TBILISI, PRAHA. Vrchný veliteľ ruských ozbrojených síl, prezident Dmitrij Medvedev včera v telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Nikolasom Sarkozym vyhlásil, že od pondelka sa ruská armáda začne z Gruzínska sťahovať.
Už niekoľkokrát predtým sa podobné správy objavili, ale vždy sa ukázalo, že Rusi naopak zvyšujú počet svojich vojakov i techniky v oblasti. Teraz podľa Medvedeva Rusi zaujmú pozície, ktoré sú špecifikované v rozhodnutí Spoločnej kontrolnej komisie na vyriešenie gruzínsko-osetského konfliktu z roku 1999.
VIDEO - Medvedev: Vojská sa stiahnu v pondelok
Obvinenia z rabovania
To by znamenalo, že vojenské jednotky 58. armády musia Gruzínsko opustiť celkom, a ruské mierové zbory sa vrátia do južného Osetska. To všetko Moskva urobí len vtedy, keď gruzínski vojaci odídu na svoje stále základne. Gruzínci tiež chcú, aby odsun vojsk monitorovali medzinárodní pozorovatelia.
Ešte včera sa však ruské tanky nachádzali asi 30 kilometrov od hlavného gruzínskeho mesta Tbilisi. Rusi dokonca zosilnili kontrolu hlavnej gruzínskej automobilovej trasy, ktorá vedie od čiernomorského pobrežia do Tbilisi.
Pod dohľadom ruských vojakov zostávalo i mesto Gori neďaleko Južného Osetska. Ruský generál Vjačeslav Borisov včera oznámil, že z Gori jeho jednotky odídu za dva dni. Ruský prezident Dmitrij Medvedev síce podpísal v sobotu mierový plán „šesť bodov“, ktorý sa podarilo vytvoriť vďaka aktivite francúzskeho prezidenta Sarkozyho, ale Rusi teraz argumentujú tým, že žiadny z bodov neobsahuje dátum, do ktorého by sa mali stiahnuť z Gruzínska.
Gruzínska strana ruských vojakov nepovažuje za strážcov poriadku a obviňuje ich z kriminálnych činov. Včera sa v Tbilisi pred ruským veľvyslanectvom uskutočnila demonštrácia „proti rabovaniu“. Predseda ruského Centra krízovej žurnalistiky Oleg Panfilov, ktorý sa nachádza v Tbilisi, potvrdil, že rabovanie na obsadených územiach ruskou armádou dosahuje „neuveriteľné rozmery“. Gruzínske domy vykrádajú pritom podľa jeho slov ako ruskí vojaci, tak i osetskí ozbrojenci.
V sobotu tiež neznámi muži vyhodili do vzduchu jeden z mostov na kľúčovej železničnej trase v Gruzínsku. Očití svedkovia povedali pre Reuters, že to boli Rusi. Moskva vinu poprela a označila to len za gruzínsku provokáciu.
Kyjev sa obracia k NATO
Medzitým na rusko-gruzínsky konflikt opäť zareagovala Ukrajina, ktorá sa zjavne cíti byť ohrozená ruským postupom na Kaukaze. Ukrajinské ministerstvo zahraničia ponúklo európskym štátom, aby integrovali ukrajinský, respektíve bývalý sovietsky systém protileteckej obrany a kontroly kozmického priestoru do svojich obranných systémov.
Pôvodne tento systém využívala Ukrajina spoločne s Ruskom. Moskva dohodu nedávno vypovedala.
Tento návrh Ukrajiny nasledoval po vyjadrení ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, ktorý reagoval na vstup ruských vojsk do Gruzínska de facto žiadosťou o medzinárodnú garanciu bezpečnosti.
Autor: Agentúra Epicentrum