf družstva Stanislav Becík. Želá si to Vladimír Mečiar.

Zdenka Kramplová sa lúčila s ministerstvom pôdohospodárstva nerada, v práci chcela ešte pokračovať.Zdenka Kramplová sa lúčila s ministerstvom pôdohospodárstva nerada, v práci chcela ešte pokračovať. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Zmeny vo vláde Roberta Fica pokračujú. Po včerajšku končí ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.

Premiéra o jej odvolanie požiadal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Oficiálnym dôvodom je škandál okolo darcov HZDS, za ktorý Kramplová ako štatutárna zástupkyňa strany zodpovedá, a netransparentný tender na informačné technológie za takmer miliardu na jej ministerstve. Neoficiálne sa hovorí o mocenských hrách v hnutí a snahe ovládnuť ministerstvo pôdohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac sa angažuje podpredseda strany a Kramplovej predchodca Miroslav Jureňa. Ten včera prebral funkciu Mečiarovho hovorcu, predseda hnutia na verejnosti nevystúpil. Exminister pôdohospodártsva vysvetľoval, prečo musí Kramplová odísť.

SkryťVypnúť reklamu

Fico významnejšie nedostatky v jej práci nevidí. „Stratila dôveru pána Mečiara a strany, ktorá ju nominovala. Za týchto okolností je jej ďalšie zotrvanie vo funkcii politicky neudržateľné,“ povedal premiér. Reš­pektuje tak koa­ličnú zmluvu, ktorá hovorí, že ministrov si navrhujú strany.

Kramplová premiérov postoj chápe. Inak vraj konať nemôže, ak nechce koaličnú krízu. Na svoje odvolanie však dôvod nevidí. Mečiar ju ešte v pondelok požiadal, aby odstúpila sama, odmietla to. Priznala tiež, že jej pred dvoma mesiacmi ponúkal miesto lídra kandidátky do eurovolieb. Aj to odmietla. Do zahraničia vraj odísť nechce.

Kramplová hovorí, že dôvodom na jej odvolanie nemôže byť škandál okolo darcov ani tender na jej ministerstve.

Zákazku dostala firma Columbex international, v ktorej orgánoch je podnikateľ Alexej Beljajev. Ten je zároveň v orgánoch firmy, ktorá HZDS požičala peniaze. Kramplová povedala, že to spolu nesúvisí.

SkryťVypnúť reklamu

Jureňa nežiada vyvodiť zodpovednosť len voči Kramplovej, ale aj voči hospodárovi strany Milanovi Urbánimu. Ten sa včera odmietol vyjadriť.

Kramplová zatiaľ zo strany neodchádza, nevie však, či k tomu nebude donútená. Jureňa je presvedčený, že rozkol v HZDS nehrozí.

Fico: Očakávam ďalšie výmeny

Zdenka Kramplová končí vo vláde ako ministerka. Pravdepodobne však končí aj v HZDS ako ústredná tajomníčka. O nej aj o hospodárovi Milanovi Urbánim rozhodnú orgány strany. Kramplová nevylúčila ani to, že odíde zo strany, povedala však, že určite zostane koaličnou poslankyňou.

To potešilo premiéra Roberta Fica, ktorý navrhne prezidentovi jej odvolanie čo najskôr. Novým ministrom bude na žiadosť HZDS Stanislav Becík.

Koaličná dohoda nepustí: musel konať

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Kramplovú odvolal na základe koaličnej dohody. Tá hovorí, že ministrov si nominujú strany. S Kramplovou bol premiér pritom spokojný.

O pochybných darcoch HZDS vraj musí hovoriť HZDS, nie on. „Ako predseda vlády nezodpovedám za financovanie strán,“ povedal Fico. Odmietol, že SDKÚ kedysi za kauzu falošných darcov kritizoval oveľa razantnejšie ako teraz HZDS.

Sporný tender na ministerstve, ktorý je podľa ministerky v pozadí jej odvolania, podľa Jureňu preveria príslušné orgány, na ktoré sa obrátila aj Kramplová. „Počkajme si, čo povedia.“ Tender preveruje Úrad pre verejné obstarávanie, Kramplová hovorila aj s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Kramplová je piaty minister, ktorý vo vláde premiéra končí. Podľa Fica to neznamená, že si za ministrov vybral zlých ľudí. Nemyslí si ani to, že to vláde škodí.

SkryťVypnúť reklamu

„Minister obrany prevzal objektívnu zodpovednosť za veci, ktoré mu popáchali úradníci. V prípade pána Valentoviča išlo o odchod zo zdravotných dôvodov,“ povedal premiér. Odvolanie Jaroslava Izáka a Miroslava Jureňu nespomenul. Tí odišli pre podozrenia z netransparent­nosti. „Ak máme taký počet ministrov a uplynulo už viac ako 24 mesiacov pôsobenia tejto vlády, nezdá sa mi, že by to bolo nejaké zvláštne. Očakávam do konca volebného obdobia ešte aj ďalšie výmeny,“ dodal premiér.

Čo bude s HZDS

Ako sa včera ukázalo, hlavný Kramplovej protivník Miroslav Jureňa zatiaľ nepovedal, čo bude s Kramplovou a Urbánim ďalej. Otázne je, ako sa zachovajú ostatní poslanci.

Viacerí sa včera zatajovali a nezdvíhali telefón. Jureňa sa neobáva, že dôjde k ďalšiemu štiepeniu strany, ktoré ju môže opäť poškodiť. „Rozkol nehrozí. Pokiaľ budeme dôslední a budeme sa správať transparentne, tak môžeme svoje pozície len posilniť,“ myslí si exminister. Vo funkcii ministra pôdohospodárstva sa správal tak transparentne, že firmy blízke HZDS zarobili na zreštituovaných pozemkoch. Preto musel odísť. „Vždy mi záležalo na dobrom mene Vladimíra Mečiara, dobrom mene HZDS. To, čoho sme svedkami, je v príkrom rozpore s týmito našimi základnými cieľmi,“ vyhlásil Jureňa.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ: V HZDS skončila

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Kramplová v strane končí. Nevylučuje, že o nejaký čas vstúpi do Smeru. Ten ju podľa neho bude určite lákať. Zaujímavé podľa neho bude, čo povie Milan Urbáni a aj ostatní poslanci. Vylučuje však, že by niekto z nich mohol proti Mečiarovi v HDZS uspieť.

„Doterajšie skúsenosti prípadných disidentov odrádzajú od toho, aby proti nemu bojovali,“ dodal Mesežnikov.

Monika Tódová

Čo stihli za deň

Predseda HZDS ráno požiadal premiéra o výmenu ministerky Zdenky Kramplovej

Kandidátom na ministra HZDS sa stáva Stanislav Becík, predseda družstva v Dvoroch nad Žitavou

Zdenka Kramplová oznamuje, že nemieni odstúpiť a odmieta, že by na minsterstve konala netransparentne

Robert Fico oznámil, že akceptuje návrh HZDS na odvolanie Kramplovej

SkryťVypnúť reklamu

Exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa vystupuje pred novinárov namiesto Vladimíra Mečiara a hovorí, že transparentnosť môže stranu len posilniť

SDKÚ: A čo Tomanová?

Z opozičných strán reagovala na odvolanie Zdenky Kramplovej iba SDKÚ. Ministerka pôdohospodárstva podľa nich opísala stav vo vládnej koalícii: „Mocenské boje záujmových skupín, politické intrigy v zákulisí, žalostný stav rezortov. Nie sme vôbec prekvapení,“ píše SDKÚ.

Premiér Robert Fico by mal podľa SDKÚ stále odpovedať na otázku „dokedy bude držať ochrannú ruku nad privilegovanou ministerkou práce Vierou Tomanovou“.

Požičal strane, vyhral

Vladimír Mečiar žiada odvolať Zdenku Kramplovú pre tender za miliardu korún. Ona hovorí, že zachránila poľnohospodárov. Inak by vraj nedostali dotácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová včera novinárom sama povedala, že jedným z dôvodov jej odvolania je aj tender na harmonizáciu informačných systémov za takmer miliardu korún.

Ministerstvo tender nerobilo verejným obstarávaním, ale podprahovou metódou. Zverejnili výzvu, prihlásilo sa päť firiem a ministerstvo rokovalo s dvomi – s Columbex International a s firmou Ditec. Vyhral Columbex, vraj dal najnižšiu cenu. Za firmou je podnikateľ Alexej Beljajev, ktorý je aj za firmou, ktorá požičala milióny korún HZDS. Vyplýva to z ich výročnej finančnej správy.

„To absolútne, absolútne vylučujem,“ odpovedala Kramplová na to, či to spolu súvisí. „Neskúmala som, kto je v akej spoločnosti,“ tvrdí.

V dozornej rade Columbexu je podnikateľ Peter Lukeš. Zároveň je aj v Ditece. Povedal, že aktívny je už len v Ditece. Lukeša kedysi premiér Mikuláš Dzurinda označil za člena skupinky, ktorá škodí štátu a SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Kramplová hovorí, že klasické verejné obstarávanie vynechali aj pre krátkosť času. Tender by sa vraj mohol predĺžiť aj na dva­tri roky, ak by to prebehlo transparent­nejším spôsobom. Podľa nej všetko konzultovali s Úradom pre verejné obstarávanie. Ak by nekonali takto rýchlo, podľa ministerky hrozilo, že by Európska komisia neuvoľnila pre poľnohospodárov pätnásť miliárd korún. Časť projektu financuje aj ministerstvo financií.

Kramplová na otázku, či za jej odvolaním nie je to, že Vladimír Mečiar aj Miroslav Jureňa chceli, aby vyhrala iná firma, povedala, že k tomu sa radšej nebude vyjadrovať.

„Som presvedčená, že pán predseda aj pán Jureňa mali inú predstavu o riadení rezortu,“ dodala.

Uznala, že igelitky sú trošku divné

Kramplová sa za chybyv zmluve o prevzatí daru ospravedlnila. Peniaze vraj nikdy nevidela.

SkryťVypnúť reklamu

Zdenka Kramplová sa včera po troch týž­dňoch prvýkrát vyjadrila k sporným darom pre HZDS.

Uznala, že spôsob prepravy siedmich miliónov od dôchodcu Rudolfa Trávnička v igelitkách Tesco „je trošku divný“.

Trávniček však podľa nej nie je chudobný a peniaze mal. Igelitky od neho prevzal hospodár strany Milan Urbáni. Kto doniesol štyri milióny od podnikateľa Jozefa Oceľa, Kramplová nevie. Ani ich nikdy nevidela. Vraj len dostala príjmový doklad od ekonómky, nachystané zmluvy a o viac sa nestarala.

„Nechajme to na orgány republikového grémia,“ povedala o možnom vyšetrovaní. Stranícky orgán podľa nej všetko dostatočne preverí.

To, že dôchodca strane daroval milióny, nepovažuje za podozrivé ani Miroslav Jureňa. „Poznám taký prípad, u nás na dedinách sa dejú. Babka zdedila peniaze v Spojených štátoch a dala ich na kostol,“ povedal Jureňa.

SkryťVypnúť reklamu

Štatutár strany podľa Kramplovej ani nie je za hospodárenie strany zodpovedný. Namiesto neho sú to vraj ekonómka a právnik.

Darovacie zmluvy majú dátum podpisu v deň, keď bola ministerka na služobnej ceste v Bruseli. Podpisovalo sa podľa nej večer. To, že na zmluve mal byť notárom overený aj podpis Kramplovej, nielen darcu, zistila vraj až neskôr. Neupozornil ju na to ani ich právnik. „Za toto sa skutočne ospravedlňujem a priznávam si v tomto chybu,“ povedala. „V chvate pred Vianocami“ sa to však vraj stane.

To, že medzi darcami bol zaevidovaný aj Transpetrol, čo je firma so štátnou účasťou a zákon jej zakazuje podporovať politickú stranu, považuje Kramplová za chybu audítora. Spravil ju napriek tomu, že za audit podľa nej zobral veľké peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Darcom za milióny sa znovu poďakovala.

(mož, vev)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 46 137
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 953
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 659
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 885
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 124
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 577
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 4 012
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu