BRATISLAVA. Posledné tri olympiády boli sólom pre jedného muža. Kanaďan Donovan Bailey pridal v Atlante 1996 k víťazstvu i svetový rekord 9,84 s. Dodnes je to najrýchlejší čas na olympiáde.
V Sydney vyhral jasne Američan Maurice Greene. V Aténach jeho krajan Justin Gatlin.
Toho neskôr za dopingový priestupok diskvalifikovali na osem rokov.
Šprintérsky očistec
Obdobie medzi Aténami a Pekingom bolo šprintérskym očistcom. Dopingové tresty lietali jedna radosť. Nastúpila nová generácia. Až traja z nej sú pred dnešným finále v úlohe favoritov. Dvaja Jamajčania. Muž skvelých časov Asafa Powell (25). Päť razy bežal pod 9,8 s, dvakrát to bol svetový rekord (v oboch prípadoch 9,77 s). Nikdy však nevyhral veľkú súťaž.
V Pekingu sa povráva, že dlháň Asafa (190 cm) maskuje ľahšie zranenie. Môže a nemusí to byť pravda.
Ako meteor vyletel v tomto roku na stovke Powellov krajan Usain Bolt (21). Ešte väčší dlháň, atlét s basketbalovou výškou 196 cm. Má to jednu výhodu. Usain preletí stovku na 41 krokov. Súperi, aj tí najlepší, potrebujú o štyri až päť krokov viac.
V New Yorku 31. mája uháňal Bolt vo svetovom rekorde 9,72 s. Zdolal úradujúceho majstra sveta Američana Tysona Gaya, tretieho do partie. Pred týmto výkonom poznal svet Bolta ako bežca na dvesto metrov.
V Pekingu chce zlato z oboch disciplín. Zatiaľ ukazuje okázalo zlato na krku a na rukách. Výstredne nosí retiazky a prstene. Trochu spyšnel. Powell je jeho protipól, skromný chlapík.
Američan Tyson Gay (25) je trojnásobný majster sveta z vlaňajšej Osaky, na 100 m, 200 m i v štafete 4 x 100 m. V Japonsku nebol favoritom. Do polovice trate s Powellom prehrával. Potom mu ubzikol fantastickým zrýchlením. Oproti jamajským obrom je Gay „trpaslík“. Meria 183 cm. S chlapcami z karibského ostrova ho spája jediné, nemá dobrý štart.
Gay s vetrom 9,68 s
Na americkej kvalifikácii si zabehol osobný rekord 9,77 s, v jednom z rozbehov dosiahol dokonca 9,68 s, ale s príliš vysokou podporou vetra (+4,1 m/s, povolená hranica je 2,0 m/s).
Gay chcel bežať na OH aj dvojstovku. Jeho snaha kvalifikovať sa aj na túto trať sa skončila zranením. Liečil sa v utajení v Mníchove u lekára futbalistov Bayernu. Odvolal avizované súboje s Boltom a Powellom za ťažké doláre. Tohtosezónna bilancia medzi favoritmi je: Bolt – Gay 1:0, Bolt – Powell 1:1.
Američania vyhrali olympiádu šestnásťkrát. Jamajčania ani raz, hoci britský barcelonský víťaz Linford Chistie i Kanaďan Donovan Bailey sa na ostrove narodili.
Jamajka čaká veľa
História však nehrá úlohu, ani jamajská prevaha nad Gayom. Na stovke je nemožné ušiť taktiku dvoch na jedného. Opatrne, ale najviac šancí dávajú odborníci Gayovi, o čosi menej Boltovi. Powell v prognózach nefiguruje.
Američan je psychicky asi najsilnejší. „Ak chcem získať zlato, musím sa pripraviť na 9,6 sekundy. Na takýto čas si cvičím mozog,“ hovoril Gay.
Možný jamajský problém vysvetlil Powell. „Jamajčania sú veľmi nároční. Očakávajú jamajské zlato i striebro. A ako bonus i náš svetový rekord.“ Zodpovedného Powella to môže zväzovať, Bolt je ešte stále neznáma šprintérska veličina. Ak by nevyhral ani jeden z trojice topfavoritov, bola by to extra senzácia.