TRIPOLIS, BRATISLAVA. Najväčší saharský postrach hneď po púštnej búrke utíchne. Kočovní Tuarégovia pristúpili na pokoj zbraní.
Bojovné karavany hlásia ústup späť do púšte. Nebudú vraj už napádať vojenské jednotky centrálnych vlád v Nigeri a Mali. Chcú za to väčšiu autonómiu.
Zarobiť na uráne
Svoj vplyv v oblasti opäť potvrdil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Po roku krvavých bojov zmieril Tuarégov s vládami v Nigeri a Mali.
„Hovorím svojim bratom, že ak budú naozaj potrebovať zbrane, ako prvý ich im dodám a budem bojovať po ich boku,“ citovala Kaddáfího líbyjská agentúra JANA. Posledné prímerie, ktoré Tripolis vyjednal v apríli, sa zakrátko skončilo krvavými bojmi.
Vodca Tuarégov na pokoj zbraní pristúpil aj v záujme udržania jednoty moslimov v subsaharskej Afrike. Okrem rešpektu a väčšej autonómie žiada aj peňažné odškodné.
Kmeň chce podľa agentúry Reuters aspoň 30 percent zo zisku na ťažbe uránu na jeho územiach. Niger ani Mali sa k požiadavke Tuarégov nevyjadrili. Vyprahnutá oblasť je bohatá nielen na rádioaktívne palivá, ale aj na ropu. Tuarégovia bez priameho napojenia na centrálne orgány zo štátnych zákaziek nemajú nič.
Nigerská vláda dlho odmietala s Tuarégmi rokovať, označovala ich za banditov a pašerákov.
Nomádi so zlou povesťou
Kočovníci sa neživia iba poctivo. Nehostinnú krajinu nikoho využívajú aj na pašovanie cigariet a drog. Mali a Niger sú známou tranzitnou trasou pre kokaín z Latinskej Ameriky smerujúci do Európy.
Povesť Tuarégov kazí aj ich slabosť pre staré zvyky. Organizácia Anti-slavery ich viní, že z generácie na generáciu dedia celé rodiny otrokov, s ktorými obchodujú. OSN odhaduje, že až 870-tisíc obyvateľov Nigeru žije v otroctve, mnohí práve v rukách Tuarégov.
Ich vodcovia dlho existenciu otroctva odmietali. Keď ho však nigerský parlament v roku 2005 postavil mimo zákona, ich vtedajší náčelník svojich sedemtisíc otrokov oslobodil.
Boje Tuarégov za svoje práva sa po dlhšej odmlke rozpútali vo februári minulého roku. Od vlády v Mali si už vyslúžili aj označenie teroristi. Mali v rámci celosvetového boja proti teroru podporujú a vyzbrojujú Spojené štáty.