PEKING, BRATISLAVA. Olympiáda v Pekingu sa skončila. Čínsky režim si môže gratulovať. Katastrofické scenáre sa nenaplnili. Naopak, prekročili sa aj najodvážnejšie očakávania. Zahraniční novinári zrátali, že prezident Chu Ťintchao sa počas záverečného ceremoniálu až štyrikrát usmial, čo označili za jeho osobný rekord. A mal prečo.
Čínski športovci získali 51 zlatých medailí, ku ktorým sa druhí Američania s 36 zlatými kovmi ani len nepriblížili. Organizátori pripravili hry, ktoré tak skoro nikto neprekoná. Čínu stáli 43 miliárd amerických dolárov, takmer trikrát celý štátny rozpočet Slovenska. Pre porovnanie hry v Aténach vyšli Grékov na 8 miliárd dolárov.
Zatýkali aj počas hier
Olympiáda sa stala tým, čo si od nej Chu Ťintchao sľuboval. Perfektným javiskom na to, aby svojmu ľudu ukázal, že svet ich krajinu rešpektuje.
Na tribunách tlieskali čínskemu triumfu svetoví politickí lídri, medzi ktorými nechýbali prezidenti Spojených štátov či Francúzska, ktoré predsedá Európskej únii.
Olympiáda však bola úplným fiaskom pre tých, ktorí naivne očakávali, že hry pomôžu zmeniť Čínu a prispejú k zlepšeniu ľudských práv. Od roku 2001 vysídlili z Pekingu asi 1,5 milióna ľudí pre výstavbu olympijského areálu. Tých, ktorí svoje protesty ohlásili vopred, ako zlatý rýchlokorčuliar z Turína Joey Cheek, nepustili do krajiny vôbec.
Tým, ktorí sa pokúsili demonštrovať priamo v Pekingu, v tom už v zárodku zabránili čínski vojaci.
Priestory, ktoré režim na demonštrácie veľkoryso vyhradil, ostali nepoužité. Nepovolil ani jednu, odmietol 77 podaných žiadostí.
Polícia zatkla počas hier podľa organizácie Reportéri bez hraníc 47 protibetských demonštrantov. Ďalších asi 50 aktivistov vyhostili alebo držali v domácom väzení.
Olympiáda Čínu nezmenila
Zahraniční novinári sa sťažovali na obmedzený prístup k internetu, na každom kroku ich sprevádzala polícia, ktorá si dala dobrý pozor na to, čo médiám dovolí natočiť.
To, že hry neboli „úplne perfektné“, priznal aj šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. „Čína sa počas hier naučila veľa od sveta a svet sa naučil veľa o Číne,“ dodal však jedným dychom.
Kritici tvrdia, že MOV sa nemýlilo, keď v roku 2001 verilo, že Peking usporiada najlepšie hry. Zlyhalo však, keď dúfalo, že zmenia Čínu. „Pekinské hry raz a navždy vyvrátili mýtus, že olympiáda slúži dobru,“ povedala Sophie Richardsonová z organizácie Human Rights Watch.