BRATISLAVA. Stavebníctvo je jedným z odvetví, ktoré bojuje s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Už pred dvoma rokmi ministerstvo výstavby avizovalo, že na Slovensku chýba okolo 1800 až 2000 kvalifikovaných síl v stavebníctve.
Záujem mladých ľudí o učilištia je však stále nízky. Boli časy, keď stavebných robotníkov bolo viac, ale nemali zas prácu. Dnes je to naopak.
„Odborné stavebné školy v minulosti pripravili pre prax absolventov, no tí nemali na začiatku 90-tych rokov uplatnenie v stavebnom priemysle. To spôsobilo, že pri dnešnej prudkej expanzii stavebného priemyslu nedokázali odborné učilištia zrazu pripraviť taký počet absolventov, ktorí by pokryli všetky pracovné miesta,“ vysvetľuje nedostatok stavebných odborníkov Radoslav Sekerka zo spoločnosti DEKRA kvalifikácia a poradenstvo, ktorá poskytuje personálne služby.
Cena práce murára je vyššia ako učiteľa
Z ročného prieskumu spoločnosti Merces.sk vyplýva, že murári zarábajú na Slovensku vo všetkých regiónoch Slovenska viac ako napríklad učitelia.
Marketingová riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová hovorí, že nedostatok pracovníkov jednoznačne vplýva aj na zvyšujúce sa mzdy v stavebníctve. „Stavebný boom v mestách sa rovná väčšiemu dopytu po kvalifikovanej sile. V Bratislave je najväčší dopyt po stavebných robotníkoch, nezaostáva Nitra, Trnava a Trenčín. Momentálne je na portáli profesia.sk viac ako 600 pracovných ponúk v oblasti stavebníctva,“ povedala.
Odborníci sa zhodujú, že zlyháva komunikácia medzi trhom práce a školstvom. „Prepojenie školy a praxe je naďalej kľúčový problém. Ďalší dôvod je nezáujem o stredné odborné učilištia, v ktorých sa po týždni strieda prax a všeobecné vzdelávanie, toto vzdelanie je na chvoste záujmu žiakov základných škôl. Záujem je skôr o všeobecné gymnáziá,“ povedala Molnárová.
Aktívni musia byť najmä zamestnávatelia
Sekerka upozorňuje, že štátny sektor nedostatočne pružne reaguje na potreby trhu práce. „Na druhej strane si musíme uvedomiť, že proces prípravy odborne vzdelaných ľudí je dlhodobý. Nie je možné v priebehu 2-3 rokov „dozásobiť“ trh práce absolventmi odborných škôl.“ V tomto smere musia byť podľa Sekerku aktívni aj zamestnávatelia. „Jediná cesta je ich aktívna komunikácia a spolupráca so strednými odbornými školami.“
Pokles záujmu mladých o robotnícke profesie je však dlhodobý trend. „Atraktivita robotníckych pracovných pozícií je nízka nielen u školákov, ktorí sa rozhodujú o svojej budúcej profesii, ale hlavne aj u ich rodičov,“ hovorí o príčinách nezáujmu o učilištia Sekerka.
Molnárová povedala, že viac odborníkov, ako požaduje trh, vychovávajú najmä humanitné smery a právo. Menší záujem je aj o absolventov stredných škôl so všeobecným zameraním.
Na Slovensku sú v priemere lepšie platení vysokoškoláci ako ľudia v robotníckych pracovných pozíciách. Napriek tomu sú povolania ako učiteľ, zdravotník či vedecký pracovník, ktoré sú u nás výrazne podhodnotené.