MADRID, BRATISLAVA. Počas vrcholiacej letnej sezóny si mali oddýchnuť na Kanárskych ostrovoch. Ich cesta za slnkom sa však skončila tragédiou.
Niekoľko sekúnd po štarte začalo včera na madridskom letisku Barajas horieť lietadlo spoločnosti Spainair, ktoré vzápätí zišlo z dráhy. Pri nehode, ktorú pravdepodobne spôsobil výbuch ľavého motoru, zomreli desiatky ľudí. Španielske ministerstvo vnútra včera večer hovorilo až o vyše 140 obetiach.
VIDEO Reuters - Desiatky mŕtvych pri páde lietadla:
Väčšina pasažierov spoločnej linky Spainair a Lufthansy do Las Palmas boli Španieli. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí večer nemalo informácie, že by na palube boli aj Slováci.
Nevzlietli a nezachránili sa
Stroj MD-82 podľa výpovedí svedkov pre španielsku spravodajskú televíziu CNN+ nedokázal vzlietnuť a zišiel z dráhy.
Jeden zo zachránených hovoril o plameňoch, ktoré videl už krátko po štarte. Po nich mala prísť explózia. Stroju podľa agentúry Reuters vybuchol ľavý motor a neovládateľný sa prehnal celou traťou až na jej koniec. Piloti ho nedokázali zabrzdiť. Lietadlo sa rozpadlo na dve polovice.
„Chvost lietadla sa odlomil od zvyšku stroja. Scéna sa ťažko opisuje, pretože je to iba hromada kovu,“ povedal španielskemu rozhlasu hovorca záchranárov. Podľa denníka El País pritom lietadlo štartovalo pre nespresnené technické problémy s hodinovým oneskoreným. Z trosiek sa podarilo vytiahnuť čiernu skrinku, ktorá pomôže určiť presnú príčinu nešťastia.
Zhorené telá
Príčiny požiaru lietadla včera neboli známe, ale úrady vylúčili, že by mohlo ísť o teroristický útok.
Miesto nešťastia pripomínalo spálenisko, stovky sanitiek doplnili červené a žlté záchranárske a hasičské vrtuľníky.
Záchranári denníku El Mundo tvrdili, že prežilo iba 28 ľudí, aj z nich však mnohí bojovali o život. Na palube bolo podľa nich 175 pasažierov, z toho 9členná posádka. „Záchranári vyťahovali zhorené telá. Lietadlo bolo úplne zničené,“ povedal pre Reuters zdroj z letiska.
Spoľahlivý
Druhá najväčšia letecká spoločnosť v Španielsku Spanair patrí renomovanej Scandianavian Airlines (SAS). Spanair experti označujú za bezpečné a spoľahlivé aerolinky.
Liedadlá radu MD-80 za posledných tridsať rokov havarovali už viac ako 50-krát a nehody si vyžiadali viac ako tisíc obetí. Naposledy spadlo vlani Thajsku.
Zhorené lietadlo vylietalo z moderného Terminálu 4, ktorý otvorili len pred dvoma rokmi. Ide o jeden z najväčších leteckých terminálov sveta.
Podobné nešťastie zažila krajina naposledy v roku 1985. Vtedy sa lietadlo spoločnosti Iberia zrútilo 30 kilometrov od baskického mesta Bilbao po tom, čo narazilo do televíznej veže. V troskách vtedy zahynulo 148 ľudí.
Miesto nešťastia navštívili viacerí členovia španielskej vlády. Premiér José Zapatero okamžite ukončil svoju dovolenku na juhu krajiny a vrátil sa do Madridu. Španielsko vyhlásilo tri dni smútku.
Európske letecké nešťastia
Za posledných päť rokov padlo niekoľko civilných i vojenských lietadiel.
23. január 2008
Dvadsať ľudí, najmä vojenských predstaviteľov, zahynulo pri páde lietadla neďaleko poľského Štetína.
22. august 2006
Na východe Ukrajiny havarovalo ruské lietadlo so 170 ľudmi na palube. Nikto neprežil.
3. máj 2006
Všetkých 113 osôb na palube arménskeho lietadla zahynulo po páde do Čierneho mora.
19. január 2006
Najväčšie letecké neštastie v histórii Slovenska. Pri páde lietadla AN-24 zahynulo 42 vojakov pri návrate z Kosova.
14. august 2005
V troskách cyperského Boeingu 737, ktorý sa zrútil pred Aténami, zahynulo 121 ľudí.
24. august 2004
Takmer súčasne sa zrútili dve ruské lietadlá TU-134 a TU-154, ktoré štartovali z moskovského letiska Domodedovo. V troskách našli výbušniny, spolu zahynulo 89 ľudí.
26. máj 2003
Havária ukrajinského lietadla JAK-42, ktorý viezol domov španielských vojakov z Afganistanu. Neprežil nikto zo 62 vojakov a 12 členov posádky.
8. január 2003
Blízko letiska Diyarbakir v Turecku prišlo pri havárii lietadla RJ-100 o život 75 ľudí.
(čtk)
Chvost lietadla sa odlomil od zvyšku stroja. Scéna sa ťažko opisuje, pretože je tu iba hromada kovu.
hovorca záchranárov
Autor: čtk, juk, vas