BRATISLAVA. Ak máte doma zásobu poštových známok s hodnotou uvedenou v slovenských korunách, máte čas ich minúť ešte počas budúceho roka. Pošta sa rozhodla predĺžiť ich platnosť do konca decembra roku 2009, aby mali ľudia šancu minúť svoje zásoby známok. Kto to nestihne, tomu ich pošta po skončení platnosti nevymení.
Od budúceho roka budú v obehu až tri druhy známok, okrem korunových budete môcť posielať listy s novými euroznámkami. V platnosti zostanú aj známky bez uvedenia nominálnej hodnoty, takzvané hmotnostné známky.
Koľko zaplatíte po prechode na euro za poslanie listu či balíka, je možné už teraz zistiť na internetových stránkach Slovenskej pošty, kde sú zobrazené ceny všetkých služieb už okrem korún aj v eurách.
Staré známky budú meniť len do konca roka
„Známky v korunách bude Slovenská pošta prijímať počas celého roka 2009,“ povedal jej hovorca Juraj Danielis. Nebude možné ich vymeniť na pošte za známky v eurách, a to ani po skončení ich platnosti.
Tie, čo sa nepoužijú, začne pošta sťahovať a následne budú skartované. A to do troch mesiacov od skončenia platnosti.
„Platnosť korunových známok pošta predĺžila, aby ich ľudia, ktorí ich majú nakúpené v zásobe, mohli minúť počas budúceho roka,“ vysvetlil Danielis. Ak teda máte nejaké zásoby známok, treba ich minúť.
Hmotnosť sa nemení
V platnosti aj po stiahnutí korunových známok zostanú známky bez zobrazenia hodnoty v korunách. Tie začala Slovenská pošta vydávať v minulom roku. Je možné ich použiť pre zásielky v rámci Slovenska, líšia sa prioritou a hmotnostnými triedami, teda na aký „ťažký“ list ich môžete použiť.
Pri týchto známkach je možné meniť ich cenu či prerátať ju na eurá bez toho, aby boli sťahované a znova vydávané už v eurách, keďže na nich nie je peňažná suma, len hmotnostné triedy.
Takéto známky bez vyjadrenia hodnoty sa používajú aj v iných krajinách únie, ako napríklad v Portugalsku, vo Švédsku, Veľkej Británii či v Slovinsku.
Prvú eurovú známku vydá Slovenská pošta v hodnote jedného eura hneď prvého januára. Ďalšie známky v eurách budú vydané hneď nasledujúci deň. A to v hodnotách jeden, dva, päť centov, 10, 20 a 50 centov, a jedno, dve a tri eurá.
Ostatné známky budú kopírovať súčasné najpoužívanejšie hodnoty prerátané konverzným kurzom.
Duálne aj na pošte
Na webe Slovenskej pošty už teraz môžete vidieť, koľko vás po eure bude stáť poslanie listu či balíka. Pošta totiž už teraz zobrazuje svoje cenníky duálne, teda aj v slovenských korunách, aj v eurách.
Tieto ceny budú platiť aj v nasledujúcom roku. „Nepôjde o zmenu cien, len ich prepočet na eurá,“ povedal Danielis. Pošta je totiž signatárom etického kódexu, čo ju zaväzuje k zachovaniu svojich cien.
Za list prvej triedy do sto gramov tak v eurách zaplatíte namiesto 18 korún 60 centov, ak ho budete posielať doporučene, vyjde vás to na jedno euro desať centov.
Z duálneho zobrazovania sú vyňaté poštové poukazy. Tie vydá pošta od prvého januára nové, zmena bude len v kolónke koruna – halier, ktorú nahradí euro – cent.
Kolky v korunách štát na žiadosť odkúpi
Korunové kolky budú platiť len do polovice januára 2009, potom ich môžetena písomnú žiadosť vymeniť za hotovosť.
Po prechode na euro by nás poplatky na úradoch prekvapiť nemali. Pôjde o obyčajný prepočet konverzným kurzom, zaokrúhľovať sa bude nadol.
Kolky v korunách treba minúť do polovice januára budúceho roka. Potom budú platiť už len kolky v eurách, korunové od vás pošta na vybraných miestach odkúpi.
Staré kolky v korunových hodnotách bude možné použiť do 16. januára. Od budúceho roka bude totiž ministerstvo financií vydávať nové eurokolky v hodnote 50 centov až sto eur.
Ak ich aj nestihnete dovtedy použiť, či už na katastri, obchodnom registri, či pri zmene dokladov, neprepadnú vám. „Nepoužité korunové kolky bude následne možné vrátiť, štát ich bude odkupovať do konca roka 2009,“ povedal splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Ak budete chcieť staré kolky „predať“, musíte o to písomne požiadať. Ich hodnota sa prepočíta konverzným kurzom, a výsledok vám vyplatia na vybraných pobočkách predajcov.
Situácia, keď pracovníci na poštách nevedeli, že majú staré kolky vymieňať tak, ako sa to stalo minulý rok, by sa už nemala opakovať.
Aj sadzby poplatkov sa budú preratávať konverzným kurzom a zaokrúhľovať nadol. „V žiadnom prípade nesmie nastať situácia, keď by v dôsledku prepočítavania z korún na eurá mal občan na úrade zaplatiť viac čo len o jediný cent,“ povedal Barát.
K zmene poplatku na „okrúhlu hodnotu“ príde len v prípade zákonnej zmeny poplatku, ale aj tam sa podľa Baráta bude zaokrúhľovať nadol.
Poplatky budú na všetkých úradoch zobrazované duálne najneskôr od 24. augusta tohto roka.
Euromince
Luxembursko
Na národnej strane luxemburskej jednoeurovej mince je profil jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Henriho. V ľavej polovici je rok vydania mince a označenie štátu „Lëtzebuerg” v luxemburskom jazyku. Po obvode je portrét veľkovojvodu Henriho lemovaný dvanástimi hviezdami, ktoré sú symbolom jednoty Európskej únie.
Luxemburčania majú na všetkých svojich eurominciach na národnej strane profil veľkovojvodu Henriho. Ten bol v rokoch 1980 až 1998 členom štátnej rady. Od marca 1998 sa stal zástupcom svojho otca, po jeho abdikácii v roku 2000 nastúpil na luxemburský trón.
Bude Slovenská pošta vymieňať koruny za eurá?
Slovenská pošta a ani obchodné miesta Poštovej banky nebudú vymieňať slovenské koruny za eurá. Výmenu zabezpečujú podľa zákona o prechode na euro všetky banky. Najjednoduchším spôsobom je teda vložiť peniaze na osobný účet alebo na vkladnú knižku. Zákazníci pošty môžu využiť služby Poštovej banky dostupné na všetkých poštách. Peniaze v korunách sa vám potom 1. januára 2009 automaticky premenia na euro.
Kedy je najlepší čas na uloženie slovenských peňazí?
Najlepší čas na uloženie peňazí je už v októbri a novembri 2008, skôr, ako sa začne predvianočný nával zákazníkov a pre prechod na euro budú na poštách a v bankách obrovské rady ľudí.
Kde všade môžem vložiť svoje peniaze na účet alebo vkladnú knižku?
Vložiť svoje peniaze môžete na účet alebo vkladnú knižku Poštovej banky na ktorejkoľvek pošte. Najneskôr do 16. januára 2009. Odporúčame však vklady realizovať čo najskôr – už v októbri a novembri 2008.
ZDROJ: Slovenská pošta