BRATISLAVA. Exminister financií Ivan Mikloš, ktorý inicioval, aby sa rozbehlo vyšetrovanie úniku dôverných informácií o zmene úradného kurzu koruny a eura, nie je spokojný s prácou Národnej banky. Vyčíta jej, že veľkosťou správy chcela iba zakryť, že sa nepokúsila urobiť, čo bolo v jej možnostiach.
Podozrenie, že niekto by mohol vedieť, ako bude vyzerať nový úradný kurz koruny skôr, než to zverejnila Európska komisia, priniesol ako prvý denník SME.
Pochyboval aj Ficov poradca
Nový úradný kurz 30,126 koruny za euro, ktorý únia oznámila neskoro večer v stredu 28. mája, sa neskôr stal aj konečným kurzom, s ktorým Slovensko vstúpi do eurozóny.
Viacerí devízoví obchodníci nám povedali, že nepochybujú, že niekto kurz vedel skôr a poriadne sa na tom „nabalil“. „Je veľká pravdepodobnosť, že táto informácia unikla von. Len máloktorí díleri o tom pochybujú,“ povedal vtedy obchodník z ČSOB Richard Brza. K týmto názorom sa dokonca pridal aj poradca slovenského premiéra Peter Staněk. „Sú to vyslovene špekulatívne obchody na základe nelegálne získaných informácií,“ okomentoval vtedajšie dianie na devízovom trhu.
Devízoví špekulanti v ten deň nakúpili koruny za vyše 700 miliónov eur, čo bol najväčší denný objem v máji.
Neskôr Mikloš prišiel s informáciou, že má podozrenie, že informácie mohli uniknúť z ministerstva financií a dostať sa až k ľuďom blízkym Poštovej banke a finančnej skupine J&T. Práve oni mali na tom zarobiť stovky miliónov korún. Včera už Mikloš o ministerstve financií nehovoril. „Ak Národná banka nebude konať, tak zlyhala a preberá na seba zodpovednosť za celú kauzu,“ povedal. Banke vyčíta najmä to, že napriek podozreniam, ktoré vyslovil a ktoré nevyvrátila, nepostúpila prípad vyšetrovacím orgánom.
Spokojný nie je ani s tým, že banka zodpovedala len na dve z 12 otázok, ktoré jej poslal. V správe sa napríklad nehovorí nič o tom, či analyzovali obchody bánk prepojených na J&T alebo Poštovej banky. Ani to, či niekto z našich predstaviteľov vedel novú hodnotu úradného kurzu skôr ako 28. mája.
Pätoprstý: Je to alibizmus
„Správa pôsobí na mňa alibistickým dojmom a nevyužíva analytický potenciál, ktorý jej skúmanie umožňovalo,“ povedal ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Národná banka podľa neho na jednej strane potvrdzuje, že existovali banky a klienti, ktorí robili na konci mája a aj v deň zmeny centrálnej parity obchody s neobvykle vysokým množstvom peňazí. No na druhej strane bez konkrétnych faktov banka konštatuje, že riziko, ktoré v obchodoch podstúpili, bolo primerané.
Guvernér Národnej banky Ivan Šramko včera na všetky otázky odpovedal len v duchu predloženej správy. „Vyšetrovaním sa nezistili žiadne relevantné dôkazy, že existovala alebo unikla nejaká dôverná informácia, či už o zmene kurzu alebo zmene centrálnej parity.“
Minister financií Ján Počiatek povedal, že „závery správy jednoznačne potvrdzujú, že celá táto kauza je vykonštruovaná“.
Opozícia mu vyčítala, že tri dni pred zverejnením sa na jachte v Monacu stretol s ľuďmi s J&T a mohol informácie vyzradiť. „To je absurdná konštrukcia“. Pripomenul, že jeho rezort robil v správe len jazykové konštrukcie. „Správu skoncipoval dohľad NBS, do čoho sme my vôbec nezasahovali.“