PEKING. Bronzový medailista z vlaňajšej kladivárskej súťaže majstrovstiev sveta v Osake Libor Charfreitag bude aj na olympiáde bojovať medzi dvanásťčlennou elitou. Z kvalifikácie postúpil ako desiaty hodom 76,61 metra. Limit bol 78 m.
Na rozdiel od vlaňajších MS však nebude mať naša atletika v tejto vrhačskej disciplíne dvojnásobné zastúpenie. Miloslav Konopka dosiahol podpriemerných 71,96 m, skončil 23. v tridsaťtričlennom poli.
„Nehodil som veľa, ale v tomto prípade je to jedno. Chcel som do finále,“ hovoril Trnavčan Charfreitag (30). „Bol som pokojný. Sprvoti až príliš. Nepamätám si takýto pocit pri kvalifikácii, v ktorej som nehodil limit. Bolo zjavné, že ani súperom sa nedarí.“
Charfreitag bol na OH 2004 v Aténach siedmy. V ére samostatnosti je to stále najlepšie umiestnenie nášho atléta.
Vrhač chce túto bilanciu v Pekingu opraviť. „Tréningy signalizujú, že som na tom veľmi dobre. Na finále sa už teším a verím, že prekonám hranicu 80 metrov. Dúfam, že aspoň do jedného pokusu sa vo finále poriadne trafím. Ak mi vyjde všetko z technickej stránky, mohol by to byť aj slovenský rekord,“ tvrdil. Jeho rekord z roku 2003 (v Prahe) je 81,81 metra. V Aténach by tento výkon zamenal striebro. Finále kladivárov je zajtra o 13.10 h.
Bežkyňa na 800 metrov Lucia Klocová zvládla rozbeh ako nedávno súťaže na vrcholných mítingoch Zlatej ligy. Skončila druhá. Aj tentoraz bežala proti legendárnej olympijskej víťazke 2000 Mozambijčanke Marii Mutolovej. Nemá rada tieto súboje. Mutolová má ramená. Ani včera to nebolo celkom bez následkov. Martinčanka má ranu na lýtku.
„Cítila som, že ma ktosi kopol. Bola to asi Mutolová, keď ma približne predbiehala. Trocha ma to štípe. Čo už, niekto si z olympiády odnesie fotky, niekto plyšáka a aj ranu na lýtku,“ obrátila Martinčanka situáciu na žart. To, že Klocovej i do dnešného semifinále (o 13.30 h) vyžrebovali Mutolovú, už žart nie je.
Kvalifikácie nepokazil iba Konopka, ale aj jeho tréner Milan Haborák vo vrhu guľou. Dosiahol slabých 19,32. Ďaleko od postupu do finále. Trojskokanka Dana Velďáková mala v eliminácii tri prešľapy.
Prvým atletickým víťazom sa stal senzačne poľský guliar Tomasz Majewski. Osobný rekord spred hier si zlepšil o 54 cm na 21,51 m. Zlato v behu na 10 000 m si vybojovala favorizovaná Etiópčanka Tiruneš Dibabová v druhom najlepšom svetovom výkone histórie 29:54,66 min. Najmladšia majsterka sveta histórie (17 rokov) pridala k dvom zlatým z MS premiérové z olympiády.
Autor: pf