Bolt: tretie zlato v treťom rekorde

Jamajskí šprintéri búrajú všetky atletické hranice. Štvorica Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell zabehla štafetu 4 x 100 metrov za 47,10 sekundy. Zlepšila čas Američanov 47,40 sekundy o priepastné tri desatiny.

Tretí štart, tretie zlato, tretí svetový rekord. Usain Bolt a kolegovia zo štafety Michael Frater, Asafa Powell a Nesta Carter.Tretí štart, tretie zlato, tretí svetový rekord. Usain Bolt a kolegovia zo štafety Michael Frater, Asafa Powell a Nesta Carter. (Zdroj: SITA/AP)

PEKING, BRATISLAVA. Tréner Usaina Bolta Glen Mills je hlavným koučom jamajských šprintérov. Na posledný úsek postavil prekvapujúco Asafu Powella, svojho zverenca nominoval na tretí úsek. Odovzdávka medzi dvoma dlháňmi (Bolt 196 cm, Powell 190 cm) klapla stopercentne. Powell bežal ako nikdy. Ak tento atlét nie je pod tlakom, môže sa v kratšom šprinte vyrovnať Boltovi.

O to však nešlo. Jamajský rýchlik so štyrmi súkolesiami letel bezchybne. Čas 37,10 s je neskutočný. Ťažko ho ilustrovať. Približne pomôže mechanické delenie. Priemerný čas na jedného bežca vychádza na 9,275 s. Iba prvý úsek sa behá zo štartových blokov, možno teda predpokladať, že niektorý z letmých úsekov bežali šprintéri pod deväť sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jamajčania neprekonali bárskoho. Na barcelonskej olympiáde 1992 bežali Američania za 47,40 s v zložení Marsh, Burrell, Mitchell, C. Lewis. Na MS 1993 v tom istom čase štvorica Drumond, Cason, Mitchell, Burrell.

Bolt vstúpil do histórie

Usain Bolt dosiahol tretie zlato v treťom svetovom rekorde. Je štvrtým trojnásobným šprintérskym víťazom na olympiáde. Pred ním to boli Jesse Owens (1936), Bobby Morrow (1956) a Carl Lewis (1984). Nikto však nie s troma svetovými rekordami. Boltovo vystúpenie na pekinských hrách je v dejinách svetovej atletiky výnimočné. Porovnateľné s tromi Zátopkovými víťazstvami v roku 1952 v Helsinkách (5000 m, 10 000 m, maratón) i štyrmi zlatými Jesse Owensa v Berlíne 1936 a Carla Lewisa v Los Angeles 1984, v oboch prípadoch v kombinácii 100 m, 200 m, 4x100 m, diaľka.

SkryťVypnúť reklamu

Jamajčanky štafetu zbabrali

Jamajské šprintérky boli protipólom mužských kolegov, hoci boli rovnakými favoritkami. Sú ešte suverénnejšie ako muži.

Superšprintérky pokazili čo sa dalo, hoci v štvorici bežali prvé tri z behu na 100 m: Fraserová, Simpsonová, Stewartová a zlatá z dvojstovky Campbellová. Hviezdy mali katastrofálne odovzdávky, medzi druhým a tretím úsekom im vypadol kolík. Štafetu vyhrali senzačne Rusky zložené skôr z bežkýň na 200 metrov.

Dizdarevič bojoval

Slovenský desaťbojár Slaven Dizdarevič obsadil 24. miesto súčtom 7021 bodov. Piaty desaťboj v sezóne dokončil 27-ročný atlét Akademiku Košice napriek zraneniu šľachy so sebazaprením. Splnil, čo si pred záverečnými dvoma disciplínami predsavzal - prekonal hranicu sedemtisíc bodov.

SkryťVypnúť reklamu

„Šľacha ma bolela od začiatku súťaže. Najviac ma to mrzelo po prekážkarskej stodesiatke, ktorá je mojou obľúbenou disciplínou, kde som sa chcel predviesť,“ poznamenal viacbojár pre agentúru SITA.

Bezpečne zvíťazil Bryan Clay (28) z USA. Viacbojár s americko-japonským koreňom a havajským rodiskom bežal na záver už manifestačne. Mal dostatočný náskok.

Šebrleho rekord odolal

Dlho to vyzeralo, že môže prekonať svetový rekord Čecha Romana Šebrleho 9026 bodov z roku 2001. Clay však potreboval na 1500 m čas o desať sekúnd lepší, ako bol jeho osobný rekord 4:38,93 min.

Atlét, ktorého súčet najlepších časov a výkonov robí dohromady 9332 b., súťažil vyrovnane. To je u neho výnimočnosť. V záverečnej tisícpäťstovke neriskoval. Bežal pohodlne za 5:06,59 min. Dosiahol súčet 8791 b. Šebrle skončil šiesty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 933
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 157
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 871
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 125
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 618
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu