DENVER, BRATISLAVA. Demokrati včera v Denveri odštartovali svoj konvent. Svojho prezidentského kandidáta Baracka Obamu tam predstavia v tých najlepších farbách.
Jednou z prvých na pódiu mala byť jeho manželka Michelle. Počas štyroch dní sa opozičná strana pokúsi demonštrovať jednotu po napínavom primárkovom súboji. Či sa jej to podarí, sa ukáže až v novembri počas volebného finále.
Dôležité politické divadlo
Konventy sú akýmisi olympijskými hrami americkej politiky. Organizujú sa raz za štyri roky a môžu byť nielen oslavou vybraného kandidáta, ale aj pohľadom do zákulisia medzi súperiace stranícke frakcie.
V minulosti sa na straníckych zhromaždeniach prezidentský kandidát volil. Často to však sprevádzali ostré hádky a strana si viac uškodila, ako pomohla. Dnes, keď sa kandidát vyberá v primárkach, bývajú konventy akousi oslavnou bodkou a oficiálnym začiatkom kampane proti republikánom. Dlhé roky nad nimi visia pochybnosti, či vôbec ešte majú význam.
Tento rok však určite súboj o Biely dom ovplyvnia. Tím republikána Johna McCaina dokonca očakáva, že Obama by mohol po demokratickom konvente viesť až o 15 percent.
Keďže primárky sa túto sezónu skončili veľmi tesne medzi Obamom a Hillary Clintonovou, konventu hrozili rozpory.
Situáciu trochu upokojila samotná senátorka z New Yorku, keď z boja o prezidentskú nomináciu odstúpila.
Napriek tomu, tretina jej prívržencov chce podľa prieskumov voliť republikána Johna McCaina.
Faktor Hillary
Ich názor môže zmeniť práve konvent. Clintonová, ktorá dnes vystúpi na konvente, vraj požiada svojich delegátov, ktorých získala v primárkach, aby hlasovali za Obamu.
Možný je aj opačný scenár. Podľa stránky Politico sa s prehrou stále nezmieril exprezident Bill Clinton a nepáči sa mu ani téma, na ktorú má mať zajtra prejav. Obamov tím chce, aby hovoril o zahraničnej politike.
Clinton je však politikom, ktorý vyhral voľby vďaka ekonomickým témam a počas svojej vlády tiež bodoval hospodárskym rastom. „Je to o ekonomike, hlupák,“ je slogan, ktorým u voličov zabodoval. V čase, keď Amerike hrozí recesia, sú nálady medzi voličmi podobné.
Hlavne o Obamovi
Organizačný štáb chce, aby bol konvent predovšetkým Barackovou šou. Je trochu znepokojený vývojom prieskumov verejnej mienky. Keď pred mesiacom Obama vyzeral ako jasný víťaz, týždeň pred konventom sa do vedenia v mnohých prieskumoch dostal McCain.
Počas konventu chcú Obamu vykresliť ako radového Američana, ktorý mohol študovať na univerzite iba vďaka štipendiám a nič nedostal zadarmo. „Uvidíte, že som ako vy,“ odkázal voličom Obama. Demokrati nechcú zopakovať chybu z roku 2004, keď sa na konvente vyhli veľkej kritike prezidenta Busha.
Obamova chvíľa príde v noci na piatok, keď prijme pred jasajúcimi straníkmi prezidentskú nomináciu. Predstaví ho bývalý viceprezident a nominant demokratov z roku 2000 Al Gore.
Včera mal okrem Michelle Obamovej vystúpiť aj exprezident Jimmy Carter či predsedníčka snemovne Nancy Pelosiová. Dokonca sa špekulovalo, že zastaviť sa mohol aj senátor Ted Kennedy, ktorý bojuje s rakovinou mozgu.
Mladší brat Obamu žije v africkej chudobe
George Obama drží palce svojmu bratovi v boji o kreslo prezidenta.
NAIROBI, BRATISLAVA. Ten starší bude možno už čoskoro americkým prezidentom. Ten mladší žije v slume. Majú spoločného otca. Africké korene Baracka Obamu sú opäť témou predvolebnej kampane. V kenskom meste Huruma objavili jeho nevlastného brata.
Lov na 26-ročného automechanika Georgea Husseina Onyango Obamu spustil časopis Vanity Fair. Opísal ho ako žobráka, ktorý nezarába ani dolár na mesiac.
„Tie magazíny všetko zveličujú,“ posťažoval sa George pre televíziu CNN. Žije v chatrči s veľkosťou dva krát tri metre, nemyslí si však, že je na tom horšie ako iní.
„Huruma je ešte v poriadku. Na iných miestach sa ľudia musia zamykať, ak chcú ostať v bezpečí,“ povedal pre britský Times. Jeho mediálny obraz ako chudobného príbuzného má vraj iba uškodiť Barackovi Obamovi na ceste za kreslom amerického prezidenta.
George je najmladším zo siedmich Obamových nevlastných súrodencov. Podľa CNN to dokazuje aj jeho rodný list. Ich spoločný otec opustil Barackovu matku a odišiel žiť do Kene. Šesť mesiacov po Georgeovom narodení sa zabil pri autonehode.
Americké médiá sa vydali po stopách Obamovej rozvetvenej rodiny krátko po tom, ako vstúpil do boja o prezidentské kreslo. New York Times napríklad vystopoval, že jeden z jeho nevlastných kenských bratov žije v Číne. Barack Obama senior mal podľa denníka deti najmenej so štyrmi ženami.
Barack Obama sa s Georgeom stretol naposledy pred dvomi rokmi pri jeho kenskom turné. Prvýkrát ho videl, keď bol George ešte dieťaťom. Na toto stretnutie vo svojej autobiografii Sny pre môjho otca spomína ako na „bolestné“.
(juk)